Капело поднесе оставка, Реднап најсериозен кандидат за наследник

Сапунската опера во англискиот фудбал продолжи со уште една епизода во средата откако селекторот Фабио Капело си поднесе оставка на функцијата и тоа само по неколку часови откако Хари Реднап, најсериозен кандидат за негов наследник, беше ослободен од обвиненијата за затајување данок. На само четири месеци пред почетокот на Европското првенство, работодавачите на Капело (англиската ФА) му ја одзедоа капитенската лента на ЏонТери поради обвиненија за расизам, но без да го консултираат селекторот, што беше и главната причина за оставката, пренесува ESPN. Во понеделникот Капело за РАИ изјави дека никој не треба да биде казнуван, пред судот да ја донесе конечната одлука - „Тери секогаш ќе биде мојот капитен“. Во меѓувреме 31 годишниот Тери ги негираше сите обвинувања дека на расна основа го навредувал Антон Фердинанд, фудбалерот на КПР и помал брат на Рио. Судењето е закажано за 9. јули, односно оставена му е можност на Тери да игра на Еуро2012. За пријателската со Холандија на Вембли на 29 февруари ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на поранешниот предводник на Милан и Реал (М) како позитивна ја дефинираше легендарниот голман на Италија, Дино Ѕоф Легендарниот репрезентативец на Аргентина и најголем фудбалер кој некогаш го носел дресот на Наполи, Диего Армандо Марадона, е последниот фудбалски стручњак кој јавно ја критикуваше одлуката на Фудбалската федерација на Англија предвреме да ја прекине соработката со трофејниот италијански стручњак, Фабио Капело. Зборлестиот Марадона е убеден дека пресуден момент во целата оваа ситуација е одземената репрезентативна капитенска лента на централниот дефанзивец на Челзи, Џон Тери. - Фудбалската федерација на Англија го искористи моментот со капитенската лента за да се ослободи од Капело. Го искористија Тери, за да ја прекинат соработката со италијанскиот стручњак. Не беа среќни, не беа задоволни од играта на репрезентацијата во последниот период. Ја искористија добиената шанса, совршена шанса за да се ослободат од Капело. Ништо нема да објаснат, си имаат совршено алиби, изјави Марадона. ...
| | веќе видена | слични

Лондон, 10 февруари - Сумата, за која Хари Реднап може да го преземе националниот фудбласки тим на Англија, ќе започне од 10 милиона фунти, пред воопшто од Фудбалската асоцијација да му ја исплатат и првата плата. Сопственикот на Тотенхем, Даниел Леви, ја ставил откупната клаузула во договорот на експертот на вредност 5 милиони фунти. Од ФА, пак, ќе треба да ги платат и преостанатите 15 месеци од договорот на Реднап, што е еквивалентно на уште 3,1 милион фунти годишно.Овој договор истекува во јуни во 2013 година. Од Тотенхем пак се подготвени да му понудат уште подобри услови, ако сака да остане на "Вајт Харт Лејн". Кон главната плата, тој ќе има можност и за поголем број на бонуси во зависност од резултатите на тимот на домашната и меѓународната сцена.
| | веќе видена | слични

Лондон, 10 февруари - Џон Тери зел кратка пауза и ја напуштил Англија, тврди „Daily Mail“. Дефанзивецот на Челзи, ќе го пропушти и гостувањето кај Евертон овој викенд. Фудбалерот е во центарот на скандалот поради кој Фабио Капело ја напушти селекторската позиција на Англија. Откако од Фудбалската Асоцијација одлучија да ја одземат капитенската лента на Тери, и покрај желбата на Капело, италијанскиот специјалист поднесе оставка. Причината за одлуката на ФА, пак, беше поврзувана со обвиненијата против одбранбениот играч за расизам. Англиското издание тврди дека Андре Вила-Боаш му дал неколку дена одмор на Тери, кој заминал на одмор во Португалија со своето семејство. Дефанзивецот има проблем со коленото и сигурно немаше да земе учество во натпреварот со Евертон.
| | веќе видена | слични

Дон Фабио во средата си поднесе оставка од селекторската функција на Англија, откако ФА одлучи да му ја одземе капитенската лента на Џон Тери, кој е обвинет дека упатил расистички навреди кон Антоан Фердинанд. “Не избегав.” – рече Капело. “Заминав бидејќи имаше недоразбирање.” “Бев многу среќен таму, но има моменти кога едноставно решавате дека е време да заминете.” Се говори дека Фабио Капело би можел да го превзеде кормилото на Интер, но стратегот вели дека не посакува да биде на кормилото на клуб од Серија А. Запрашан за можноста да работи во клуб од родната Италија, Капело одговори: “Не во Италија, апсолутно не. Во моментов, сакам да се релаксирам.”
| | веќе видена | слични

На чија клупа ќе седне Капело, а кој ќе го заземе неговото место на таа на Англија е главното прашање во моментов. Ненадејното заминување на дон Фабио од селекторската позиција кај Гордиот Албион веднаш го предизвикаа интересот кај европските гиганти за доведување на трофејниот Италијанец, а во трката според информациите од островот водат Челзи и Интер. Незадоволството на Роман Абрамович од резултатите на „сините“ под водството на Андре Виљаш Боаш е добро познато и милијардерот ќе се обиде да го убеди капело да дојде на Стенфорд Бриџ летово. Во меѓувреме, претседателот на Интер, Масимо Морати, демантираше дека го сака поранешниот тренер на градскиот ривал Милан, иако според италијанските медиуми тој е долгогодишна желба на нероазурите. За отворената позиција на кормилото на Англија пак главен кандидат е Хери Реднап, но менаџерот на Тотенхем изјави дека е посветен на клупскиот ангажман, додека од клубот побараа десет милиони фунти од фудбалската асоцијација за да му дозволат да замине. /И.Б.
| | веќе видена | слични

Стјуарт Пирс е назначен за привремен селектор на фудбалската репрезентација на Англија по оставката што ја поднесе Фабио Капело. Пирс ќе го води Гордиот Албион на контролниот натпревар против Холандија на 29-ти овој месец, а во меѓувреме ќе го бара човекот што ќе ги поведе Англичаните на европското првенство во Полска и Украина. При поставувањето на Стјуарт Пирс за в.д. селектор, претседателот на Фудбалската асоцијација на Англија Дејвид Бернстајн истакна дека со донесување толку важна одлука на четири месеци пред почетокот на европското првенство не треба да се брза. На Пирс му е доверена работата бидејќи одлично ги познава фудбалерите и може да ги продолжи активностите што ги конципира Фабио Капело пред заминувањето. Италијанецот имаше непремостливи несогласувања со ФА, која му ја одзема капитенската лента на Џон Тери. Најчесто споменувано име овие денови, но и претходно за наследник на Капело е тренерот на Тотенхем, Хари Реднап за кого особено лобираат репрезентативците од Манчестер Јунајтед, ...
| | веќе видена | слични

Најголемата вест оваа недела во фудбалскиот свет секако беше оставката на Фабио Капело од менаџерската позиција на англиската фудбалска репрезентација. Овој потег на искусниот италијански стратег веднаш им даде полни раце работа на фудбалските шпекуланти, кои побрзаа да го преселат во некој елитен клуб. По напуштањето на кормилото на „Гордиот Албион“, Капело се врати во својата родна Италија, а медиумите веднаш го поврзаа со Интер. Сепак, поранешниот тренер на Милан и Јувентус во изјава за една италијанска телевизија рече дека моментално размислува само на одмор. „Не побегнав од Англија, заминав затоа што имавме недоразбирање“, објасни Капело, за причините поради кои ја напушти селекторската позиција. „Се чувствував добро, но понекогаш морате да одлучите да си заминете. Не се вратив во Италија за да превземам некој клуб, туку само да се одморам“, додаде Италијанецот. Денеска таблоидот „Сан“ објави изјава од член на управата на Челзи, според кој Капело ќе биде наследник на Андре Вилаш-Боаш. „Се зборува дека ...
| | веќе видена | слични

Некои медиуми шпекулираат дека Капело ќе работи во Италија, други дека ќе биде нов тренер на Челзи Оставката на Фабио Капело на местото селектор на фудбалската репрезентација на Англија и причините за таквиот потег на Италијанецот и натаму се топ-тема во светските медиуми. По тој повод се огласи и Аргентинецот Диего Марадона, кој смета дека англискиот сојуз (ФА) едвај чекаше момент што ќе го принуди Капело да замине. „Фудбалската асоцијација на Англија го искористи случајот со Тери за да се ослободи од Капело. Веќе подолго време не беа задоволни со неговата работа, па оваа ситуација беше идеална за нив да се разделат со Италијанецот“, коментира Марадона од Обединетите Арапски Емирати. Фабио Капело го напушти националниот тим на Англија лут поради одлуката на ФА за одземање на капитенската лента на Џон Тери. На заминување италијанскиот фудбалски стручњак се заблагодари на англиските репрезентативци за соработката и се врати во родната Италија. И веднаш почнаа шпекулациите за новата дестинација во неговата ...
| | веќе видена | слични

Фабио Капело е главен кандидат за наследник на Андре Виљас-Боаш за менаџерската функција во Челзи, тврди денешното издание на „Сан“. Не е тајна дека Роман Абрамович е крајно незадоволен од игрите и резултатите на својот тим оваа сезона, и веќе имал неколку директни разговори со Виљас-Боаш, а извори блиску до клубот тврдат дека Русинот веќе крои планови како да го донесе Капело на „Стенфорд Бриџ“. „Има многу сериозни гласини дека Капело ќе дојде. Тоа најверојатно ќе се случи порано, отколку што се очекува“, тврди извор близок до клубот. Самиот факт дека Капело си замина од селекторската функција на „гордиот албион“ поради силната врска со Џон Тери јасно говори дека Италијанецот би ја имал поддршката на капитенот на Челзи, кој дефинитивно и ќе лобира за овој стручњак да пристигне на „Стемфорд бриџ“. Меѓу другото и самиот Капело денес за италијанските медиуми потврди дека нема да се врати да работи во Италија, туку ќе работи надвор од својата родна земја. „Иднината ќе покаже дека сите тие публикации ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Капело поднесе оставка, Реднап најсериозен кандидат за наследник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: