„Мактеон“ продолжува и по смртта на идејниот творец Канго

20.04.2018 Со телесната смрт на рок легенда Симеон Иванов - Канго не умира и одржувањето на „Мактеон“ што секоја година го организираше тој. И оваа година ќе се случуваат настаните „Мактеон“, рок хепенингот „Орфејски мистерии“ и други дела на Канго, благодарение на организираноста на група ентузијасти кои што го поддржуваат и сакаат да го продолжат делото на Канго. - По смртта на големата рок легенда Симеон Иванов - Канго, кај многу граѓани честа тема на разговор беше дали и понатаму ќе се случуваат настаните од „Мактеон“. Од повеќе контакти и објави на социјалните мрежи дојдов до заклучок дека кај многу луѓе постои желба да продолжи со конкретни идеи и предлози, во чест, слава и сеќавање на Канго.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 180.000 пчели, кои живееле во кошници на кровот на катедралата Нотр Дам го преживеаја неодамнешниот пожар во оваа црква. „Ми олесна кога видев сателитски ...
сите 807 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 210 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 144 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 106 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 287 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Мактеон“ продолжува и по смртта на идејниот творец Канго

Од:
До кого (е-маил):
Порака: