Марадона повторно тренер

Диего Армандо Марадона ќе ја продолжи тренерската кариера во клубот Ал Васл од Дубаи, со кој според италијански "Газета дело Спорт" веќе потпишал двегодишен договор... Аргентинецот од управата на својот нов клуб добил одврзани раце за составување на стручниот штаб, па се очекува следната сезона Ал Васл да биде предводен од луѓето кои седеа на клупата на "гаучосите" на Мундијалот во Јужна Африка. Покрај селекторската функција со која се бавеше две години, Марадона работеше како тренер и на кормилото на аргентинскиот второлигаш Мандију од Кориентес и Расинг Клуб, седумкратен државен првак.
| | веќе видена | слични

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона следната сезона ќе ја води екипата на Ал Васл од Дубаи. Марадона викендот го мина во Обединетите Арапски Емирати, каде се сретна со претставниците на Ал Васл за да стави потпис на двегодишниот договор. Малиот зелен е без тренерски ангажман од Светското првенство минатата година, кога замина од селекторското место на Аргентина. Ал Васл е седумкратен првак на Обединетите Арапски Емирати./ www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендата на светскиот фудбал својата тренерска кариера ќе ја продолжи во Обединетите Арапски Емирати. Диего Армандо Марадона од следната сезона ќе седи на клупата на Ал Васл од Дубаи. “Постигнавме договор со Марадона и тој наскоро ќе и биде претставен на јавноста како наш нов тренер” - изјави потпретседателот на Ал Васл, Марван Бин Бајат. Финансиските детали од договорот на Марадона се уште не се објавени. Аргентинецот е без ангажман од минатогодишното Светско првенство кога ја предводеше селекцијата на својата земја. Ал Васл е основан 1974. година, а до сега седум пати бил шампион на Обединетите Арапски Емирати. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Се појавија сеуште непотврдени информации дека Диего Марадона се согласил да го преземе тимот на Ал Васл од Обединетите Арапски Емирати. „The National“ тврди дека Марадона веќе парафирал двегодишен договор со дубајците, а логично да се претпостави дека таков договор би бил мултимилионски. Легендарниот Аргентинец водел разговори со претседателот и извршниот директор на Ал Васл кои бараат заменик на Серџо Фариас. Диего Армандо Марадона е без работа од летото минатата година, кога безславно отпадна од СП 2010 на чело на тимот на Аргентина.
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на Ал Васл, Марван Бен Бајат потврди дека тие имаат договор со Диего Марадона за легендата на Аргентинскиот фудбал да седне на тренерското столче Медимуте уште вчера шпекулираа дека Марадона ќе го превзеде кормилото на Ал Васл откако поранешниот селектор на Аргентина во саботата пристигна во Дубаи и одржа разговори со неколку фудбалери и со управата на клубот. Утрово, потпретседателот на Ал Васл, Марван Бен Бајат потврди дека тие постигнале договор со Марадона. “Постигнавме договор со Марадона и подоцна во текот на денот ќе бидат соопштени деталите.” – рече Бен Бајат. Се говори дека Марадона ќе стави потпис на двегодишен договор. Ал Васл е на четвртата позиција во шампионатот на Обединетите Арапски Емирати и клубот е без перманентен стратег откако минатиот месец му беше врачен отказ на Бразилецот, Серхио Фариас.
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендата на аргентинскиот фудбал и поранешен селектор на националниот тим, Диего Армандо Марадона е пред потпис на договор со тимот од Дубаи, Ал Васл. Според пишувањето на некои медиуми во Аргентина, Марадона веќе неколку дена е во Обединетите Арапски Емирати и преговара за преземање на екипата. Неофицијално се дознава дека разговорите влегле во завршна фаза и се очекува наскоро да се официјализира доаѓањето на Марадона, кој со Ал Васл ќе потпише договор на две години. Претходно Марадона се поврзуваше со можно преземање на рускиот прволигаш Терек, а шпекулациите за евентуалниот ангажман се појавија откако тој се појави на отворањето на новиот стадион во Грозни.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 138 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 301 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 180 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марадона повторно тренер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: