Правилото за двојно повеќе поени би можело да биде укинато

Претседателот на ФИА Жан Тод најави дека Формула 1 би можела да се ослободи од новото правило каде што на последната трка во оваа сезона – Абу Даби, сите возачи што ќе завршат во поени ќе добијат двојно повеќе отколку што би добиле на било која трка. Но тој додаде дека ќе ја донесе конечната одлука дури по завршувањето на трката во Абу Даби. Французинот вели дека не е против идејата, но дека бил изненаден од големите негодувања од страна на фановите, дури поголеми и од тие за звукот на моторите. Тој откри дека на последниот состанок на Формула 1 стратешката група дал предлог да се укине ова правило, но дека неколку тимови не се согласиле со таквиот предлог. “За да се укине ова правило потребна е едногласна одлука, и ако не се согласат сите тогаш неможеме да го смениме.” “На состанокот им реков ‘Дали сте за промена на правилото ?’ Одговорот беше не. Не ме прашувајте кој рекол да а кој не. Па се согласивме да остане правилото и ќе видиме какви ќе бидат реакциите на крајот на сезоната.” Тој изјави дека спортот ...
| | веќе видена | слични

ФИА лани најави дека правилото се воведува од 2015 и дека тимовите мораат да го имаат буџетот до јуни оваа година, меѓутоа, претседателот на ФИА, Жан Тод откри дека идејата е неостварлива. Ова ги налути тимовите кои не се во сопственост на големи компании, кои сметаа дека така ќе се израмни односот на силите помеѓу тимовите. Шефицата на Заубер, Мониша Калтенборн не сфаќа зошто планот е сопрен. - Зборувајќи за нас како помал тим, не сфаќам зошто не се направи таа промена бидејќи сите треба да бидат одговорни за работењето на еден спорт. Поминаа тие времиња кога едноставно се велеше: „ако немаш пари, не учествувај“. Трошоците во Формула 1 се несфатливи, посебно во оваа економија - вели Калтенборн, првата жена на позиција на шеф на тим во Ф1. Калтенборн смета дека големите тимови играат политички игри со шефовите на тимовите, заканувајќи се со ззаминување доколку се постават граници. - Би сакала да кажам дека тие луѓе кои се закануваат со заминување од спортот, треба да го направат тоа. Тогаш овие политички ...
| | веќе видена | слични

Светската автомобилска централа може да го отфрли новото правило за удвојување на поени од последниот старт на сезоната во Формула 1, објави претседателот Жан Тод. Иновативноста предизвика доста негативни реакции, како меѓу тимовите така и меѓу навивачите, но шефовите одбија да го менуваат кога имаа можност во почетокот на година. Сега сепак Тод откри дека побарал правилото да биде преразгледано од органите кои се одговорни за него, за да се усогласат со навивачите. “За да се промени ни треба целосна едногласност. На нашата последна средба јас го поставив прашањето и прашав дали желбата е правилото да биде преразгледано, а одговорот беше “не”. Тогаш реков “добро, ајде да почекаме и да видиме каква ќе биде реакцијата на крајот на сезоната. Искрено бев изненаден дека тоа предизвика толку многу емоции, бидејќи не мислам дека е толку значајна промена”, изјави Тод. Од ФИА ја направија промената со идејата да ја задржат неизвесноста во шампионатот до последен момент и да се избегне она што се случи минатата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 156 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Во Министерството за правда е пристигнато известувањето од Министерството за внатрешни работи дека поранешниот премиер Никола Груевски се наоѓа во Унгарија. Oд ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Правилото за двојно повеќе поени би можело да биде укинато

Од:
До кого (е-маил):
Порака: