Mакедонско знаме на грчка територија?!

2 копии

Планинарската група “Пелистер” од Битола го развеја македонското знаме на грчка територија пренесе попладнево Сител телевизија. За два ипол часа 25 планинари се искачиле на врвот Кајмакчалан на надморска височина од 2.524 метри и се фотографирале со македонското знаме. Планинарите немале намера да провоцираат или да испраќаат политички пораки. На тој дел од теренот само малкумина знаат каде точно се протега државната граница меѓу двете земји.
| | веќе видена | слични

За време на зимското искачување на врвот Кајмакчалан на надморска височина од 2.524, тие се фотографираа со отворено државно знаме. На планинарите им биле потребни два ипол часа да се искачат на врвот, а искачувањето било отежнато поради зимските услови со магла и силен ветер.
| | веќе видена | слични
2 копии

25 планинари од битолски „Пелистер" го развеаја македонското знаме на грчка територија.За време на зимското искачување на врвот Кајмакчалан на надморска височина од 2.524, тие се фотографирале со државнотo знаме.На планинарите поради маглата и силниот ветер им било отежнато искачувањето, но по два и пол часа мисијата била успешно завршена.
| | веќе видена | слични

Македонското знаме се вееше на грчка територија благодарение на македонските планинари. Членовите на Планинарско спортскиот клуб „Пелистер“ го развијорија Македонското знаме на на годинешното искачување на врвот Кајмакчалан. 25-те планинари се искачуваа од грчката страна на планината, тргнувајќи од зимскиот скијачки центар „Ворас“. Искачувањето траело 2 и пол часа, во услови на магла и силен ветер. Фото: Утрински Весник
| | веќе видена | слични
3 копии

Група од 25 битолски планинари кои се членови на планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ на овогодишното искачување на врвот „Кајмакчалан“ на висина од 2.524 метри успеаја да го развеат македонското знаме на територија на Грција. Качувањето е направено од грчката страна на планината, со старт од ски центарот „Ворас“, пренесува Утрински весник. Тие велат дека се качувале цели два и половина часови во услови на магла и силен ветар и покрај тоа што за повеќето од нив ова било прво искачување во такви услови.
| | веќе видена | слични

Македонски планинари, го развеаја македонското знаме на грчка територија Македонски планинари, го развеаја македонското знаме на грчка територија25 планинари, членови на Планинарско спортскиот клуб „Пелистер“ на годинешното искачување на врвот Кајмакчалан на надморска височина од 2.524 метри го развеаа македонското знаме на грчка територија. Тие се искачуваа од грчката страна на планината, тргнувајќи од зимскиот скијачки центар „Ворас“. Според планинарите, искачувањето траело 2 и пол часа во магла и силен ветер.Извор: Утрински весник
| | веќе видена | слични

Останато

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три ...
сите 779 | | | веќе видена

Одлуката без одлука во Брисел предизвика ексресно решение во Скопје. Брзи предвремени избори. Аналитичарот Алберт Муслиу вели дека емоциите и изборите не смеат ...
сите 650 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска на пладне ќе има обраќање и прескоференција во Владата. Според најавите Заев треба да каже што ќе се случува во наредниот период ...
сите 188 | | | веќе видена

Разочарани сме што Европскиот совет не даде согласност за пристапни преговори во овој момент, но, се надеваме дека тоа ќе се случи пред Самитот ЕУ- Западен ...
сите 289 | | | веќе видена

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mакедонско знаме на грчка територија?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: