Историски бронзен медал за македонските јуниори од Анкара

Во саботата во Анкара на елиминациските натпревари од 9- то Европско регионално првенство во карате на првиот ден од првенството беше постигнат голем спортски успех на македонските јуниори членови на клубовите Макпетрол и Металург На првенството учество земаа вкупно 113 екипи во дисциплините борби и кати од 88 европски региони кои се определени критериумски според претходно договорени норми за право на учество. Македонија на ова првенство е определена како еден регион и затоа нашите најреномирани карате клубови Макпетрол и Металург составија заедничка екипа за да ја преставува и достојно да ја афирмира нашата држава на ова силно натпреварување. Македонските јуниори и кадети во силна конкуренција со четири победи и еден пораз успеаја да стигнат до бронзениот медал. Тие најнапред во првото коло ја совладаа репрезентацијата на Белградскиот регион од Србија со резултат 2-1, во 2-то коло ја совладаа силната екипа на Русија од Московскиот регион со 2-1, а во 3-то коло се сретнаа со домаќините, екипата на ...
| | веќе видена | слични

На вчерашниот прес кадетско-јуниорскиот карате-тим, заедно со своите тренери, ги изнесе своите импресии од екипното ЕП за региони, каде што беше освоен бронзен медал Младите каратисти на пиедесталот во Анкара Освоената бронза на ЕП за региони е огромен успех за македонското карате, особено што ова за кадетско-јуниорскиот тим е втор воопшто во македонското карате, бидејќи во 2009 година со бронза се закитија и сениорите. - Малку недостигаше да влеземе во финалето, но во дуелот со турскиот регион Еге бевме драстично оштетени од судиите. Подоцна нашиот противник стана европски првак, што само по себе зборува за каков тим се работи. Сето ова укажува дека македонското карате не треба да стравува за својата иднина, бидејќи има добра база на млади каратисти – изјави на вчерашниот прес селекторот на Македонија во борби и тренер на Макпетрол, Бошко Заборски. Во конкуренција на 113 тима од 88 региони, Македонија настапи со еден тим составен од каратисти на најреномираните клубови Металург и Макпетрол во сениорска ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По повод освојувањето на третото место и бронзениот медал на Европското регионално првенство во карате одржано минатиот викенд во турскиот главен град, македонската кадетско - јуниорска репрезентација одржа прес-конференција на која беа изнесени впечатоците од настапот на ова големо натпреварување „Со четири победи и еден пораз кадетско - јуниорската репрезентација го освои бронзениот медал, што е прв во оваа конкуренција на едно вакво натпреварување, а втор на ниво на репрезентација по освоениот бронзен медал на сениорската репрезентација во Мадрид 2009 година. Задоволни сме и горди со остварениот резултат, а посебно ако се знае дека во полуфиналето загубивме од домаќинот во една изедначена борба. Македонија не треба да стравува за својата иднина, затоа што овој резултат покажува дека имаме многу добра база и млади квалитетни каратисти подготвени за големи резултати во иднина“, истакна македонскиот селектор Бошко Заборски . На 9-тото по ред Европското регионално првенство настапија преку 500 ...
| | веќе видена | слични

Во саботата во Анкара се одржаа елиминациските натпревари од 9-тото по ред Европско регионално првенство во карате. На првенството учество земаа вкупно 113 екипи во дисциплините борби и кати од 88 европски региони кој се определени критериумски по претходно договорени норми за право на учество. Македонија на ова првенство е определена како еден регион и затоа нашите најреномирани карате клубови Макпетрол и Металург составија заедничка екипа за да ја преставува и достојно да ја афирмира нашата држава на ова силно натпреварување. Македонските Јуниори и кадети во силна конкуренција со 4 победи и еден пораз успеаа да стигнат до бронзениот медал. Во 1. коло ја совладаа репрезентацијата на Белградскиот регион од Србија со резултат 2-1. Во 2. коло ја совладаа силната екипа на Русија од Московскиот регион со 2-1, а во 3. коло се сретнаа со домаќините - екипата на Еге од Турција од кои јуниорите загубија со 1-3. Екипата на Еге влезе во финалето и со тоа Македонија доби шанса да се бори во репасажните борби. Во 4. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Историски бронзен медал за македонските јуниори од Анкара

Од:
До кого (е-маил):
Порака: