Koѕијас: Владата во Скопје да објави кое име веќе го договоривме


Очекуваме од Скопје, конечно да излезе и јавно да каже која ќе биде придавката во сложеното име и да им го објасни тоа на граѓаните, вели Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција, во интервју за Eуроњуз на грчки јазик. Тој тврди дека Атина веќе го подготвува теренот за Грците да го прифатат сложеното име и како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека од другата страна не постои иста таква подготовка. – Грчката влада презеде одговорност да каже јавно дека сака промена на името и дека ова име ќе биде сложено за сите употреби со конкретна одредница и излеговме јавно и кажавме дека во ова име ќе биде вклучен и терминот „Македонија“. Ние си ја завршивме нашата работа. Уште чекаме од Скопје, конечно да излезе, јавно да каже во ова сложено име која ќе биде придавката пред именката и да го опишат тоа пред нивниот народ. Ние го подготвуваме јавното мислење и секако како што гледате тоа си има и потешкотии. Не гледам дека и другата страна прави иста подготовка и ова, денес додека го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите. Неофицијално, според дипломатски извори, вака завршила вчерашната маратонската рунда разговори во Виена меѓу шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Тие во австриската престолнина имаа две средби: една завчеравчер, на која претходно самите се обиделе да ги приближат ставовите за дел од спектарот прашања кои произлегуваат од спорот за името, а вчера имаа средба и во присуство на посредникот од ОН, Метју Нимиц. Средбата започна во 9.30 часот, а заврши со во 16.40 часот, со заеднички ручек и без изјави. Епилогот од седумчасовните разговори се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. „Денеска (13.2. – н.з) во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот на грчките медиуми. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ја повтори грчката позиција – сложено име, кое ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. – Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова, сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение, рече Ѕанакопулос, пренесува МИА. Заменик-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. Според лидерот на партијата Сојуз на централисти, Василис Левандис, пак, Грција го има загубено спорот со името, со самото тоа што разговара за сложено име со вклучен терминот Македонија. Левендис, ...
| | веќе видена | слични

Продолжување на преговорите меѓу Македонија и Грција околу спорот со името под покровителство на ОН, ова е единствениот заклучок за кој информираа од МНР по речиси 6 часовниот состанок во Виена кој го имаа шефовите на македонската и грчката дипломатија Димитров и Коѕијас во присуство на медијаторот Нимиц. Сепак од министерството не откриваат повеќе детали околу тоа дали на маса бил ставен нацрт договорот од Коѕијас.
| | веќе видена | слични

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Како што соопшти попладнево македонското Министерство за надворешни работи, двајцата министри се согласиле за ова по средбата со медијаторот на ОН, Метју Нимиц. Во исто време со соопштението од македонското, со соопштение излезе и грчкото МНР со идентична содржина, јавува дописникот на МИА од Атина.
| | веќе видена | слични

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата. Ова вчера го повтори портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, речиси истовремено додека во Виена се одржуваше средбата на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас, со медијаторот Метју Нимиц. – Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова, сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение, рече Ѕанакопулос, пренесува МИА. „То вима“: Што содржи пакетот идеи на Нимиц за решение на спорот Истата позиција ја повтори и заменик-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. Според лидерот на партијата Сојуз на централисти, Василис Левандис, пак, Грција го загубила спорот со името, со самото тоа што разговара за сложено име со ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ја повтори грчката позиција - сложено име, кое ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. - Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова, сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение, рече Ѕанакопулос, пренесува МИА. Заменик-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. Според лидерот на партијата Сојуз на централисти, Василис Левандис, пак, Грција го има загубено спорот со името, со самото тоа што разговара за сложено име со вклучен терминот Македонија. Левендис, кој е против името Македонија, завчера се сретна со американскиот амбасадор во Атина, Џефри Пајат, по што истакна дека Американците се категорични дека ова прашање е завршено. Дел од медиумните во Атина коментираа дека нацрт ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека По конструктивната средба која е дел од напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за надминување на разликата околу името, Министрите за надворешни работи се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на ОН. Иако најавувана како клучна недела за решавање на деценискиот спор, во јавноста не се откриваат детали ниту од денешните раговори, ниту од вчерашната тет-а-тет средба помеѓу Димитров и Коѕијас во Виена. Нова среба помеѓу двајцата министри е можна кон крајот на неделава во Софија. Двете министерства не откриваат дали на овие средби се разгледува нацрт-договорот од четири точки кој Коѕијас го најави како прв чекор кон решавање на деценискиот спор. Според грчкиот министер, доколку оваа спогодба биде прифатена и добие зелено светло од ...
| | веќе видена | слични

Напорите за изнаоѓање заемно прифатливо решение за прашањето за името, ќе продолжат под покровителство на Обединетите нации, се согласија денес министри за надворешни работи Никос Котиас и Николас Димитров, по шестчасовната средба во седиштето на НАТО во ОН во Виена. По заедничката средба со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, немаше никаква изјава или заедничко соопштение. Грчкиот министер за надворешни работи веднаш по средбата од Виена замина за Атина. „По конструктивната средба која е дел од напорите за изнаоѓање прифатливо и заедничко решение за надминување на разликите во однос на името, министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите нации“, сооштија од МНР. Коѕиас и Димитров, и вчера во Виена имаа средба која продолжи денес на која присуствуваше и Нимиц. Веќе во четврток односно петок, неделава, Димитров и Коѕиас пак ќе се сретнат на неформалната средба на министри за надворешни работи од ЕУ и земјите кандидатки за ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа во Виена. „Денеска во канцеларијата на ОН во Виена личниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, и со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. По конструктивната средба која е дел од напорите за наоѓање заедничко прифатливо решение за надминување на разликата околу името, министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН“, се вели во кусото соопштение за средбата која траеше шест часа. На последната рунда преговори, што се одржа на 17 јануари во Њујорк, Нимиц излезе со сет предлози и рече дека на повидок е решение на долгогодишниот спор меѓу двете земји.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 165 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Koѕијас: Владата во Скопје да објави кое име веќе го договоривме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: