Малцинските права во Србија клучни за интеграцијата во ЕУ

Унапредувањето на положбата на националните малцинства е една од клучните точки во процесот на европска интеграција на Србија. Ромско семејство ја празнува својата слава Св. Архангел Mихаил во една од дивите населби за малцинските групи во Белград. [Никола Барбутов/SETimes] Србија очекува оваа година официјално да го започне процесот на преговори со ЕУ, при што првите поглавја за кои ќе дискутираат претставниците на српските и европските институции се однесуваат на човековите права и слободи. Сузана Пауновиќ, директор на владината Канцеларија за човекови и малцински права, истакна дека малцинските заедници во Србија имаат права загарантирани со уставот, кои им овозможуваат да водат квалитетен живот. Но, таа рече дека има уште работа која треба да се заврши за дополнително унапредување на нивната положба. „Србија направи многу за унапредување на човековите и малцинските права. Во таа област се усвоени европските стандарди и прописи, и ние внимателно го следиме секој чекор во реализацијата на тие стандарди, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 318 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 359 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 210 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малцинските права во Србија клучни за интеграцијата во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: