Победничкиот дух остана главен адут меѓу избраниците на Милевски


Младата македонска фудбалска репрезентација за играчи до 21 година влегува во завршната фаза од подготовките за премиерниот настап на еден државен тим кој првпат ќе заигра на завршница од ЕП. Избраниците на селекторот Благоја Милевски се во комплетен состав и полни со верба дека можат да го продолжат победничкиот од и во групата на ЕП во Полска каде што за противници ќе ги имаат Шпанија, Србија и Португалија. „Црвено-жолтите“ за дебито на ЕП се изборија како првопласирани во квалификациската група, каде што фаворит беше Франција. Ривалите Шпанија и Србија иако имаат освојувано европски и светски титули до Полска стигнаа преку бараж-мечеви. Португалија е актуелен вицепрвак во оваа конкуренција. Предизвикот за македонските надежи е голем. - Самодовербата ќе биде најсилниот адут и на Европското првенство. На располагање се истите фудбалери кои одиграа одлични квалификации. Нема речиси да менуваме ништо во нашиот пристап во играта. Желбата да се прикажеме во најдоброто издание е максимална кај сите - порачува ...
| | веќе видена | слични

На само три дена пред првиот натпревар на Европското првенство во Полска, младата репрезентација на Македонија под полна пареа ги одработува последните подготовките во Гдиња под палката на Благоја Милевски пред премиерниот меч против Шпанија. Во нашиот национален тим владее максимално позитивното расположение меѓу младите репрезентативци на секој од тренинзите на северот од Полска.Полни оптимизам дека ова е само нова можност за уште една потврда на сопствениот потенцијал…
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската млада фудбалска репрезентација наиде на топло добредојде од домаќините во спортскиот центар во Гдиња каде деновиве течат подготовките за првиот натпревар на Европското првенство, против Шпанија на 17 јуни. Сето тоа преточено низ прекрасен видео материјал како кратка најава за очекувањата на македонскиот национален тим за овој шампионат. -Верувам дека нашиот стадион во Гдиња ќе биде среќен за вас, истакна членот на организацискиот комитет на ЕП за Гдиња, Павел Брутел пред селекторот на македонската репрезентација Благоја Милевски, кој возврати: „Искрено се надевам!“. А, Милевски потоа доби и предизвик од домаќините: Доколку се победи Шпанија да испее песна од најпопуларниот македонски поп-пејач во историјата, Тоше Проески… -Одличен предизвик, но сепак ќе го пренесам на еден од нашите репрезентативци кој е одличен пејач – низ насмевка се снајде селекторот Милевски. Екипа.мк
| | веќе видена | слични

Од 16 до 30 јуни ќе се одржи Европското првенство за фудбалери до 21 година, а помеѓу 12-те репрезентации учество обезбедија и нашите најдобри фудбалери. Во продолжение се информации за самиот турнир. КОИ СЕ ГРУПИТЕ: Група А: Англија, Полска, Шведска, Словачка Група Б: Македонија, Португалија, Србија, Шпанија Група Ц: Чешка, Данска, Германија, Италија Секоја од репрезентациите ќе одигра натпревар со останатите три од групата, а првопласираната оди во полуфинале. Второпласираната екипа од групите, која ќе има најдобар резултат ќе им се придружи на прворангираните во полуфиналето како четврта. Полуфинале 1 : Победник од А со второпласиран од Б/Ц или победник од Ц Полуфинале2 : Победник од Б со второпласиран од А/Ц или победник од Ц КОГА СЕ ИГРААТ НАТПРЕВАРИТЕ? Група А: 16, 19, 22 јуни Група Б: 17, 20, 23 јуни Група Ц: 18, 21, 24 јуни Полуфинале 1 – 27 јуни Полуфинале 2 – 27 јуни Финале – 30 јуни ШЕСТ ГРАДОВИ, ШЕСТ СТАДИОНИ Шест стадиони распоредени во шест градови ќе бидат домаќини на ова Европско првенство. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Момците возбудени и подготвени за стартот на првенството, а подготвен е и официјалниот автобус на Македонската фудбалска репрезентација во Полска Фудбалската репрезентација на Македонија за играчи до 21 година е втор ден во својата база во Сопот, Полска каде се подготвува за натпреварите од групата на Европското првенство за фудбалери до 21 година. Македонија првиот натпревар на шампионатот го игра во сабота на 17 јуни во Гдиња (почеток 20:45 часот) со селекцијата на Шпанија. Момците возбудени и подготвени за стартот на првенството, а подготвен е и официјалниот автобус на Македонската фудбалска репрезентација во Полска.
| | веќе видена | слични

КОИ СЕ ГРУПИТЕ: Група А: Англија, Полска, Шведска, Словачка Група Б: Македонија, Португалија, Србија, Шпанија Група Ц: Чешка, Данска, Германија, Италија Секоја од репрезентациите ќе одигра натпревар со останатите три од групата, а првопласираната оди во полуфинале. Второпласираната екипа од групите, која ќе има најдобар резултат ќе им се придружи на прворангираните во полуфиналето како четврта. Полуфинале 1 : Победник од А со второпласиран од Б/Ц или победник од Ц Полуфинале2 : Победник од Б со второпласиран од А/Ц или победник од Ц КОГА СЕ ИГРААТ НАТПРЕВАРИТЕ? Група А: 16, 19, 22 јуни Група Б: 17, 20, 23 јуни Група Ц: 18, 21, 24 јуни Полуфинале 1 – 27 јуни Полуфинале 2 – 27 јуни Финале – 30 јуни ШЕСТ ГРАДОВИ, ШЕСТ СТАДИОНИ Шест стадиони распоредени во шест градови ќе бидат домаќини на ова Европско првенство. Финалниот натпревар ќе се игра на стадионот Краковија во Краков кој е со капацитет од 15.016 гледачи. Македонија натпреварите од својата група ќе ги одигра во Гдиња и Бидгошч. Киелце, Колпортер Арена ...
| | веќе видена | слични

Сето тоа преточено низ прекрасен видео материјал како кратка најава за очекувањата на македонскиот национален тим за овој шампионат. -Верувам дека нашиот стадион во Гдиња ќе биде среќен за вас, истакна членот на организацискиот комитет на ЕП за Гдиња, Павел Брутел пред селекторот на македонската репрезентација Благоја Милевски, кој возврати: „Искрено се надевам!“. А, Милевски потоа доби и предизвик од домаќините – Доколку се победи Шпанија да испее песна од најпопуларниот македонски поп-пејач во историјата, Тоше Проески… -Одличен предизвик, но сепак ќе го пренесам на еден од нашите репрезентативци кој е одличен пејач – низ насмевка се снајде селекторот Милевски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Фудбалската репрезентација на Македонија за играчи до 21 година е втор ден во својата база во Сопот, Полска каде се подготвува за натпреварите од групата на Европското првенство за фудбалери до 21 година. Македонија првиот натпревар на шампионатот го игра во сабота на 17 јуни во Гдиња (почеток 20:45 часот) со селекцијата на Шпанија. Момците возбудени и подготвени за стартот на првенството, а подготвен е и официјалниот автобус на Македонската фудбалска репрезентација во Полска. Извор: Курир
| | веќе видена | слични

Егзон Бејтулаи е еден од столбовите на одбраната на младата македонска репрезентација, а особено го паметиме по неверојатно возбудливиот дуел со Шкотите во Единбург, кога се жртвуваше и заработи црвен картон, но не дозволи домаќините да израмнат. Мина низ тежок период и суспензија во Шкендија, а селекторот Благоја Милевски имаше доверба во него и кога не играше за клубот од Шкендија. Бејтулаи заслужено е во Полска, со останатите наши херои од младата селекција и ќе игра против светски ѕвезди во тешката Б група во која е Македонија. Не чекаат четирикратните европски прваци Шпанците, потоа и Србите, а за крај на натпреварите по групи и актуелните вицешампиони Португалците. „Нема отстапување, иако на сите им е јасно дека ова е убедливо најтешката група во Полска. Ние ги респектираме сите, но нема да му се предадеме без борба никому. Македонија ќе игра за победи на турнирот на најдобрите 12 селекции во Европа, без разлика која селекција ни е противник“, вели за „Спортмедиа“, десниот бек на нашата млада ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот автобус во Полска е подготвен и за почеток ќе ги вози нашите фудбалски херои на релација Сопот-Гдиња-Бидгошч, а се надеваме дека крајната дестинација ќе му биде во Краков, каде ќе се игра финалето на младинското Европско Првенство. Македонските репрезентативци од вчера се во Полска, базата им е во Сопот, а ќе играат два меча во Гдиња, со Шпанија и Португалија и еден во Бидгошч со Србија во првата фаза од турнирот. Ако направат подвиг и го освојат првото место во Б групата, или бидат најдобрата второпласирана селекција, патот ќе ги води кон Тихи и Краков. Во овие два града ќе се играат полуфиналените мечеви, што за нас би било рамно на сензација во дебитанстскиот настап на Европските шампионати. Финалето ќе се игра во Краков на последниот ден од турнирот, на 30. јуни.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Победничкиот дух остана главен адут меѓу избраниците на Милевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: