Патнички брод удри во столб на мост на реката Рајна, 25 повредени


3 копии

Дваесет и пет лица се повредени откако швајцарски патнички брод удри во носечки столб на мост на реката Рајна, во близина на германскиот град Дујсбург. На бродот „Швајцарски кристал“, кој е наменет за речни патувања, имало околу 130 лица, јави Дојче веле. Полицијата соопшти дека повредените, од кои петмина потешко, се транспортирани со друг брод, а помош пристигнала и од пожарникари со чамци. - Магистралата, чиј столб беше удрен од бродот, нема да биде отворена за сообраќај денеска, со цел да биде проверена од страна на градежни инженери, изјави портпарол на полицијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во историјата на поморските несреќи, веројатно најпознатиот бродолом е "Титаник". Во сенката на оваа трагедија, која сé уште привлекува внимание, има еден друг кој е малку познат денес, а таа зеде шест пати повеќе жртви, околу 9.000. Станувца збор за германскиот крузер "М. В. Вилхелм Густлоф", со кој цивилите, но исто така и озлогласените гестаповци, избегале од советската армија неколку месеци пред крајот на Втората светска војна. Бродот отпловил од градот Гдиња до Полска, а бил нападнат од страна на руската морнарица во јануари 1945 година во Балтичкото Море. Тонеше повеќе од 40 минути и донесе 9.343 лица на смрт, од кои околу 5.000 деца. Само зЗа споредба, официјалниот број на жртви во тонењето на "Титаник" изнесува 1.514. До јануари 1945, советските војници брзо се приближувале од исток, предизвикувајќи ја германската армија да ја започне голема операција наречена "Ханибал". Операцијата вклучуваше масовна евакуација со германските бродови на војници и цивили од прускиот регион. Околу 1.000 гестаповци и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Осум лица загинаа, 13 се водат за исчезнати откако брод со 48 патници, меѓу кои и деца, потона денеска покрај брегот на индонезискиот остров Калимантан. Останатите патници се спасени, соопштија претставници на спасувачките служби. Бродот пловел од Танџунг до Таракан од индонезиската страна на островот Борнео, каде се превртел и потонал. Засега не е позната причината за несреќата.
| | веќе видена | слични

Бродот пловел од Танџунг до Таракан од индонезиската страна на островот Борнео, каде се превртел и потонал. Осум лица загинаа, 13 се водат за исчезнати откако брод со 48 патници, меѓу кои и деца, потона денеска покрај брегот на индонезискиот остров Калимантан. Останатите патници се спасени, соопштија претставници на спасувачките служби. Бродот пловел од Танџунг до Таракан од индонезиската страна на островот Борнео, каде се превртел и потонал. Засега не е позната причината за несреќата.
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Патнички брод удри во столб на мост на реката Рајна, 25 повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: