Музеј галеријата Кавадарци со изложба на уметнички дела од познати автори го одбележува Меѓународниот ден на музеите

Музеј галеријата Кавадарци со изложба на уметнички дела од познати автори го одбележува 18 мај – Меѓународниот ден на музеите.Со различни манифестации и активности се одбележува Меѓународниот ден на музеите 18 мај,каде Кавадарци традиционално се вклучува во оваа прослава. По тој повод,дела од бројни уметници во земјава се изложени во музеј галеријата .Љубителите на уметноста можат да видат слики направени во разни техники,масло на платно, графики, акварели, а има и скулптури и резби од познати автори, од збирката на Музејот.„Целта на манифестацијата е промоција на културата во нашиот секојдневен живот“, рече в.д.директорката Весна Ѓорѓиева.Од богатото депо, Музејот понуди импозантна збирка на уникатни дела од Шемов, Мазев,Чемерски, Галапчев, Баснарков, Јусифови, Темкова, Белогаски, Соколов и други уметници.Овој настан за првпат се слави во 1978 година, насекаде во светот на овој ден вработените во Музеи и галерии го слават овој професионален празник со бројни културни настани. Во иницијативата се вклучени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

“Манастирски бисери” е насловена Изложбата на фотографии што денеска беше отворена во Музеј галеријата во Кавадарци, по повод утрешниот празник свети Кирил и Методиј. На 40 паноа, заинтересираните можат да погледнат осумдесетина значајни и интересни фотографии. Се работи за трите манастирски бисери-цркви во Кавадаречко - “Св. Ѓорѓи” во Полошко, “Св. Никола” во Моклиште и “Св. Архангел Михаил” во Бошава. Билјана Галабова, историчар на уметноста, рече дека Македонската културно-уметничка ризница е богата со прекрасни уметнички изведби кои потекнуваат од различни историски периоди, а се мерливи со највисоките дострели на човечката креација и имагинација. Весна Ѓорѓиева, автор и в.д. директор на Музејот, информираше дека изложбата е резултат на повеќегодишни реализации на проекти финансирани од Министерството за култура на Република Македонија, а е дел од годишната програма поддржана од ова Министерство. -Целта е да се презентира нашето движно и недвижно културно наследство, кое го поседуваат овие значајни ...
| | веќе видена | слични

Изложба на фотографии, иконопис и резба насловена како „манстирски бисери“ ќе биде отворена денеска во Музеј-галерија Кавадарци. Со изложбата ќе бидат опфатени манастирските цркви : Свети Ѓорѓи- Полошки манастир од 14 век, Свети Никола- Моклишки манастир од 16 веки Цв. Архангел Михаил – Бошавски манастир од 19 век. -Кавадарци и Тиквешијата се составен дел од огромната културна ризница што ја има Македнија на цркви, манастири и црковен мобилијар. Ова значајно движно и недвижно културно наследство го вбројува нашиот народ во ретките творци неимари- градители, живописци и иконописци кај нас и во светот. Црквите и манастирите во Тиквешијата како центри на духовната култура имале мошне голема улога и во ширењет на описменувањето и образованието на населението од овој крај. Тие биле седиште на првите ќелијни училишта во овој дел на Македонија кое датира од триеетите години на 18 ве, најнапред во Полошкиот а подоцна и во Моклишкиот манастир. Манастирските конаци располагале и со бгати библиотеки во ...
| | веќе видена | слични

Оваа година ова празнување го почнуваме со изложба на познатиот графичар Фатмир Крипа од Косово, велат од ИКОН. Изборот на овој уметник не е случаен, тој е мајстор на графиката и работи во една од најсложените графички техники – акватинта Изложба на графичарот Фамир Крипа од Косово, со наслов „Во потрага по косовската симфонична метафора“, е отворена во Музејот на градот Скопје. Организатор е Асоцијацијата за култура ИКОН, а изложбата е во рамките на обележувањето на Меѓународниот ден на музеите, поддржана од градот Скопје. – Најдобар подарок за секое музејско празнување е презентирање на една ниска од ликовни творби што зрачат со убавина и духовна светлина. Затоа, Асоцијацијата за култура ИКОН на градоначалникот на градот Скопје му предложи проект за одбележување на празникот 18 Мај – Меѓународен ден на музеите. Проектот предлага отворање изложба на еден од уметниците од нашето опкружување. Оваа година ова празнување го почнуваме со изложба на познатиот графичар Фатмир Крипа од Косово – велат од ИКОН. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 252 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музеј галеријата Кавадарци со изложба на уметнички дела од познати автори го одбележува Меѓународниот ден на музеите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: