Реиналдо Руеда нов селектор на Чиле

Реиналдо Руеда ќе биде новиот селектор на репрезентацијата на Чиле. Колумбискиот стратег потпиша четиригодишен договор со фудбалската федерација на јужноамериканската држава. Руеда го наследува Хуан Антонио Пици, стратегот кој го напушти кормилото по неуспехот да обезбеди пласман на селекцијата на Светското првенство кое ќе се одржи во Русија. 60-годишниот стратег има тренерско искуство на репрезентативно ниво, своевремено беше на чело на младата и сениорската репрезентација на Колумбија, на А селекцијата на Еквадор, како и на Хондурас со кои учествуваше на СП во Јужна Африка во 2010 година. На клупски план, Руеда има работно искуство како тренер на Фламенго, Депортиво кали, Медељин и Атлетико национал.
| | веќе видена | слични

Легендарниот играч на Сампдорија и тренер на долга листа на најдобрите екипи во Европа изјави голема желба да ја води својата држава, репрезентацијата на Италија. Местото е празно по отказот на Џампјеро Вентура минатиот ноември, по неуспехот во квалификациите за Мундијалот во Русија. Првиот кандидат за тренерската позиција, Карло Анчелоти ја одби секоја поврзаност со „азурите“ и најави дека нема никаква заинтересираност за таа работа. Тоа го натера Манчини, кој моментално го предводи руски Зенит, да се пријави како наследник на Вентура. Италијанецот вели дека негов сон е да го освои трофејот на Светското првенство со својата земја. Долгите периоди без своите фудбалери во Русија не би требало да му бидат проблем, бидејќи тоа е пракса на многу други тренери.
| | веќе видена | слични

Карло Тавекио, претседателот на Италијанската фудбалска федерација во оставка, соопшти дека е потребно уште малку време да помине пред да биде назначен нов селектор на националниот тим. – Уште од денот по натпреварот Италија-Шведска, во контакт сум со сите големи имиња во Европа, но сите тие се под договор – изјави денеска Тавекио. Големите имиња што ги споменува Тавекио се Клаудио Раниери, Антонио Конте, Карло Анчелоти и Роберто Манчини. Со оглед на неговото педигре, можноста да го раскине договорот со Зенит и изјавите што ги даваше последниов период, Манчини е фаворит да стане нов селектор, јавуваат италијанските медиуми. Анчелоти, исто така, е без работа откако беше отпуштен од Баерн, но германскиот клуб има договор со италијанскиот тренер до јуни 2018 година и Италијанската фудбалска федерација ќе треба да го убеди да се откаже од голема сума пари.
| | веќе видена | слични

Нов селектор на фудбалската репрезентацијата на Чиле е Колумбиецот Реиналдо Руеда, објави денеска Чилеанскиот фудбалски сојуз. Руеда се согласи на четиригодишна соработка, а на клупата на Чиле доаѓа на местото на Аргентинецот Хуан Антонио Пици, кој си замина по неуспешниот обид да се квалификува за Светското првенство во Русија. Овој 60-годишен експерт има искуство во водењето на репрезентации, беше предводник на младата и А селекција на Колумбија, Еквадор, како и во Хондурас со кој учествуваше на Мундијалот во Јужна Африка. Во клупскиот фудбал работеше како тренер на Фламенго, Депортиво од Калија, Меделин и Атлетико Насионал.
| | веќе видена | слични

Роберто Манчини вели дека е можно да стане следниот селектор на Италија, но дека за тоа прво треба да има нов претседател на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ). „Аѕурите“ се без селектор откако беше отпуштен Џампјеро Вентура по неуспехот да се квалификуваат за Светското првенство во Русија по поразот во баражот од Шведска, а кратко подоцна си замина и претседателот на ФИГЦ, Карло Тавекио. Поранешниот тренер на Манчестер сити и Интер, Манчини во моментов е тренер на Зенит Санкт Петербург и вели дека е задоволен на своето работно место. „Пред да се избере селектор, мислам дека треба да има нов претседател на ФИГЦ. Но, не можам да исклучам во иднина да станам селектор. Мислам дека има и други заинтересирани. Моето искуство во Русија е добро. Започнавме добро, имавме лош период, но пролетниот дел го стартуваме на второто место и се надевам дека ќе ги стигнеме Локомотив“, вели 53-годишниот Манчини за „Медиасет“. По 20 кола во првата лига, Зенит заостануваат осум поени зад Локомотив Москва, а во 1/16 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 564 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 130 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реиналдо Руеда нов селектор на Чиле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: