СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ влeгоа во дуел и за културното наследство


Социјалдемократите вчера најавија нов закон за заштита на културното наследство, по што следеше реакција дека станува збор за политички памфлет СДСМ вчера најави нов закон за заштита на културното наследство, што предизвика реакција од ВМРО-ДПМНЕ – дека досегашната опозиција не реализирала ниту еден проект досега во оваа сфера. „По примерот на развиените европски земји, новата реформска влада ќе подготви нов закон за заштита на културното наследство. Во него ќе биде содржана листа на споменици од национално значење, што ќе биде документ од јавен карактер, достапен на граѓаните. Новата влада ќе изработи стратегија за санирање на состојбите во кои се наоѓа културното наследство“, изјави Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ. Во пресрет на одбележувањето на Меѓународниот ден за културни споменици и локалитети – 18 април, кој оваа година се фокусира на културно наследство и одржлив туризам, Алаѓозовски порача дека Македонија никогаш повеќе нема да го дочекува овој ден со запоставени ...
| | веќе видена | слични

Управата за заштита на културно наследство информираше дека деновиве македонското културно наследство се претставува во Кина каде постои огромна заинтересираност од страна на посетителите на саемот кои изразуваат голема желба да ја посетат Македонија и лично да се уверат во нејзините единствени културни вредности, кои беа претставени преку публикациите за најзначајните културни и природни вредности на Република Македонија. Управата за заштита на културното наследство првпат ја претстави Македонија со сите нејзини културни и природни добра на Саемот за туризам кој се одржува во Пекинг, Кина. – Особено ми е драго што имаме чест деновиве да го промовираме македонското културно наследство во Кина, една од најголемите светски нации, заинтересирана и максимално посветена на сопствениот развој, но и на запознавањето и поддршката на земјите во развој. Освен тоа, ценам дека е многу значајно за Р. Македонија тоа што НР Кина првпат ќе има можност да ја види студијата за врската со античкото кралство Македонија, како и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Публикациите за најзначајните културни и природни вредности на Македонија, предизвикале огромен интерес кај посетителите на Саемот за туризам што се случува деновиве во Пекинг. Управата за заштита на културно наследство информираше дека деновиве македонското културно наследство се претставува во Кина каде постои интерес и желба, посетителите да ја посетат Македонија и лично да се уверат во нејзините единствени културни вредности. Ова е прво претставување на Македонија на овој Саем со сите нејзини културни и природни добра. „Особено ми е драго што имаме чест деновиве да го промовираме македонското културно наследство во Кина, една од најголемите светски нации, заинтересирана и максимално посветена на сопствениот развој, но и на запознавањето и поддршката на земјите во развој. Освен тоа, ценам дека е многу значајно за Македонија тоа што Кина првпат ќе има можност да ја види студијата за врската со античкото кралство Македонија, како и повеќето студии за античките македонски градови – вели Виктор Лилчиќ-Адамс, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, ги обвинува еколошките асоцијации дека намерно шират паника и невистини околу можното симнување на Охрид од листата на светските вредности и реткости на УНЕСКО.„Се чини дека некои структури се задолжени и од петни жили се борат Охрид да го изгуби статусот на заштитен град на УНЕСКО, многу повеќе отколку што привидно се загрижени за зачувување на природата и на културното наследство“, реагираше Бакрачески.Екологистите, пак, остануваат на своите ставови и ги поткрепуваат со сознанијата од разговорите со експертската група на УНЕСКО.„Реактивната мисија на УНЕСКО е најригорозниот инструмент што постои во рамки на институцијата. Наспроти наративот што го презентираат македонските институции, мисијата не е овде за да дава забелешки, туку за да собира информации. Извештајот во кој тие ќе ги вклучат своите забелешки, ќе биде готов за осум недели. Врз основа на тој извештај ќе се реши дали регионот ќе биде преместен на листата на загрозено наследство или не, на 41. седница ...
| | веќе видена | слични

Речиси половина од сите природни локации прогласени за Културно наследство на планетата се разорувани од ловци, кои доведуваат некои загрозени видови до исчезнување, покажува ново истражување. Илегалната трговија со дивина се проценува дека е вредна околу 15 милијарди долари, што ја прави четврта најголема интернационална криминална трговија, после дрогата, оружјето и трговијата со луѓе, според истражувањето именувано „Not For Sale“ . Нелегалната сеча на дрва и рибарењето исто така се случуваат во огромни размери. Забранетото сечење на дрва, трговија која се проценува дека вреди помеѓу 30 милијарди и 100 милијарди долари годишно, е должно за дури 90 проценти од уништувањето на шумите во поголемите тропски држави. Ловењето и препродажбата на риба се случува во 18 од 39 локации заштитени со закон, а заштитени видови на ајкули и ражи се меѓу видовите риба кои се ловат. Извештајот, спроведен од групата за заштита на животинскиот свет WWF, предупредува дека видовите ставени на листата на Конвенцијата за ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 17 април 2017 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ја оцени како политички памфлет денешната прес-конференција на Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ, на која, наведуваат, Алаѓозовски ја покажал својата елементарна некомпетентност за работите кои се обидува да ги коментира. - СДС и Алаѓозовски немаат кредибилитет да говорат за заштита на културното наследство и унапредување на туристичкиот потенцијал на Република Македонија од проста причина што во време на нивното практицирање на власта не реализираа ниту еден единствен проект од оваа област. СДС не реализираше ниту еден проект за конзервација, реставрација и санација на ниту еден објект или локалитет од пребогатото културно наследство на Република Македонија, а истите беа оставени без никаква заштита со што стануваа лесна цел за дивите копачи, се наведува во реакцијата. Во врска со наводниот ризик за Охрид и опасност од губење на статусот град под заштита на УНЕСКО, од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека „Алаѓозовски и СДС ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 17 април 2017 (МИА) - По примерот на развиените европски земји, новата реформска влада ќе подготви нов закон за заштита на културното наследство. Во него ќе биде содржана листа на споменици од национално значење, што ќе биде документ од јавен карактер, достапен на граѓаните. Новата влада ќе изработи стратегија за санирање на состојбите во кои се наоѓа културното наследство, рече денеска на прес-конференција Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ. Во пресрет на одбележувањето на Меѓународниот ден за културни споменици и локалитети – 18 април, кој оваа година се фокусира на културно наследство и одржлив туризам, Алаѓаозовски порача „Република Македонија никогаш повеќе да не го дочекува со запоставени и уништени, вредни и важни историски локалитети и бесценети природни и културни богатства“. - Никогаш повеќе да не се случи катастрофата што сега му се случува, на пример, на Охрид, со загрозениот статус во УНЕСКО, поради необмислените зафати на археолошкиот локалитет Плаошник, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ влeгоа во дуел и за културното наследство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: