Денес сончево и многу топло време

Скопје - Во Македонија днес ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 15 °C и 31 °C, а во Скопје меѓу 18 °C и 35 °C. Утре порвторно се очекува многу топло време.
| | веќе видена | слични

Врелиот африкански бран треба да не' напушти во недела попладне и од понеделник до четврток живата во термометрите да падне за неколку степени. Летото треба да стане попријатно и наутро и преку денот. Метеоролозите од Управата за хидрометеоролошки работи велат и денеска ќе се задржи многу топло, а в недела ќе има пад на температурата за неколку степени. Локално ќе има невреме, проследено со дожд , ветер и град. Утринската температура ќе се движи во интервал од 13 до 21 степен, а во текот на денот од 28 до 35 степени. „Поради зголемена енергија во атмосферата за време на викендот ќе има услови за развој на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи, силен ветер и град“, стои во вонредното соопштение на УХМР. В понеделник дожд ќе нема, а утринските температури ќе паднат два степена подолу. Максималните ќе достигнат 36 Целзиусови степени. И во вторник ќе има исти температури, но локално ќе има услови за дожд. Врнежите ќе бидат актуелни и во среда, поради што се очекува пад на температурите за еден степен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 15 јули - Утре продолжува многу топло време, а во недела ќе има пад на температурата за неколку степени. Како што соопштува Хидрометеоролошкиот завод, поради зголемена енергија во атмосферата за време на викендот ќе има услови за развој на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи, силен ветер и град. Утре температурата ќе се движи слично на денешната од 31 до 40 степени, а УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје и околината слично време, со температура до 38 степени. /
| | веќе видена | слични

По пеколната недела со температури над 40 степени, за крајот на викендот, хидрометеорололизте најавуваат заладување. За утрешниот ден се најавува толо време со температури како денешните, но за в недела, Управата за хидрометеорологија прогнозира намалување на температурите, пороен дожд и силен ветер. Од УХМР не ја исклучуваат ниту можноста престојниот викенд да заврши и со врнежи од град.
| | веќе видена | слични

Седми ден тропски горештини ја косат Македонија, а Брзата Помош со полна пареа јуриша низ скопските улици, и сирените на амбулантните возила со денови се постојано вклучени. Скопскиот клинички центар врие од пациенти кои имале колапси, срцеви и мозочни удари, белодробни заболувања, а како што најавуваат лекарите, ако продолжи времето со вакво темпо, бројот на пациенти уште ќе се зголемува. Кардиолозите велат дека бројот на пациенти кои доаѓаат на клиниката е зголемен, но апелират до нив да внимаат на своето здравје на овие сахарски горештини. - Можам да кажам дека се забележува зголемување на бројот, особено на хронично болните. Овој период е една временска непогода која многу влијае на здравјето на граѓаните. Кај нас најчесто се јавуваат пациенти кои имале сончаница, падови на притисок, продлабочување на кардиолошката состојба. Но мислам дека има пациенти кои знаат да се заштитат и повеќе од времето го поминуваат дома. Сите треба да знаат дека во овој период треба да јадат лесна храна, да пијат многу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Температурата ќе се движи од 31 до 40 степени Целзиусови, а УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје и околината слично време, со температура до 38 степени. Владата им препорачува на работодавците во неколку дена да ги ослободат од работни обврски бремените жени и лицата постари од 60 години и да го реорганизираат работното време за градежните работници и лицата кои работат на отворено со тоа што ќе се одбегнуваат активностите во периодот од 11 до 16 часот.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија в сабота ќе биде сончево и топло. Попладне нестабилно со дожд. Минималната температура ќе се движи од 16 до 24 степени, а максималната од 33 до 39. Индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8. Во недела облачно со дожд и грмежи. Минималната температура ќе се движи од 14 до 21 степен, а максимална од 30 до 37 степени.
| | веќе видена | слични
14 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, информираат од УХМP. Температурата ќе се движи од 31 до 40 степени Целзиусови, а УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје и околината слично време, со температура до 38 степени. Владата им препорачува на работодавците во неколку дена да ги ослободат од работни обврски бремените жени и лицата постари од 60 години и да го реорганизираат работното време за градежните работници и лицата кои работат на отворено со тоа што ќе се одбегнуваат активностите во периодот од 11 до 16 часот.
| | веќе видена | слични

И денеска во Македонија ќе се задржи топлиот бран кој доаѓа од Африка, тоа значи суво и сончево време со високи температури. УВ индексот ќе изнесува 9. Температурите ќе се движат од 31 до 40 степени. Екстремно високите температури ќе се задржат се до крајот на викендот. Повеќе содржини од денеска - ТУКА Не лекториран текст.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од ...
сите 227 | | | веќе видена

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 167 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 68 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес сончево и многу топло време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: