ПОРАНЕШНИОТ АМБАСАДОР МАЉАС: Димитров ќе ја убедува Атина дека во Скопје дува нов ветар

Тој потсетува дека Никос Коѕиас, иако свесен за рамнотежата на коалициската Влада меѓу Сириза и Независки Грци, пред две години презеде иницијатива и ги промовираше мерките за градење доверба „Министерот за надворешни работи Никола Димитров, најуспешниот дипломат на ПЈРМ, ја посети Атина за да не убеди дека во Скопје сега дува нов ветар“, пишува во коментар за „Катимерини“, Александрос Маљас, кој беше прв амбасадор на Грција во Скопје од 1995 до 1999 година, и амбасадор во Вашингтон од 2005 до 2009 година. Маљас во текстот потсетува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон, нагласува дека тој бил „иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг“.Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на ...
| | веќе видена | слични

Проблемот за името што ни го наметна јужниот сосед не тлее само во билатералните односи меѓу Атина и Скопје, туку има сериозно лоши последици за нашето меѓународно асоцирање. Од тие причини секоја нова изјава за овој наметнат проблем се следи со должно внимание, во очекување дека конечно меѓународното право ќе значи и правда за нашата држава, влез во НАТО и започнување преговори со ЕУ. На ова прашање во медиумите во Атина се осврна првиот грчки амбасадор во Македонија и дипломат од кариера, кој има силно лоби-влијание, Александрас Маљас. Во текстот во „Катимерини“, Маљас квалификувајќи го нашиот министер како најуспешен, потсетува дека Димитров бил македонски амбасадор во Вашингтон, нагласувајќи дека тој бил „иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата држава во дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг“. Маљас во својот осврт на случувањата подвлекува дека признавањето на уставното име од страна на САД довело ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот министер за надворешни работи Димитров и шефот на грчката дипломатија Коѕиас, на средбата во Атина не разговарале за конкретни предлози, ниту за преговорите за прашањето за името, велат од МНР. Нагласуваат дека тоа е процес што налага сериозност, внимателност и вклучување на сите големи политички чинители во земјата. Реакцијата доаѓа по информациите во некои грчки медиуми дека Димитров побарал од Коѕиас, Македонија да влезе во НАТО под името ПЈРМ. МНР работи на враќање и унапредување на меѓународните позиции на Република Македонија. Фокусирани сме и ќе продолжиме во обидот да ја убедиме Грција дека Република Македонија треба да влезе во НАТО под привремената референца. Тоа би било и согласно правната ситуација, дефинирана со времената спогодба и пресудата на Меѓународниот суд на правдата, се истакнува во реакцијата на македонското МНР.
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, најуспешниот дипломат на ПЈРМ, ја посети Атина за да нѐ убеди дека во Скопје сега дува нов ветар, пишува во коментар за „Катимерини“, Александрос Маљас. Tој беше прв амбасадор на Грција во Скопје од 1995 до 1999 година, и амбасадор во Вашингтон од 2005 до 2009 година. Маљас пишува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон. Тој наведува дека бил иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг. Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на Грците во институциите. „Едногласната одлука од самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 година вели дека 'претходно решавање на името' е предуслов за покана за членство. Одлуката од Букурешт имаше цена. Не беше ...
| | веќе видена | слични

Маљас во текстот потсетува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон, нагласува дека тој бил „иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг“. Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на Грците во институциите. „Едногласната одлука од самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 година вели дека 'претходно решавање на името' е предуслов за покана за членство. Одлуката од Букурешт имаше цена. Не беше безболна. Како и сите важни и тешки одлуки кои се регистрирани во историјата. Се разбира, и ние направивме грешки“, пишува Маљас и „се сеќава“ на реакциите на Кондолиза Рајс на позициите на Дора Бакојани. Тој додава дека таа напишала нешто во својата книга, но ја изоставила суштината. ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 264 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 140 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОРАНЕШНИОТ АМБАСАДОР МАЉАС: Димитров ќе ја убедува Атина дека во Скопје дува нов ветар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: