Јункер и Макрон со различни визии за иднината на ЕУ


3 копии

Европската унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Ако се прашувам јас, би подржал проширување само откако ќе има продлабочување и реформи на нашата Европа. И би сакал да ја задржиме оваа амбиција на овие две точки: Не сакам Балкан кој се врти кон Турција или Русија, но не сакам ниту Европа, која функционира тешко со 28, а од утре и со 27 членки, која ќе одлучи да продолжиме да галопираме за утре да бидеме 30 или 32, под истите правила. Ова не е правилно“, вели Макрон. Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, одговори шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер. „Ако не се отвориме за државите од тој многу сложен и трагичен регион, и ако не им дадеме европска перспектива, ќе видиме војна во регионот, како што видовме во 90-тите години. Не сакам војната да се врати на Балканот, затоа мораме да се отвориме кон ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да ја направи Франција "голема" преплавувајќи ја Европа со стотина милиони африкански мигранти "Мигрансткиот феномен со кој ќе се соочи Европа ќе биде историски", изјавил Макрон минатата недела во ТВ емисија. Францускиот претседател тврди дека "големата сиромаштија", "климатските промени" и "геополитичките конфликти" ќе ги принудат многу африканци да дојдат во Европа "во наредните десетина години". За да ја докаже својата теорија, Макрон укажал на "бомбастичниот" пораст на популацијата во земјите на третиот свет, кој "француско-американскиот новинар и професор Стефан Смит" исклучително го опишал овој дел во неодамна издадената книга. "Африканците во главно се вртат кон Европа бидејќи континентот не е остров, поради нашата положба и поради тоа што Европа има судбинска поврзаност со Африка", изјавил францускиот претседател за време на двочасовното интервју. Смит, експерт за Африка, проценува дека бројот на Африканци кои сега живеат во Европа ќе порасне од девет на ...
| | веќе видена | слични

Говорот на претседателот на Франција Емануел Макрон, во Европскиот парламент имал експлозивна сила која може да предизвика заострување на кризата на западен Балкан, нешто што може да предизвика и слабеење на поизицијата на Европската унија во регионот, смета директорот на Центарот за либерална стратегија во Софија, Иван Крастев за Дојче веле. Повикувајќи се на цитат од Шарл де Гол, дека „вистинскио„т лидер секогаш има некаков адут во раковот“, Крастев истакнува дека Макрон нагласил дека не сака Балканот да се сврти од Русија или Турција, но додал исто така дека не сака Европа лошо да функционира со 28 членки. „Има нешто во тоа. Повеќето Европјани би му дале за право кога ќе каже дека нема смисла да се говори за проширување, ако сеуште нема одлука за тоа што Унијата би требало да биде. Во моментов дефинитивно нема премногу големо воодушевување за некакво проширување. Без оглед дали се говори за Балканот, Турција или Украина. Запрашани за желбата за идната големина на ЕУ, многу европски гласачи повеќе се ...
| | веќе видена | слични

Пораката на францускиот претседател Емануел Макрон кој во Стразбур пред неколку дена рече дека не сака Балканот да се сврти кон Турција или кон Русија…но и дека не сака Европа која веќе и со 28, наскоро 27, членки лошо функционира“ е политичка катастрофа, пишува Иван Крстев, раководител на „Центарот за либерални студии“ во Софија и член на Институтот за науки во Виена во напис за „Дојче веле“. Европската Комисија има причини забелешката на Макрон да ја сфати како забивање нож во грб… а проевропските реформисти во балканскиот регион имаат причини да го обвинат Макрон дека им ги поткопува позициите, вели Крастев во анализата на изјавата на Макрон која предизвика различни коментиари, но и сериозни дилеми. „Конструктивната повеќезначност долго беше стратегија која Брисел ја преферираше во однесувањето кон Балканот. Кога станува збор за членството на државите од Западен Балкан во ЕУ, политичарите во Унијата со задоволство велат дека единствено прашање е – ‘кога?’ Реално никој- ниту во Брисел ниту во Белград – не ...
| | веќе видена | слични

Заминувањето на „мути“, или „мајката“, како што Германците милуваат да ја нарекуваат својата канцеларка, како што може да се претпостави ќе биде лошо како за самата Германија, така и за Европа. На крајот на краиштата сите почнавме да ја цениме вредноста на спокојот на Ангела Меркел, нејзината рационалност и мајчинската грижа, кои ја извадија нејзината земја, но и континентот, од неколку трауматични периоди – последователни евро кризи, пристигнувањето на милиони бегалци и најсвежиот „Брегзит“, пишува британскиот весник „Гардијан“. Сепак нејзиното заминување може да се покаже добро за Велика Британија, барем во потесна смисла на можноста за отворање на подобар и повеликодушен договор за „Брегзит“. Но, се појавува и ризик од влошување на условите во однос на спогодбата меѓу Лондон и Брисел. Прв оптимистички развој на настаните. Ако, како што изгледа се’ поверојатно, Ангела Меркел го отстапи лидерското место во случај на нови избори, нејзиниот наследник можно е да има поразлично гледање за „Брегзит“ од неа. ...
| | веќе видена | слични

Германските медиуми ја опишуваат канцеларката Ангела Меркел како голема политичка губитничка после коалициските преговори со партијата на Мартин Шулц. Политичките аналитичари сметаат дека конзервативците на Меркел платиле превисока цена само за Ангела Меркел да остане на позицијата канцелар на државата. „Самоуништување. Германската канцеларка единствено што успеа да направи е да ја задржи позицијата канцелар. Но, нејзината партија (Христијанско-демократската унија) ја загуби својата политичка моќ“, заклучуваат на „Билд“ во првата реакција после претставувањето на коалицискиот договор. Најмногу критики Ангела Меркел добива од своите поддржувачи затоа што го отстапи важното министерско место - финансиите кои што во иднина ќе бидат во рацете на Социјал-демократската партија на Германија на Мартин Шулц. „Никој не разбира зошто се откажавме од ова министерство“, изјави Волфганг Басбах за "SWR", еден од најистакнатите членови на партијата на Ангела Меркел. Меркел на прес-конференцијата при претставувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пораката од говорот на Макрон во Стразбур има експлозивна моќ да ја заостри кризата на Балканот, смета Иван Крстев. Тоа ја ослабнува и позицијата на ЕУ во регионот. Говорот на Макрон во Европскиот парламен беше стартен истрел за изборната кампања за европските избори во 2019 година. Откако го слушнавме убавиот говор, и натаму не знаеме дали француускиот претседател ќе се обиде во Европа да го стори истото што го направи во Франција пред само една година - имено, да ги уништи постоечките политички партии и да создаде нова проевропска платформа, чие јадро е отфрлање на статус-квото. Ќе ризикува ли партиите на конзервативниот центар - кои владеат во поголемиот дел од Европа - да ги предизвика до тој степен за да дојде до влошување на неговите односи со Ангела Меркел? И како ќе се справи со растечките тензии меѓу Истокот и Западот во Европа? Како ќе донесе нова демократска енергија во европскиот проект - посебно во оние општества, кои неговите говори ги читаат само во преведени верзии? Со векови, во Германија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија и Франција беа и се мотор на развојот во Европа. Но Ангела Меркел би можела да има проблеми да го следи темпото на Емануел Макрон. Јенс Турау, автор на коментарот Вообичаениот взаемен бакнеж во образот овојпат се случи на градилиште: Хумболт- форумот во срцето на Берлин. Колку соодветно! Во моментов се гради многу, како во Германија така и во Франција. Во Франција, меѓутоа со побрзо темпо. Двајца различни партнери: од една страна, Ангела Меркел, која можеби сѐ уште го нема завршено нејзиното политичко животно дело, но по 12 години на власт сепак се наоѓа непосредно пред целта. Повеќе или помалку. Од друга страна, Емануел Макрон, кој штотуку започна, е полн со елан и сака во Европа, пред сѐ, една работа: поголема солидарност на богатата Германија со помалку добростоечките држави во еврозоната. Исто така и со Франција. Меркел сака и натаму да го одредува тактот Ангела Меркел од 2005 година ја водеше својата партија низ политичкиот центар, затвори нуклеарни централи, ја укина воената обврска. Со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Канцеларката Меркел ја поддржува идејата за воспоставување на Европски монетарен фонд (ЕМФ), под услов националната влада да има надзор во неговото функционирање. Имено, германските конзервативци се грижат дека ЕМФ би можел да подпадне под јурисдикција на Европската комисија и да ги искористи парите од даночните обврзници за финансирање на „расипничките“ членки. Исто така се грижат дека долниот дом на германскиот парламент, би можел да го изгуби правото на вето на спасувачките пакети во еврозоната. Изјавата на канцеларката е во пресрет на утрешната посета на францускиот претседател Макрон, кој се залага за сериозни реформи во еврозоната и настојува да спречи повторување на финансиската криза од 2009-та година на 19-тe членки на овој блок. Еден дел од визијата на Макрон е претворање на европскиот фонд во европски монетарен, иако во еден момент имаше предлог еврозоната да има сопствен буџет вреден повеќе од 100 милиони евра. denar.mk
| | веќе видена | слични

Германија и Франција се договорија за заедничка позиција за реформи на еврото најдоцна до јуни, и покрај германската колебливост во врска со поголема монетарна унија. Ваквиот став е договорен при вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Берлин. Макрон претходно ги прифати идеите на Европската Комисија (ЕК) за создавање заеднички систем за гарантирање на депозитите, ЕУ фонд за спасување, како и буџет на Еврозоната и министерство за финансии. Реформите се чекори кои треба да покажат дека ЕУ може да живее политички и без Обединетото Кралство и да спречи повторување на финансиска криза како таа од 2008 година. Сепак, Германија е сè уште колеблива во поглед на финансирање од својот буџет на ваквите крупни зафати. И покрај ентузијазмот на францускиот претседател, кој повика на финансиска стабилност и опсежно зборуваше за реформите, Меркел беше поповлечена. – Секогаш има различни појдовни точки кога станува збор за ставовите на Германија и Франција. Потребни ни се отворени дебати и ни треба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 176 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 202 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јункер и Макрон со различни визии за иднината на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: