Бистрица Миркуловска добитничка на наградата „Даница Ручигај“

2 копии

Доајенката на Друштвото на писателите на Македонија, поетесата Бистрица Миркуловска, е добитничка на наградата „Даница Ручигај“, која ДПМ ја доделува за најдобра стихозбирка од авторка, членка на македонската писателска асоцијација. Наградата е доделена за стихозбирката „Фатаморгана“ објавена во издание на „Академски печат“ од Скопје. Признанието ќе биде врачено на манифестацијата „Празникот на липите“, која ќе се одржи во средината на јуни. Бистрица Миркуловска е родена во 1930 година и е автор на повеќе од 20 стихозбирки. Покрај поезија, пишува и проза, литература за деца, а активно се занимава и со превод. Својот работен век го помина како професор по словенечки јазик на Филолошкиот факултет „Блаже Kонески“ во Скопје. Член на ДПМ е од 1971 година.
| | веќе видена | слични

Новото издание на манифестацијата „Балкански поетски Вавилон“ ќе се одржи на 31 мај, во 12 часот, во Друштвото на писателите на Македонија, со поетски портрет на истакнатиот словенечки писател и научник Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Република Словенија во Република Македонија... За поетското творештво на Милан Јазбец ќе зборува поетот и литературен критичар Раде Силјан, претседател на Собранието на ДПМ. Годинашниот „Балкански поетски Вавилон“ ќе се одржи со учество на 20 автори, членови на македонската писателска асоцијација и со презентирање стихови на истакнати поети од Балканот, добитници на наградата „Книжевно жезло“, признание за творечки опус што традиционално го доделува ДПМ. Стиховите ќе бидат читани на јазиците на кои создаваат авторите на Балканот и во Македонија: на македонски, албански, турски, српски, бугарски, грчки, словенечки, хрватски, влашки, бошњачки и ромски јазик. Програмата ќе ја води Александра Велинова.
| | веќе видена | слични

Наградата на Бистрица Миркуловска и е доделена за стихозбирката „Фатаморгана" објавена во издание на „Академски печат" од Скопје Поетесата Бистрица Миркуловска е добитничка на наградата „Даница Ручигај" што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија за најдобра стихозбирка од авторка, членка на македонската писателска асоцијација. Наградата на Бистрица Миркуловска и е доделена за стихозбирката „Фатаморгана" објавена во издание на „Академски печат" од Скопје. Признанието ќе биде врачено на манифестацијата „Празникот на липите" што ќе се одржи во средината на јуни. Бистрица Миркуловска е доајенка на ДПМ. Родена е во 1930 година и е автор на повеќе од 20 стихозбирки. Покрај поезија, пишува и проза, литература за деца, а активно се занимава и со превод. Својот работен век го помина како професор по словенечки јазик на Филолошкиот факултет „Блаже Конески" во Скопје. Член на ДПМ е од 1971 година
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 279 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бистрица Миркуловска добитничка на наградата „Даница Ручигај“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: