Претседателот Иванов ќе приреди прием за членовите на новата Влада

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов по завршувањето на седницата во Собранието на Република Македонија ќе приреди прием за членовите на Владата на Република Македонија, информираат од неговиот кабинет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најстариот Министер во минатата Влада, Михајло Маневски, и по завршувањето на својот работен ангажман во Владата нема да се пензионира. Маневски денеска министерското место му го предаде на новиот Министер за правда, Блерим Беџети. Стариот Министер го посоветува новиот како да ги продолжи реформите во судството, а Беџети се заложи за спроведување на реформи и резултати потребни за влез во ЕУ и НАТО. Блерим Беџети пред да дојде во Министерството за правда, кое му припадна на ДУИ, беше градоначалник на Сарај. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 29 јули – Михајло Маневски, досегашниот министер за правда му ја предаде функцијата на новоименуваниот министер Блерим Беџети. Маневски го информираше својот наследник за досегашните реализирани проекти и реформи во судскиот систем. Блерим Беџети е роден 1976 годинаво скопско Глумово. Дипломирал право на Универзитетот во Приштина. Од 2006 до 2009 беше пратеник во Собранието на Република Македонија, а од 2009 градоначалник на општина Сарај. Од 2002 до 2005 работел како виш соработник во Министерството за правда, од 2005 до 2006 во адвокатска канцеларија. Беџети бил член на Управниот одбор на ЗЕЛС. Претседател е на Секретаријатот за правни работи во ДУИ. Беџети говори хрватски и чешки јазик.
| | веќе видена | слични

Беџети (1976) е од скопско Глумово. Дипломирал право на Универзитетот во Приштина. Од 2006 до 2009 беше пратеник во Собранието на Република Македонија, а од 2009 градоначалник на општина Сарај. Од 2002 до 2005 работел како виш соработник во Министерството за правда, од 2005 до 2006 во адвокатска канцеларија. Беџети бил член на Управниот одбор на ЗЕЛС. Претседател е на Секретаријатот за правни работи во ДУИ. Беџети говори хрватски и чешки јазик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Блерим Беџети претпладнево ја презеде должноста министер за правда од Михајло Маневски, кој го информираше за досегашните реализирани проекти. Беџети (1976) е од скопско Глумово. Дипломирал право на Универзитетот во Приштина. Од 2006 до 2009 беше пратеник во Собранието на Република Македонија, а од 2009 градоначалник на општина Сарај. Од 2002 до 2005 работел како виш соработник во Министерството за правда, од 2005 до 2006 во адвокатска канцеларија. Беџети бил член на Управниот одбор на ЗЕЛС. Претседател е на Секретаријатот за правни работи во ДУИ. Беџети говори хрватски и чешки јазик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 70 гласа за и 47 против Собранието на Република Македонија вечерва ја изгласа новата влада. Премиерот Никола Груевски и новите министри положија свечена заклетва пред претседателот на собранието, Трајко Вељановски. По заклетвата, целиот владин тим замина на традиционалниот прием кај претседателот Ѓорге Иванов во вилата „Водно“. Составот на новата влада: Никола Груевски, премиер – првпат стапи на премиерска должност на 27 август 2006 година откако неговата партија ВМРО-ДПМНЕ победи на тогашните парламентарни избори. Во владата на премиерот Љубчо Георгиевски ја вршеше функцијата министер без ресор, а беше и министер за трговија во периодот 1998-999година. Беше министер за финансии од 1999 до 2002 година, а истовремено ја вршеше функцијата гувернер на Република Македонија во Светска банка и во Европската банка за обнова и развој. Во неговата работна биографија е запишана и функцијата претседател на Државната комисија за хартии од вредност. Груевски е магистер по економски науки. Фатмир Бесими, министер за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 264 | | | веќе видена

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека унгарските власти ќе ...
сите 411 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 296 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 230 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов ќе приреди прием за членовите на новата Влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: