ДУИ подготвена за предвремени избори


ДУИ подготвена за предвремени избори Демократската унија за интеграции (ДУИ), албансакиот коалиционен партнер во владата на Никола Груевски, денеска даде до знаење дека е подготвена а предвремени избори. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска сепак не донелка одлука дали со претседателските избори во март треба да се одржат и предверемени општи избори . Според него, врвот на партијата на последниот состанок ги сумирал резултатите од спроведувањето на програмите на владата, а со оглед на недозавршената анализа, одлуката за превремените парламентарни избори ќе се донесе подоцна. ДУИ тврди дека за ова прашање не разговарале со својот коалиционен партнер, но се цврсти дека на земјата и е потребен шеф на државата за кој ќе биде постигнат консезус. Портпаролот на ДУИ, според медиумите, ги негирал наводите дека неговата партија ги условувала ВМРО-ДПМНЕ со прифаќање на договорен кандидат за претседател како противуслуга за предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателските избори во Египет ќе се одржат пред парламентарните, изјави денеска привремениот египетски претседател Адли Махмуд Мансур. Според политичкиот план, по соборувањето на претседателот Мохамед Морси на 3 јули и отстранувањето на исламистите од власт, по референдумот за уставот прво треба да се организираат парламентарните, а потоа претседателските избори. На референдумот што се одржа на 14 и 15 јануари дури 98 проценти од гласачите го поддржаа новиот египетски устав.
| | веќе видена | слични

Демократската унија за интеграција сѐ уште не се изјаснува за тоа дали би ја поддржала идејата заедно со претседателските избори напролет да се одржат и вонредни парламентарни избори, информираше вчера партискиот портпарол Бујар Османи. Според него, иако минатата недела имало средба меѓу коалициските партнери во владата, ДУИ сѐ уште не добила одговор од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дали ја прифаќа нивната идеја за консензуален претседателски кандидат. - Темата за предвремени парламентарни избори се отвори само затоа што стана доминантна во јавноста. Затоа раководството побара да се разгледа до каде е реализацијата на политичкиот договор, како и програмата, и откако ќе биде готов целиот извештај, земајќи ги предвид севкупните околности како и некои дополнителни фактори, ќе донесе одлука за тоа дали на Македонија ѝ се потребни предвремени парламентарни избори - рече вчера Османи.Инаку, според него, ДУИ е подготвена за предвремени избори и на нив партијата ќе однесе убедлива победа. Партиски извори веќе неколку денови ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува победа на следните претседателски избори. Оптимизмот го темели на измените на изборниот законик кој, како што вели, доколку се примени доследно ќе овозможи фер и демократска трка.
| | веќе видена | слични

На новинарско прашање дали СДСМ се за предвремени парламентарни избори, претседателот Зоран Заев изјави дека доколку власта одлучи да оди на избори тие се подготвени. -СДСМ во моментов е насочен во изборот на личност која ќе биде кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Дали ќе има предвремени избори тоа зависи од одлуката на владеачкото мнозинство. Можам да ви кажам дека доколку тие одлучат, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија подготвено ќе ги дочека- изјави Заев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако навидум бенигна патологија, која може да се прележи со месец-два апстиненција од етерот на нејзините актери, аферата „Ивонагејт“ толку силно ја раздрма владејачката ВМРО-ДПМНЕ, што Груевски сега е принуден да ги собира пердувите од оваа мачо-распаљотка на предвремени парламентарни избори Внатрепартиската расправа кај помалиот владин коалициски партнер за тоа дали да има предвремени парламентарни избори изгледа патетично. ДУИ конечно пронајде добар изговор зошто воопшто раководството на партијата разговара за предвремени парламентарни избори. Наводно не затоа што изборите ги бара ВМРО-ДПМНЕ, туку под притисок на јавноста. Во демократските земји токму граѓаните имаат голема улога во креирањето на јавноста и јавното мислење. Бидејќи кај нас не забележавме демонстрации, како на плоштадите во Украина, односно македонските граѓани не бараат ниту оставки ниту предвремени избори, јасно е оти јавноста во Македонија има друга адреса. Јавноста е медиумската слика што ја создава власта преку главните државни и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателството на ДУИ на вчерашниот состанок не донело одлука дали заедно со претседателските избори би можеле да се одржат и предвремени парламентарни, но, како што истакнуваат од партијата, тие се подготвени бидејќи според резултатите од анкетите имаат убедлива предност пред другите партии на Албанците во Македонија Отворањето на прашањето запредвремени парламентарни избори портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, го објасни со, како што рече, големиот притисок што доаѓал од јавноста. -Одлуката за евентуални предвремени парламентарни избори ќе биде донесена врз основа на интересите на граѓаните, државата, ДУИ и електоратот - истакна портпаролот на партијата. Османи рече дека во изминатиот период имало редовни средби меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и на ДУИ, Али Ахмети, но тие се однесувале на тековнотоработење. Во ДУИ остануваат на барањето за консензуален претседател,кој ќе ја добие довербата од повеќе етнички заедници, а со тоа, според нив, ќе стекне легитимитет за функцијата што ќе ја добие. ...
| | веќе видена | слични

Сите молчат и се подготвуваат за избори Не се откриваат имињата на евентуалните кандидати за претседател, а засега е непознато дали ќе има договор за пакет избори пролетва. Владините партнери Груевски и Ахмети се сретнале неделава, но ниту ВМРО-ДПМНЕ ниту ДУИ не прецизира дали се блиску до договор за предвремени избори Партиите се уште тактизираат и не откриваат, има ли договор за предвремени парламентарни избори, или во април ќе се бира само шеф на државата. Не се откриваат имињата на евентуалните кандидати за претседател, а засега е непознато дали ќе има договор за пакет избори пролетва. Владините партнери Груевски и Ахмети се сретнале неделава, но ниту ВМРО-ДПМНЕ ниту ДУИ не прецизира дали се блиску до договор за предвремени избори. На последното претседателство на Демократската унија за интеграција во Мала Речица во четвртокот било отворено прашањето за предвремени парламентарни избори. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, истакна дека партијата е подготвена за предвремени парламентарни избори кои доколку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имавме средба, но ништо не сме договориле, вели за Бриф претседателот на ПЕИ Фијат Цаноски одговарајќи на прашањето дали неговата партија има договор со премиерот Никола Груевски за поддршка на иницијатива за самораспуштање на Парламентот и органзиирање на вонредни избори, како што објави Либертас . Како што пишуваше Либертас, ДУИ биле исправени пред свршен чин откако Груевски на Ахмети му соопштил дека со пратениците на Цаноски, на Руфи Османи и со либералот Ивон Величковски има начелен договор за поддршка на иницијативата за самораспуштање на Парламентот. Со нивните гласови, ВМРО-ДПМНЕ стигнува до потребната бројка од 62 пратеници, доволни за носење на одлуката. Пратениците на НДП и ЛП велат дека немало никаква средба и дека немаат намера да гласаат за самораспуштање на Собранието. -Класична шпекулација! Само не знам за која цел е пуштена. Ниту имало средба ниту гледам потреба за таква средба- вели пратеникот Ивон Величковски од ЛП, кој претходно испрати и демант . И Наџи Џелили од НДП вели дека нема ...
| | веќе видена | слични

Средби меѓу партиските лидери, преиспитување на ставовите, разгледување на подобрите опции, тактизирање до крајните рокови. Дилемата за тоа дали ќе има предвремени парламентарни избори заедно со претседателските сè уште е неразрешена, а тактизирањето на партиите и понатаму продолжува. Иако се шпекулираше дека владините партнери Груевски и Ахмети веќе разговарале за можноста со избори за шеф на државата да се распишат и предвремени парламентарни избори во петокот портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, истакна дека партијата не донела одлука за предвремени парламентарни избори, истакнувајќи дека доколку дојде до тоа ДУИ е подготвена, истакнувајќи дека сепак тоа во моментов не е нивен приоритет и стратегија. „Одлуката за евентуални предвремени парламентарни избори ќе биде донесена врз основа на интересите на граѓаните, државата, ДУИ и електоратот на ДУИ”, истакна портпаролот на партијата. Со свој став за Макфакс излегоа и од најголемата опозициона партија во земјава, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Од таму ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДУИ подготвена за предвремени избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: