Претседателе, колку треба да се мразат Евреите?

Претседателот Ѓорге Иванов, како професор на Правниот факултет, во 2006 година во учебникот „Политички теории - антика“, заедно со професорот Светомир Шкариќ, напишал дека „антисемитот е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“?! На социјалната интернет-мрежа Твитер деновиве осамна страница од учебник од претседателот Ѓорге Иванов и од професорот Светомир Шкариќ, каде што во делот посветен на голготата на Евреите за време на Втората светска војна и на холокаустот, е напишана скандалозна дефиниција за тоа што е антисемитист. „Антисемитистот е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“, пишува на 143 страница од учебникот „Политички теории - антика“, кој Иванов и Шкариќ го напишале заедно во 2006 година, две години пред Иванов да стапи на претседателската функција. Твитерџиите се шокирани и прашуваат дали е можно првиот човек на државата и професор на Правниот факултет на ваков начин да го разбира антисемитизмот, особено што Македонија е деклариран противник на семитизмот, односно ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов и неговиот колега од професорски денови Шкариќ, не само што во учебник скандалозно дефинирале дека „Антисемитист е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“ не само што не се дистанцираа од констатацијата во нивната книга објавена две години пред Иванов да стане шеф на државата, туку се обидуваат да манипулираат откако информацијата излезе во јавноста. Доцна синоќа, кабинетот на шефот на државата, испрати објаснување дека спорната дефиниција во нивната научна книга е цитат од весник од еврејката Симон Вејл, која ги преживеала Аушвиц и Холокаустот - изворот на дефиницијата е наведен на француски јазик во првото издание, тврди во реакцијата кабинетот на Иванов. А1 дојде до напишаното во „политички теории - антика“, - ова е страницата 143. Цитатот на еврејката завршува во првиот ред - „Не плачев, тоа беше повеќе од солзи“, - до затворените наводници стои бројката на фус нотата, која долу под текстот објаснува дека се работи за цитат на Симон Вејл. Научниот текст продолжува со ...
| | веќе видена | слични

Кабинетот на шефот на државата денеска реагираше на како што се вели едностраните обвинувања на весникот Шпиц и на А1 ТВ кои несоодветно цитирајќи ја книгата „Политички теории – антика“ претседателот Иванов го опишуваат како човек кој го поддржува антисемитизмот. Кабинетот на претседателот прашува зошто А1 и Шпиц не ги објавиле испратените информации и демантот и целосно ја извретле вистината. Соработниците на Иванов не сакаат да навлегуваат во политичката заднина на однесувањето на А1 и Шпиц но се шокирани од непрофесионалноста на новинарите и уредниците на А1 и Шпиц кои лесно можеле да откријат дека дефиницијата за антисемитизам се употребува од низа видни еврејски личности а во книгата е преземена од Симон Веил, Еврејка која го преживеала Аушвиц и холокаустот, а се користи за на ироничен и саркастичен начин да се осуди омразата кон Евреите. Во конкретниот случај, синтагмата “Антисемитизам е кога Евреите се мразат повеќе од потребното“ во книгата е преземена од изјава објавена во францускиот ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот колега од Правниот факултет, Светомир Шкариќ, не признаваат дека направиле лапсус со скандалозната дефиниција за антисемитизам во нивниот учебник од 2006 година, оправдувајќи се дека дефиницијата за антисемитистот ја презеле од извесна Еврејка Симон Веил, која го преживеала холокаустот. Претседателот Ѓорге Иванов не гледа ништо спорно во дефиницијата што ја даде за антисемитизмот во неговиот учебник „Политички теории - антика“, кој заедно со професор Светомир Шкариќ го издаде во 2006 година, дека „антисемитист е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“. Во вчерашната реакција на двајцата професори на текстот во „Шпиц“, кој објави за спорната дефиниција, не признаваат дека направиле лапсус и велат дека дефиницијата за антисемитистот ја презеле од извесна Еврејка Симон Веил, која го преживеала холокаустот. - Антисемитистот е дефиниција на Симон Веил објавена во неделникот „Пари Мач“, од 13 јануари 2004 година, по повод 60 години од ослободувањето на ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на одбивањето на весникот Шпиц и А1 Телевизија коректно да објават демант испратен од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ви испраќаме допис со информации поврзани со тема која, на едностран и крајно субјективен начин, беше објавена од наведените медиуми. Весникот Шпиц и А1 Телевизија објавија прилози во кои се обидуваат претседателот да го опишат како човек кој го поддржува антисемитизмот, а кој, од непознати причини, не ги содржи сите објаснувања и информации дадени од страна на Кабинетот на претседателот на Републиката. Исто така, двата медиуми, од само ним познати причини, не ги објавија испратените деманти на текстовите, или ги објавија на начин кој ја извртува суштината. Не навлегуваме во политичката заднина на ваквото однесување на двата медиуми, но шокирани сме од непрофесионалноста на новинарите и уредниците кои и самите можеа да откријат дека дефиницијата за антисемитизмот, употребена во првото издание на книгата Политички теории – Антика е преземена од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов се правда за скандалозната дефиниција во неговата професорска книга во која напишал дека „антисемитист е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“. Тоа што го кажал не било како што се сфаќа. По насловната на весникот „Шпиц“ кој праша „претседателе, колку е потребно да се мразат Евреите ?!“, кабинетот на шефот на државата потврди дека Иванов како професор две години пред да стане претседател заедно со неговиот колега Шкарич вака го дефинирал антисемитизмот, но велат дека тоа е термин што се употребува од политичари во светот, а целта била иронична осуда на ваквото гледање кон Евреите. Сепак соработниците на претседателот признаваат дека по реакцијата на еврејската заедница во земјава, скандалозното тврдење било извадено од второто издание на учебникот „Политички теории - антика“. Еврејската заедница денеска одлучи да не го дополни веќе соопштеното - дека се запознаени со спорната дефиниција на Иванов и Шкарич за антисемитизмот, тие имале побарано учебникот да се повлече и да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 198 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателе, колку треба да се мразат Евреите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: