Макро фотографии од пчели (галерија)

Земјата е дом на повеќе од 20.000 видови на пчели и сигурно уште толку кои чекаат да бидат откриени. Во новата книга на биологичарите Sam Droege и Laurence Packer можат да се погледнат стотици видови од богатото и разновидно царство на пчелите низ прекрасни макро фотографии. Сите овие фотографии се направени со опрема која може да се купи во продавница, но и со малку инвентивност. Поради големите нивоа на зголемување кога се фотографираат инсекти, само мал дел од фотографијата е во фокус. За да се надмине оваа пречка, Droege програмирал микропроцесор кој ја контролира камерата со што прави неколку фотографии на разлилни растојание. Со помош на софтвер потоа овие фотографии се соединуваат давајќи одлична длабочина и детали. Уживајте во разновидноста на нашиот чудесен свет!
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 228 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 42 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 64 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макро фотографии од пчели (галерија)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: