МАНУ донесе одлука за промена на името


5 копии

Владата на Република Северна Македонија, уште еднаш им укажува на медиумите и на јавноста да не ги употребуваат придавките и термините ,,Северномакедонец“ и ...
| | веќе видена | слични
2 копии
10 копии

Не е лесна работа спроведувањето на договорот, но гледаме добра волја од другата страна, вели министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Терминот, односно придавката северномакедонски да не се користи во медиумите и во јавноста сугерира владата, согласно преспанскиот договор. На веб страницата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската академија на науките и уметностите може да ја зачува кратенката МАНУ, како додавка на новото име. Од Владата велат дека академиците свикале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Терминот „северномакедонски” да не се користи ниту во јавноста ниту во медиумите, бидејќи ваква придавка не постои и веќе се испраќаат исправки до медиумите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 287 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 136 | | | веќе видена

Ниски температури и снег има во Далмација. На врвот на Брач на Видова гора наврна снег, а температурите паднаа за 15 степени во однос на температурите за ...
сите 189 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО –ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара од претседателот на СДСМ да се изјасни во врска со предвремените парламентарни избори. Премиерот Заев ...
сите 99 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАНУ донесе одлука за промена на името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: