Тони Абот сменет од функцијата премиер на Австралија

2 копии

Австралискиот премиер Тони Абот е сменет денеска од лидерската функција во неговата Либерална партија, од неговиот остар политички противник и министер во Владата, Малколм Трнбул. Со неговото сменување од лидерската позиција во партијата, Абот по автоматизам ја загуби и функцијата премиер на Австралија. На гласањето во партијата, пратениците либерали се определија за Трнбул, кој доби 54, наспроти Абот, кои освои 44 гласови.
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за комуникации, Малколм Тарнбул положи денеска заклетва како нов премиер на Австралија, откако вчера, во набрзина организираното гласање за доверба во владејачката Либерална партија, Тони Абот беше сменет од лидерската функција во партијата со што ја загуби и премиерската функција Министерот за комуникации, Малколм Тарнбул положи денеска заклетва како нов премиер на Австралија, откако вчера, во набрзина организираното гласање за доверба во владејачката Либерална партија, Тони Абот беше сменет од лидерската функција во партијата, по што автоматски мораше да се повлече и од функцијата австралиски премиер. Тарбул е четвртиот премиер на земјата од 2013 година. Таа година Абот победи на парламентарните избори, но неколку месеци пред тоа, тогаш владеjачките лабуристи, на ист ваков начин, со партиско надгласување, ја сменија Џулија Гилард и за лидер на партијата и премиер го избраа Кевин Рад. Сменувањето на Тони Абот уследи само неколку часови откако Тарнбул јавно побара да се организира гласање за ...
| | веќе видена | слични

Со неговото сменување од лидерската позиција во партијата, Тони Абот по автоматизам ја загуби и функцијата премиер на Австралија Канбера - Австралискиот премиер Тони Абот беше сменет од лидерската функција во неговата Либерална партија, од неговиот остар политички противник и министер во Владата, Малколм Тарнбол. Со неговото сменување од лидерската позиција во партијата, Абот по автоматизам ја загуби и функцијата премиер на Австралија. На набрзина организирано гласање во партијата, што во Канбера се означува како „крајно непријателско“, пратениците либерали се определија за Тарнбол, кој доби 54, наспроти Абот, кои освои 44 гласови. Тарнбол претходно на прес-конференција, побара јавно да се гласа за доверба на Абот, оценувајќи дека тој ја нема поддршката на домашните гласачи и подолго време има низок рејтинг. Малколм Тарнбол е деклариран како остар политички противник на Абот и критичар на неговата и на работата на министерот за надворешни работи Џули Бишоп. Според Тарнбол, дошло време за промена затоа што ...
| | веќе видена | слични

Малколм Тарнбол, кој беше министер за комуникации на Австралија, го симна Тони Абот од премиерската функција по гласањето за доверба, на кое успеа да добие со 54 гласа, наспроти 44-те на Абот, пренесе „Раша тудеј“. Претходно Абот се соочи со гласање за доверба во неговата Либерална партија, откако министерот Тарнбол побара да се гласа за тоа дали премиерот с` уште ја има поддршката меѓу неговите сопартијци. Малколм од порано се јавува како остар политички противник на Абот и критичар на неговата и на работата на министерот за надворешни работи Џули Бишоп. На прес-конференција во Kанбера, Тарнбол изјави дека дошло време за промена и оти на Австралија ~ треба нов лидер и нов тип лидерство, а особено кога станува збор за состојбите во економијата. - Ако Абот остане лидер на партијата, сегашната владејачка коалиција ќе загуби на идните парламентарни избори, од лабуристичката опозиција - истакна министерот Малколм Тарнбол во Kанбера. Барањето за гласање за доверба во партијата следува само седум месеци откако ...
| | веќе видена | слични

Новиот лидер на британските лабуристи, Џереми Kорбин, го соопшти вчера новиот состав на владата во сенка, направен во обид да се одржи единството во најголемата опозициска партија, но веднаш предизвика контроверзии. Најмногу негодување предизвика именувањето на Џон Мекдонел за министер за финансии во лабуристичката влада во сенка, што е втора по значење функција во британската владина администрација, по премиерската. Мекдонел, како и Kорбин, ~ припаѓа на крајната левица на партијата. Тие двајцата се блиски пријатели и идеолошки истомисленици, а Мекдонел беше директор на изборната кампања на новоизбраниот лидер. Самиот Мекдонел повеќепати досега се пријавуваше за изборната трка за лидерската и за некоја од водечките позиции во партијата, но досега не бил дел од ниту една од владите на Тони Блер и на Гордон Браун, како и на владите во сенка на Ед Милибанд и на Блер, кога тој од 1994 до 1997 година, беше лидер на опозицијата. Пратеникот Хилари Бен, кој и досега беше во владата во сенка, а сега остана да биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тони Абот сменет од функцијата премиер на Австралија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: