Лига Европа: Манчестер јунајтед против Ајакс во финалето


Манчестер јунајтед и Ајакс се финалистите во годинашното натпреварување Лига Европа, откако во реваншите на полуфиналните натпревари во крајно неизвесни натпревари постигнаа за нив поволни резултати. Манчестер јунајтед потешко од очекувањата , на домашен терен одигра само 1-1 против Селта, додека на вториот натпревар француски Лион беше блиску до анулирање на негативата од Амстердам, но на крајот го победи Ајакс со 3-1 , што беше недоволно во продолженијата да направи нешто повеќе. Манчестер јунајтед поведе во 17. минута со гол на Фелаини по асистенција од Рашфорд, , а во 85. минута Ронкаља со глава постигна гол за изедначување на резултатот на 1-1, кој остана до крајот на мечот. При крајот на натпреварот беа исклучени Баи и Ронкаља. Селта имаше шанса да постигне втор гол, но не искористи голема шанса, па тимот на Жозе Мурињо среќно дојде до финалето на второто по значење натпреварување во Европа. На француски Лион му недостигаше еден погодок во мрежата на противникот за да ја надомести негативата од ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед сака да го врати централниот дефанзивец Мајкл Кин, кој во јануари 2015 година беше продаден на Барнли за скромни два милиони фунти. 24-годишниот играч стана еден од најстабилните англиски дефанзивци, и за него има голем интерес од водешките тимови во ПЛ. Клучот за оваа зделка е клаузула во договорот меѓу Манчестер Јунајтед и Барнли, според која “црвените ѓаволи” треба да добијат 25% од следната продажба на Кин. Така цената на дефанзивецот ќе биде значително пониска за Јунајтед. Од “Олд Трафорд” ќе платат за него 25 милиони фунти, а платата на Кин ќе биде зголемена четирикратно – од 25 000 на 100 000 фунти неделно.
| | веќе видена | слични

Преодниот рок е се поблиску, а медиумите најавиваат дека ова може да биде лудо лето во кое ќе се трошат вртоглави суми за нпви засилувања. Еден од најактивнуте клубови на трансфер пазарот секако ќе биде Манчестер Јунајтед. Иако многу се очекуваше оваа сезона од „црвените ѓаволи“, сепак работите не се променија многу, па тимот под водство на Мурињо ќе заврши на 6-та позиција. Сепак, спас на сезоната може да дојде доколку Јунајтед победи во финалето од Лига Европа, и така покрај европски трофеј ќе добие и билет за Лигата на шампиони. Поради тоа медиумите ширум Европа веќе на големо пишуваат за можните засилувања на Манчестер Јунајтед за следната сезона. Најсилни се шпекулациите за Антонан Гризман за кого „црвените ѓаволи“ се спремни да ја платат откупната клаузула од 100 милиони евра. Во последните денови актуелен е и трансферот на Хамес Родригез на „Олд Трафорд“ за кого Јунајтед е спремен на Реал да му плати 75 милиони евра. Денес каталонски „Спорт“ пренесува дека Барселона се откажала од Маркињос бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед ако не обезбедат пласман во Лигата на шампионите идната сезона ќе загубат 44 милиони евра. Како што пренесуваат англиските медиуми, во договорите на играчите на Јунајтед стои дека доколку клубот не обезбеди пласман во Лигата на шампионите, тогаш секој играч ќе добие 25% помала плата, што кога ќе се пресмета цела сезона, тоа изнесува околу 44 милиони евра. Екипата на Жозе Мурињо моментално е на разочарувачкото шесто место на табелата во Премиер лигата и нема никакви шанси да стигне до Топ 4 за да обезбеди пласман во најелитното европско клубско натпреварување. Единствениот начин „Црвените ѓаволи“ да се пласираат во елитното натпреварување е да го совладаат Ајакс во финалето од Лига Европа. Доколку Јунајтед го загуби финалето, тоа значи дека ќе остане без пласман во Лигата на шампионите втора година по ред, а тоа ќе биде сериозен удар за Јунајтед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Искусниот играч за врска на Манчестер јунајтед, Мајкл Карик, ќе остане на „Олд трафорд“ уште една сезона. Менаџерот на „црвените ѓаволи“, Жозе Мурињо, одлучи да му понуди нов договор за едногодишна соработка на Карик, кој и понатаму игра на врвно ниво. 35-годишниот дефанзивен играч од средниот ред ја игра својата 11.сезона во дресот на Манчестер јунајтед, откако во 2006 година дојде од Тотенхем за сума од 18 милиони фунти. Карик има 457 настапи за Манчестер јунајтед во сите конкуренции, има пет шампионски титули со клубот, како и трофеј од Лигата на шампионите, пехар од ФА купот и два трофеи од Лига-купот на Англија.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед може да избори пласман во Лигата на шампионите само преку триумф во финалето на Лига Европа, а евентуалниот неуспех против Ајакс би донел сериозен финансиски удар за англискиот клуб. Како што пренесува „Би-Би-Си“, само од спонзорскиот договор со „Адидас“, Јунајтед ќе загуби 21 милион фунти како отштета поради фактот што две сезони по ред не игра Лига на шампиони, а дополнителни 30 милиони фунти ќе бидат загубени поради разликата во приходите од настапот во Лига Европа и Лигата на шампионите. Доколку победи во финалето во Стокхолм, Манчестер Јунајтед ќе заработи 6,5 милиони фунти, наспроти сумата од 3,5 милиони која ќе ја добие поразениот во финалето на Лига Европа.
| | веќе видена | слични

За Манчестер јунајтед многу работи зависат од финалето во Лига Европа против Ајакс, тоа е единствениот пат за нив до пласман во Лигата на шампионите.Од натпреварот во Стокхолм на 24. мај ќе зависи успешноста на сезоната на Манчестер јунајтед но и финансиската добивка од следната.Доколку не успее да се квалификува во Лигата на шампионите, Манчестер јунајтед ќе загуби најмалку 50 милиони фунти.Во договорот со Адидас, клубот има договор дека доколку не се квалификува втора сезона по ред во Лигата на шампионите ќе треба да плати пенали во висина од 21 милион фунти.21 милион фунти се 30% од годишната заработка од Адидас на Манчестер јунајтед која изнесува 70 милиони фунти.Исто така се очекува Манчестер јунајтед во Лигата на шампионите да добие 30 милиони фунти повеќе отколку ако и следната сезона настапува во Лига Европа.Тоа се најмалку загубени 50 милиони фунти. Пораз во финалето ќе му штети и на имиџот на клубот и ќе претставува потешкотија во привлекувањето на големи фудбалски ѕвезди, но и на потпишување ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо комплетно се откажа од походот да го брка четвртото место во Премиер лигата се со јасна цел да ја освои титулата во Лига Европа која би му донела на неговиот тим пласман во Лигата на шампионите наредната сезона, а сега пред утрешниот меч со Саутемптон во кој не влегува со големи амбиции, португалскиот стручњак во свој стил излезе со заклучок за досегашните случувања. Менаџерот на Манчестер Јунајтед го оцени испаѓањето од Челси во четвртфиналето на ФА купот како пресуден момент во сезоната, бидејќи во случај неговиот тим да продолжел во споменатото натпеварување, најверојатно немал да се најде во позиција да брка Лига на шампионите прреку финалето во Лига Европа. Секако, Мурињо не пропушти да биде и ироничен во оваа ситуација, па му се заблагодари на судијата Мајкл Оливер кој му покажа црвен картон на Андер Ерера на мечот со Челси. – Си го повторувам следното веќе извесно време. Големо благодарам до Мајкл Оливер, тој ни помогна да испаднеме од ФА купот. Ако влезевме во полуфиналето во ФА купот, ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо му се заблагодари на судијата Мајкл Оливер за елиминацијата од ФА Купот, вели дека ако Јунајтед продолжел нивната сезона можела да биде катастрофа поради големиот број на натпревари.Жозе Мурињо вели дека доколку не бил Мајкл Оливер, сезоната на Манчестер јунајтед можела да биде тотална катастрофа.Во четвртфиналето од ФА Купот, Оливер му покажа престрог црвен картон на Ерера, по што Јунајтед беше елиминиран од Челси.Мурињо сега иронично му се заблагодарува на судијата сакајќи уште еднаш да го потенцира тој момент.„Ќе го повторам истото - благодарам Мајкл Оливер бидејќи бевме елиминирани од ФА Купот. Ако се пласиравме во полуфиналето од ФА Купот ќе беше тотална катастрофа" - вели Мурињо.„Не знам кога ќе го одигравме тој натпревар. Никогаш не сум имал ваква ситуација и на крајот на се проблемите со големи повреди, не мали, не повреди за кои можеш да речеш, океј тетивата, две недели во аут".„Не, операции, бум, бум. Операција на едно колено, операција на друго колено, друго стапало. Само големи ...
| | веќе видена | слични

„Специјалниот“ е силно заинтересиран за Хамес Родригез и е спремен да издвои 75 милиони евра за да го донесе на „Олд Трафорд“. Медиумите тврдат дека двата клуба постигнале начелен договор околку трансферот, но Колумбиецот има еден услов. Јунајтед мора да ги победи Ајакс во финалето од Европа Лигата бидејќи тоа е единствениот начин „црвените ѓаволи“ да изборат пласман во ЛШ, а Хамес јасно му порача на англискиот клуб дека сака да игра во најелитното натпреварување. Мурињо во Хамес гледа идеална замена за Вејн Руни, наводно му е понудена и „десетката“, а Манчестер Јунајтед исто така покажува и силен интерес за Гризман и Лукаку.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Медиумите последните денови брујат за врската помеѓу Душко Тошиќ и манекенката Софија Милошевиќ. Последната вест е дек и купил карта за Кина за да го посети, ...
сите 208 | | | веќе видена

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 68 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 124 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лига Европа: Манчестер јунајтед против Ајакс во финалето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: