Макелеле ја заврши кариерата

Прочуениот француски фудбалер, играч од средниот ред, Клод Макелеле во 38 година од животот стави крај на професионалната кариера Поранешниот репрезентативец на Франција сепак и по завршувањето на кариерата ќе остане во клубот во кој се пензионира, Пари Сен Жермен , и тоа како скаут за фудбалери. Најдобриот дел од кариерата Клод Макелеле го имаше во периодот од 2000 – 2008 година. Фудбалерот кој е роден во Конго за Франција има одиграно 71 натпревар, во периодот 1995 – 2008. Макелеле со Реал ја освои Лигата на шампионите во 2002 година и две титули првак на Шпанија, во 2001 и 2003, додека со Челзи во 2005 и 2006 година беше шампион на Англија.
| | веќе видена | слични

Поранешниот репрезентативец на Франција, Клод Макелеле, одлучи да ја прекине фудбалската кариера на 38-годишна возраст, откако официјално го потврди тоа за француските медиуми. Фудбалерот кој важеше за еден од најдобрите дефанзивци во средниот ред на сите времиња ќе се пензионира како играч на ПСЖ. Макелеле беше забележан како голем потенцијал додека настапуваше за Селта Виго. Прејде во Реал Мадрид со кого ја освои Лигата на шампионите, а се чини дека најдобрите игри ги прикажа потоа во Челзи. Одигра 71 натпревар за националниот тим на Франција, а меѓу нив најмногу ќе се паметат одличните настапи на Светското првенство 2006.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макелеле ја заврши кариерата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: