Макс Струмица и Манасков со рекорди во СЕХА лигата

На пет дена од одигрувањето на завршниот ракометен турнир, од СЕХА Лигата ги објавија седумте рекорди во изминатите седум сезони. Од македонските екипи и ракометари, со рекорди се издвоија Макс Струмица и Дејан Манасков. Имено, екипата од Струмица го држи негативниот рекорд со најмногу примени голови на еден натпревар и тоа против Вардар. На истиот натпревар одигран во 2015 година, Манасков постигна 17 голови, со што го држи рекордот за најмногу постигнати голови на еден натпревар.
| | веќе видена | слични

Екипата на Веспрем го освои унгарскиот ракометен Куп, откако во денешното финале беше поуспешна од најголемиот ривал, Пик Сегед со резултат 23:21. Клубот од Сегедин имаше водство по првите 30 минути со 11:10, но избраниците на Љубомир Врањеш во второто полувреме заиграа многу подобро и на крајот сосема заслужено славеа победа која им донесе нов трофеј од Купот. Нашиот репрезентативец Дејан Манасков, постигна два погодоци на оваа средба, а најдобар поединец беше Лекаи кој зад своето име запиша шест погодоци. Одличен меѓу стативите беше и хрватскиот голман, Мирко Алиловиќ кој беше еден од најзаслужните што Веспрем стигна до Куп трофејот.
| | веќе видена | слични

Денеска составот на Веспрем го освои трофејот во Купот на Унгарија 2018… Во големото финале тимот на Веспрем со резултат 23:21 успеа да го совлада Пик Сегед, иако на полувремето имаше негатива од 11:10. Во освојувањето на својата 27. куп титула придонес имаше македонското лево репрезентативно крило Дејан Манасков со два голови. Од неговите тимски колеги најефикасни беа Лекаи со шест голови, по четири имаа Наѓи и Ненадиќ, а на спротивната страна за Пик Сегед по четири погодоци запишаа Бодо и Сигурмансон.
| | веќе видена | слични

Дејан Манасков и Веспрем ја освоија куп титулата во Унгарија со победа против најголемиот ривал Пик Сегед. На крајот Веспрем славеше со 23:21 во неизвесен меч. По првиот дел Пик Сегед имаше предност од еден гол, 11:10, но пресврт се случи во второто полувреме. Веспрем заигра подобро го доби продолжението со 13:10, доволно за конечна победа од 23:21.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков го запиша 100 јубилеен гол во дресот на унгарскиот тим. Веспрем се пласираше во Куп-финалето откако го совлада БКСЕ со 38-22, во трката за трофејот ќе игра против ПИК Сегед.
| | веќе видена | слични

Екипата на Веспрем за која настапува нашиот репрезентативец Дејан Манасков избори пласман во финалето на Купот на Унгарија. Гигантот во полуфиналната битка со Балатонфуреди КСЕ обезбеди сигурен и убедлив триумф од 38-22 (20-12) и сега во завршниот меч за пехарот ќе се соочи со најголемиот ривал ПИК Сегед. Бекот Џамали со 7 голови беше најфикасен, а одличен беше и Манасков со 4 голови со тоа што крилото воедно ја раситни бројката од 100 погодоци во таборот на Веспрем. Dejan Manaskov has just scored his 100th goal in Veszprém jersey. Good job Dejan!#HandballCity #WeAreVeszprem pic.twitter.com/XqfgpIsdg5 — VeszprémHandballTeam (@mkbveszpremkc) April 14, 2018
| | веќе видена | слични

Денеска се одиграа полуфиналните натпревари од Купот на Унгарија… Откако на првиот меч Пик Сегед со 37:17 го елиминираше Чурго, скоро во ист стил убедливо триумфираше Веспрем над Балатонфуреди. Во триумфот придонесе левото македонско репрезентативно крило Дејан Манасков со четири погодоци, еден реализираше од пенал. Финалето за куп трофејот помеѓу Веспрем и Пик Сегед ќе се одигра в недела (15. април).
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков заедно со своите соиграчи со кои настапува за тимот на Веспрем, се соочуваат со сериозна казна од страна на раководството на клубот. Причината е многу јасна, а тоа е поразот кој го заработија на гостувањето против тимот на Скјерн пред два дена. На гостувањето, Веспрем беше понижен од тимот на Скјерн со резултат од 32:25, а со овој висок пораз од 7 голови разлика се соочуваат да бидат елиминирани во осминафиналето од Лигата на шампионите. Сите во клубот се свесни дека ќе мора да се надминат себеси ако сакаат да ја анулираат високата разлика и на крај да изборат пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Во соопштението испратено до медиумите се вели дека поради срамот кој е нанесен на клубот, кој е со четириесетгодишна традиција, раководството на Веспрем е приморано да постапи со ваква ригорозна казна, а тоа е намалување на платите на ниво на минималец. – Веспрем е клуб со четириесетгодишна традиција, во кој клупската управа и градот заедно со навивачите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 190 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макс Струмица и Манасков со рекорди во СЕХА лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: