Мистерија: Малезискиот авион исчезнал од радарите, а летал уште еден час?


Мистерија: Малезискиот авион исчезнал од радарите, а летал уште еден час? Откако потрaгата по малезискиот авион кој исчезна на 8 март со 239 патници и членови на екипажот не даде резултати ни по четири дена, кинеските власти денеска најавија дека потрагата ќе ја прошират и на копно. Во меѓувреме, на виделина излегуваат нови подробности – авионот наводно летал повеќе од еден час откако исчезнал од радарите, а копилотот на исчезнатиот авион наводно знаел да приредува забави во пилотската кабина. Се јавиле и наводни сведоци кои тврдат дека виделе „силна светлина како со голема брзина се урива надолу“. Сепак, ова не е прв случај на исчезнување на вион во историјата, иако некои сепак останале обвиткани во мистерија. Низ историјата на воздухопловството има повеќе случаи на несреќи кои на сличен начин ги збунувале истражителите, а некои од мистериите за нивното исчезнување не се решени ни до денска. Понов од случаите е нсереќата со авионот на Ер Франс во 2009 година. Истражителите со месеци не можеа да ги ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Истрагата се сомнева оти исчезнатиот малезиски авион летал уште околу четири часа по последниот контакт со контролата на летање, објави американскиот весник „Волстрит џурнал“, наведувајќи дека ваквиот заклучпк е изведен врз основа на податоците од моторите на леталото што автоматски се регистрираат и пренесуваат до земјата, како дел од рутинската програма за одржување. Во извештајот на американските истражители вклучени во истрагата за исчезнатиот малезиски авион „Боинг 777“, се покренати прашања зошто авионот летал без контакт со контролата на летање, дали пилотот или некој друг од леталото „намерно“ ја оневозможил радио врската од пилотската кабина за да се избегне откривањето, а потоа го пренасочил авионот. Мониторинг системот на моторите во кокпитот на авионот периодично испраќа низа податоци за состојбата на моторите, операциите и движењето на авионот до производителот „Ролс-Ројс“. - Продолжуваме да ја следиме ситуацијата и и ја нудиме нашата поддршка на „Малезијан ерлајнс“, изјави претставник на ...
| | веќе видена | слични

„Боингот 777“ продолжил да лета уште четири часа по исчезнувањето, властите демантираат такви шпекулации Американските истражувачи сметаат дека авионот на „Малезија ерлајнс“ на летот 370 продолжил да лета уште четири часа по исчезнувањето од последната снимена позиција – што наметнува неочекувани изгледи дека авионот можеби бил киднапиран. Официјални лица се сомневаат дека авионот летал вкупно пет часа врз основа на податоците автоматски добиени од моторите на „Ролс ројс“ за „боингот 777“ и испратени назад до земјата, како дел од рутинската програма за надгледување. Американските тимови за борба против тероризмот сега ја разгледуваат неверојатната можност дека авионот и неговите 239 патници биле пренасочени кон непозната локација „со намера да се искористи подоцна за друга намена“. „Волстрит џурнал“ ги објави новите сознанија откако разговараше со две лица запознаени со американската истрага – наметнувајќи сосема нова низа прашања за тоа што се случило со авионот кој исчезна навидум без трага од радарот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Властите во Куала Лумпур денеска ги демантираа наводите на американскиот весник „Волстрит џурнал“ дека исчезнатиот малезиски авион летал уште околу четири часа по последниот контакт со контролата на летање. - Извештаите не се точни, изјави малезискиот министер за сообраќај Хишамудин Хусеин. „Волстрит џурнал“ денеска објави дека малезиски авион летал уште околу четири часа по последниот контакт со контролата на летање“, наведувајќи дека ваквиот заклучпк е изведен врз основа на податоците од моторите на леталото што автоматски се регистрираат и пренесуваат до земјата, како дел од рутинската програма за одржување. Во извештајот на американските истражители вклучени во истрагата за исчезнатиот малезиски авион „Боинг 777“, се покренати прашања зошто авионот летал без контакт со контролата на летање, дали пилотот или некој друг од леталото „намерно“ ја оневозможил радио врската од пилотската кабина за да се избегне откривањето, а потоа го пренасочил авионот. Мониторинг системот на моторите во кокпитот на авионот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Анонимни извори на агенцијата Ројтерс тврдат дека еден сателит по исчезнувањето на Боингот 777 на Малезија Ерлајнс фатил слаб сигнал од моторот на леталото. Не е соопштено колку време минало од исчезнувањето на авионот до испраќањето на сигналот, но информацијата оди во прилог на извештајот на Вол Стрит Журнал според кој од моторите на на леталото биле испраќани електрични импулси четири часа по исчезнувањето од радарите. Информациите на Вол Стрит Журнал ги демантираше малезискиот министер за сообраќај кој тврди дека со него се согласуваат и луѓето од Ролс Ројс кои ги изработиле моторите на авионот. Во попаладневните часови Белата Куќа соопшти дека Американците имале некои нови, но недоречени информации поради кои ќе го пребаруваат Индискиот океан.
| | веќе видена | слични

Малезиските власти продолжуваат со потрагата во морскиот теснец Малака по исчезнатиот авион на националниот авиопревозник. Министерот за транспорт на малезија, Хисамудин Хусеин ги негираше и информациите дека авионот продолжил да лета уште најмалку 4... Малезиските власти продолжуваат со потрагата во морскиот теснец Малака по исчезнатиот авион на националниот авиопревозник. Министерот за транспорт на малезија, Хисамудин Хусеин ги негираше и информациите дека авионот продолжил да лета уште најмалку 4 часа по последната комуникација со контролата на летање. Малезиските власти негираа и дека на сателитските снимки објавени од кинеските претставници се гледаат остатоци од исчезнатиот авион, додавајќи дека тие биле објавени како резултат на грешка. Авионот на Малезија Ерлајнс кој летал од Куала Лумпур до Пекинг исчезна во саботата а потрагата засега не даде никаков резултат.
| | веќе видена | слични

Постојат сомнежи оти исчезнатиот малезиски авион со 239 патници и членови на екипажот по кој веќе шести ден се трага, е киднапиран. Американските антитерористички тимови веруваат дека боингот по последниот контакт со радарот летал уште околу четири часа, пишува американскиот весник „Wall Street Journal“. Ваквиот заклучок го поткрепува врз основа на податоците од моторите на леталото што автоматски се регистрираат и пренесуваат до земјата, како дел од рутинската програма за одржување, пишува весникот и додава дека се претпоставува дека пилотот или некој друг го исклучил предавателот на авионот да не се гледа на радар и дека отпатувал во непознат правец. Сепак ваквите информаци ги демантираше министерот за транспорт на Малезија Хишамудин Хусеин. „Истражувачки тимови на Ролс Ројс и Боинг се тука во Куала Лумпур и работат со Малезиан ерлајнс уште од неделата. Овие прашања никогаш не беа покренати. Доколку има нови детали тие мора да бидат потврдени. Сето она што беше наведено во медиумите е неточно.“ изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постојат сомневања дека исчезнатиот малезиски авион е киднапиран. Антитерористичките тимови веруваат дека боингот по последниот контакт со радарот летал уште околу четири часа, пишува американскиот весник „Wall Street Journal“. Постојат сомневања дека исчезнатиот малезиски авион е киднапиран. Антитерористичките тимови веруваат дека боингот по последниот контакт со радарот летал уште околу четири часа, пишува американскиот весник „Wall Street Journal“.Ваковиот заклучок го поткрепува врз основа на податоците од моторите на леталото што автоматски се регистрираат и пренесуваат до земјата, како дел од рутинската програма за одржување, пишува весникот и додава дека се претпоставува дека пилотот или некој друг го исклучил предавателот на авионот да не се гледа на радар и дека отпатувал во непознат правец. Но овие шпекулации веднаш ги демантираше минстеро за транспорт на Малезија Хишамудин Хусеин. -„Истражувачки тимови на Ролс Ројс и Боинг се тука во Куала Лумпур и работат со Малезиан ерлајнс уште од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Малезискиот авион со 239 патници и членови на екипажот исчезна пред пет дена, а и понатаму сè уште не се знае што се случило со него. Странските медиуми се преплавени со шпекулации и разни теории за тоа што можело да му се случи на авионот Boeing 777 што исчезна еден час по полетувањето од аеродромот во Куала Лумпур, а следуваат најбизарните од нив: Киднапирање од вонземјани На Интернет кружи приказна дека единствено можно објаснување за исчезнувањето на авионот на летот Куала Лумпур-Пекинг е киднапирање од вонземјани. Постои и тврдење дека објект од друг свет го вшмукал авионот. „Ако никогаш не најдеме остатоци, тоа значи дека некоја сосема непозната, моќна сила е присутна на нашата планета, која може да одземе авион од небото без никаков доказ”, пишува еден блогер. Илуминати На врвот на листата одговорни за најголемите светски зла, освен вонземјаните, неизбежни се илуминатите. Тие го предизвикале исчезнувањето со некаков вид енергетски вртлози што ги контролираат. А постојат теории на заговор дека е можно ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Вол стрит журнал“ пишува дека постојат сомнежи дека малезискиот авион летал околу четири часа по последниот контакт. Но, потоа се огласило малезиското Министерство за сообраќај со демант за овие наводи. „Информациите не се точни“, изјавил малезискиот министер за сообраќај, Хишамудин Хусеин, и додал дека сателитските фотографии се објавени по „грешка и не прикажуваат никакви остатоци“. Весникот дошол до овој заклучок на основа на податоците од моторот на авионот кои „автоматски се запишуваат и се пренесуваат на земјата, односно до авио- хангарите за одржување на леталата, како дел од рутинската програма за одржување“. Информациите на американските истражувачи, кои беа вклучени во истрагата каде што исчезна авионот, го отвориле прашањето зошто Боингот 777 летал без контакт од контролата за летање и дека имало некој таму во тоа време, само што пилотот или некој друг во леталото „намерно“ оневозможил радиоврска за да се избегне откривање, а потоа го пренасочил авионот. Истрагата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 465 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мистерија: Малезискиот авион исчезнал од радарите, а летал уште еден час?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: