Никој како Кинезите: Ќе лансираат смартфон чија батерија ќе трае две недели


2 копии

Кинеската компанија Оукител во јануари ќе лансира на пазарот смартфон К10000, чија батерија без полнење наводно може да издржи 15 дена, објави Си Ен Ен. Станува збор за батерија со капацитет од 10.000mAh, што на пример е четири пати повеќе од батеријата во Самсунг Галакси С6 или пет пати повеќе од Ајфон 6. Производителот тврди дека може да издржи од 10 до 15 дена со „нормално“ користење. Смартфонот, како што тврдат Кинезите, може да се употреби и за полнење на други уреди. Стручњаците се засега скептични, бидејќи К10000 не отскокнува од другите уреди според големината и тежината, па претпоставуваат дека има и други компромиси за да се создаде простор за толку супериорна батерија. Испораката започнува на 21 јануари, а смартфонот чини 240 долари.
| | веќе видена | слични

Кинеската компанија Gionee оваа недела официјално го претстави својот најнов модел, Marathon M5 Plus. Да погледнеме која е причината позади името.... Станува збор за фаблет уред кој поседува огромен 6 инчен AMOLED екран со FullHD резолуција од 1920 x 1080 пиксели, надополнет со 2D arc стакло. Под хаубата се наоѓа octa-core MediaTek 6753 процесор и Mali-T720 графички процесор, како и 3GB RAM и простор за складирање на податоци од високи 64 гигабајти. Доколку сакате, имате и можност да ја проширите меморијата со MicroSD картичка до 128 гигабајти. Меѓу останатите спецификации се и 13 мегапикселна задна камера со LED блиц и екстремно брз авто-фокус од само 0.1 секунда, како и 5 мегапикселна предна камера. Со тоа, доаѓаме до една од најинтересните спецификации - огромна батерија од 5,020 милиампер часови која се полни до 90% за само 60 минути. Според Gionee, батеријата би требала да издржи до 3 или 4 дена стандардно користење. На предното копче е вграден скенер за отпечатоци, а телефонот поддржува 4G LTE мрежа и ...
| | веќе видена | слични

LG Mobile промовираше нов модел на G Pad II серијата на таблети, овој пат со големина на дисплејот од 8.3 инчи со резолуција од 1920 x 1200 пиксели. Таблетот има веќе познат дизајн со димензии од 216.8 x 126.5 x 8.8mm, а располага со солидна батерија со капацитет од 4800 mAh. LG G Pad II 8.3 работи со осум-јадрен Snapdragon 615 процесор, 2 GB RAM, 16 GB меморија која може да се надополни преку microSD картичка, 8 мегапикселна главна камера, 2 мегапикселна камера на предната страна, а за софтверот го користи Android 5.1.1 Lollipop. LG G Pad II 8.3 е еден од ретките таблети кој има 4G LTE мобилна конекција, заедно со Wi-Fi, Bluetooth и GPS. За управување со дисплејот на располагање има и функционално пенкало.
| | веќе видена | слични

Gionee уште еднаш покажува дека може да вменте огромни батерии во модерните смартфни. Новиот Gionee Marathon M5 Plus доаѓа со неверојатна батерија со капацитет од 5020 mAh со релативно тенко тело од 10 милиметри. „Маратонецот“ располага и со 6 инчен AMOLED дисплеј со резолуција од 1080 x 1920 пиксели, работи со MediaTek 6753 SoC процесор со осум јадра од 1.3GHz, Mali-T720 GPU, 3 GB RAM, 64 GB меморија, 13 мегапикселна камера со фазен автофокус и Android Lollipop оперативен систем. Овој супер моќен смартфон ќе се продава по цена од само 380 долари и веќе може да се порача преку интернет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Microsoft се подготвува да лансира нов телефон, кој најверојатно ќе го носи името Lumia 650. Да погледнеме што ќе ни понуди... Според шпекулациите, новиот телефон би можел да биде претставен во јануари или февруари, што значи на CES 2016 (6 - 9 јануари) или MWC 2016 (22 -25 февруари). Првичните спецификации на телефонот укажуваат на тоа дека ќе биде ефтин бизнис телефон кој солидно ќе си ја врши својата работа. Изработката на телефонот е од алуминиумска рамка со пластично куќиште од задната страна и стаклен екран со големина од 5 инчи и HD резолуција од 1280 x 720 пиксели. Во внатрешноста би добила quad-core Snapdragon 212 процесор кој ќе работи на 1,3GHz, надополнет со 1GB RAM. Просторот за складирање на податоци е со големина од 8 гигабајти со поддршка за MicroSD картичка, а тука се и 8 мегапикселната задна и 5 мегапикселната предна камера. Телефонот ќе биде достапен во две бои (црна и бела), а цената би требала да се движи околу 200 евра.
| | веќе видена | слични

Може ли да поверувате дека поминаа 5 години откако се појави Windows Phone 7. Враќајки се наназад, видовме неколку производители кои скокнаа во проиводство на уреди кои ја претставија мобилната платформа на Microsoft, но сепак нивното влијание на пазарот беше маргинално. Премотувајки го времето до ден денес, со лансирањето на Windows 10, Microsoft сепак има амбициозен потфат - да го зголеми интересот за својата мобилна платформа. Дали е предоцна за тоа? Microsoft дава се од себе за да се разликува од другите, а Lumia 950 започна да се промовира со сите свои предности, како и најнапредната мобилна платформа на денешниот пазар. Дизајн Самиот телефон повеќе наликува на прототип отколу на завршен продукт. Microsoft требало да посветат внимание на самиот изглед на Lumia 950, со оглед на тоа што дизајнот е она што им помага на потенцијалните купувачи во одлуката околу избор на мобилен уед. Изборот на материјали е главната причина поради која Lumia 950 има пониска оценка во категоријата на Lumia моделите. За ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот производител ZTE го лансираше својот шести модел од Axon серијата на телефони, која ја сочинуваат одлични модели, со моќни перформанси и луксузна изработка. Шестиот модел Axon MAX има и 6 инчен дисплеј, кој длабоко навлегува во таблет територијата, но малата рамка околу екранот и тенкото куќиште, треба да го олеснат неговото користење. Однадвор, телефонот го карактеризира високо квалитетна изработка од алуминиум кој се употребува и во авијацијата. Дебелината на уредот изнесува само 7,5 mm, што за телефон со големина од 6 инчи е одлично достигнување, особено ако во равенството се стави и големата батерија со капацитет од 4140 mAh, која треба да овозможи барем два дена користење со едно полнење. А кога ќе дојде до моментот да треба да го наполните телефонот, тука е и Qualcomm QuickCharge 3.0 брзото полнење, кое овозможува дополнување на батеријата од 0-60% за само 30 минути. Дисплејот има резолуција од 1920х1080 пиксели, што е прилично растегнато на 6 инчи, но AMOLED технологијата барем овозможува ...
| | веќе видена | слични

Што мислите, кој е најмоќниот смартфон за оваа година? Според индискиот производител „Ју“, тоа е нивниот нов телефон „Јутопија“, кој излегува на пазарот на 26-ти декември. Но дали е тоа навистина така? Компанијата во сопственост на Микромакс го рекламира „Јутопија“ точно како најмоќниот паметен телефон на светот. Спецификациите на „Јутопија“ вклучуваат 8-јадрен процесор Снапдрагон 810, 4ГБ РАМ и 32ГБ внатрешна меморија, место за СД картичка, 5.2-инчен дисплеј со резолуција Куад ХД (2K) и батерија со капацитет цели 3.000 милиампер часови. Камерите се соодветно 21 и 8-мегапиксели, а главната е дело на Сони. Оперативниот систем, се разбира, е Андроид, само што тука тој е во „кожата“ на Цијаноген ОС. Во видеото подолу можете да видите целосна презентација на сите функционалности и карактеристики на „Јутопија“, вклучувајќи и она што може да прави камерата. Но доволно ли е ова, за да биде наречен тој најмоќниот? Оставаме на вас да процените. Но едно е јасно – за скромна сума од 377 долари, „Јутопија“ е примамлив ...
| | веќе видена | слични

Како што се наближува крајот на оваа година, полека го вртиме вниманието кон 2016-та и новите телефони кои ќе ни ги донесе. Да започнеме со возбудата!. 1. Asus ZenFone 3 Почнуваме со телефон кој веројатно нема да биде на сечија листа - идната година очекуваме големи подобрувања од најдобриот телефон на Asus, со тоа што може да биде првиот телефон со 6GB RAM, како и надграден со скенер на отпечатоци и USB Type-C порт. Презентацијата ја очекуваме во јануари, на CES 2016. 2. HTC One M10 Засега има премалку информации за следниот премиум телефон на HTC, но сигурни сме дека компанијата подготвува нешто големо, пред се заради разочарувањето во претходниот One M9 модел. Се појавија голем број на концепти, а скоро со сигурност очекуваме алуминиумско куќиште и екран кој е без граници од левата и десната страна. Промоцијата би била во првата половина од 2016-та година. 3. LG G5 Наследникот на популарниот LG G4 ќе биде претставен најверојатно во април идната година, а би требало да ни донесе quad-core Snapdragon 820 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Последниве неколку години огромните телефони се дефинитивно мега популарни, па производителите почнаа и уредите од средните, па дури и пониските класи, да ги прават со големи екрани, а со цел да им бидат подостапни на купувачите со поплиток џеб. Еден од нив ќе биде и новиот Galaxy A9, кој опасно навлегува во таблет територијата, а е сместен едно ниво подолу од Galaxy Note серијата. Според првите информации, екранот има големина од 6 инчи, што е веројатно на границата на корисното. Како и сите други Galaxy модели од средната класа нагоре и овој ќе има AMOLED екран, овој пат со резолуција од 1920х1080 пиксели, што е послабо од Galaxy Note 5, но веројатно и натаму доволно за остра слика, пишува Smartportal Во внатрешноста ќе бие срцето на Snapdragon 620 чипот со осум јадра, од кои 4 помоќни кои работат на 1.8 Ghz и Adreno 510 графика. Процесорот би требало без проблем да се справува со новиот Android Lollipop (ќе добие надградба за Marshmallow), но не очекувајте графички перформанси на нивото на процесорите од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 223 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 163 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 232 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никој како Кинезите: Ќе лансираат смартфон чија батерија ќе трае две недели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: