Увоз на Косово преку Македонија

Србија ќе извезува на Косово преку Македонија, откако Приштина воведе забрана за увоз на српски производи, пишуваат косовските медиуми. Одлуката е во рамките на косовското ембарго против Србија бидејќи Белград не го признава печатот на косовската царина. Српската влада тврди дека косовската роба може да влезе во Србија со печат на УНМИК што е во согласност со ЦЕФТА спогодбата. Забраната за сега се спроведува успешно на премините меѓу Косово и Србија, но повеќето српски компании имаат свои претставништва во Македонија и увозот ќе оди непречено преку нив.
| | веќе видена | слични

Косовското ембарго за Србија Македонија треба да го искористи на долг рок и српските да ги замени со македонските производи на косовскиот пазар. Со влошувањето на трговските односи меѓу Србија и Косово се отвора можност за зголемување на извозот најмногу на прехранбените производи од нашата земја кон Косово, вели првиот човек на комората на Северозападна Македонија, Мендерес Кучи. Македонските производители и трговци допрва ќе прават стратегија како да го запознаат косовскиот пазар со домашните производи. Ќе се организираат директни средби, форуми, саеми. И транспортерите задоволни што се зголемува трговската размена со Косово. Пред три дена Приштина воведе забрана за увоз на српски производи. Причина за косовското ембарго против Србија е непризнавањето на печатот на косовската царина од страна на Белград. Косовските власти за увозот од Босна и Херцеговина воведоа царинска такса од 10 отсто. Маја Дамјановска
| | веќе видена | слични

Ваквата состојба треба да се искористи на долгорочен план, односно домашните производи да станат замена за српските на косовскиот пазар, вели Мендерес Кучи, претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија Нашите производи треба да се одомаќинат на косовскиот пазар Македонија има златна шанса да го зголеми извозот кон Косово и кон Србија откако завчера косовските власти одлучија да го забранат увозот на стоки од Србија, а за увозот од Босна и Херцеговина воведоа царинска такса од 10 отсто. Владата на Косово се изјасни дека станува збор за реципрочни мерки, кои се одговор на тоа што Србија не го признава печатот на косовската царина, со што го оневозможува извозот од Косово во Србија. Тоа значи дека веќе два дена меѓу двете земји нема никаква трговија, што според нашите стопанственици отвора простор за домашните производители. Мендерес Кучи, претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија, вели дека со влошувањето на трговските односи меѓу Србија и Косово се отвара можност за ...
| | веќе видена | слични

Српските фирми својата стока на Косово ќе ја извезуваат преку Македонија, пишуваат косовските медиуми, откако владата во Приштина воведе забрана за увоз на производи од Србија. Според медиумите во Приштина речиси сите поголеми компании од Србија имаат свои претставништва во Македонија и извозот ќе поминува преку нив. Дека прогнозите на медиумите на Косово одат во таа насока, говори фактот дека во продавниците на северот на Косово, трет ден како е ставено ембаргото, нема недостаток на производи од Србија. Поголемиот дел од производите со српско потекло можат да се видат на рафтовите на продавниците во Косовска Митровица. Во јужниот дел на Митровица, кој е населен со албанско население, можат да се видат производи од Србија како минерална вода Хеба", кекси Плазма" и друго. Владата на Косово го забрани увозот на стоки од Србија со образложение дека Белград не ги признава царинските печати на Косово, што го оневозможува извозот на косовски производи.
| | веќе видена | слични

Косовски царник проверува српско возило на пограничниот премин Мердере. [Ројтерс] Приштина воведе мерки на реципроцитет кон Србија и БиХ, заради нивното одбивање да ги признаат царинските печати на „Република Косово“, што го оневозможува извозот од Косово. Со оваа одлука се воведува забрана за сите производи што доаѓаат од Србија и се поништува признавањето на српските царински и даночни печати. Во врска со производите на БиХ, Приштина воведе царински давачки од 10 отсто. „Според договорот на ЦЕФТА, секоја земја има право да наметне вакви мерки кога една земја го прави истото со вашите производи“, рече извршниот директор на Институтот РИИНВЕСТ, Алумир Абдиџику, за SETimes . Абдиџику објасни дека Косово има капацитет да спроведе вакви мерки, но досега му недостасуваше политичка волја. ЕУ веднаш изрази загриженост и објави дека само дијалог -- а не еднострано дејство -- може да се реши проблемот. „Подобро би било да му се даде на дијалогот Србија-Косово шанса на почетокот од септември, ...
| | веќе видена | слични

Косово ги затвoра сите канали за влез на српски производи- ќе воведе засилени контроли и на македонската граница за да спречи обид на српските компании преку Македонија да извезуваат на косовскиот пазар. Ваква ригорозна мерка најави косовскиот амбасадор Дурмиши на средбата со претставниците на комората на Северозападна Македонија. Одлуката за интензивни царински контроли и на македонската граница доаѓа два дена откако косовската влада воведе ембарго за српските производи. - Во овој момент не можеме да кажеме конкретна листа за тоа кои производи се забранети, бидејќи оваа мерка веќе втор ден се спроведува. Голем број на производите од Македонија што до сега доаѓаа во Косово и понатаму ќе продолжат да доаѓаат, мислам дека ова е нова ситуација која може да ги стимулира можностите за многу повеќе производи и повеќе стока од Македонија вели косовскиот амбасадор во Македонија, Скендер Дурмиши. Претставниците на бизнис заедницата во земјава се плашат од злоупотреби. Апелираат да нема обиди за препакување на ...
| | веќе видена | слични

Строго ќе се контролираат фирмите кои во иднина ќе извезуваат македонски производи во Косово. Ваков е договорот меѓу косовската амбасада во земјава и Стопанската комора на северозападна Македонија. Претседателот на комората, Мендерес Кучи вели дека со засилени контроли ќе се избегнат сите можности српски производи да се препакуваат во државава или во соседството и да завршат на косовскиот пазар. Според него, со такви манипулаци може да се загрози кредибилитетот на домашните компании. „Многу е тешко кога сте трговец да донесете одлука против пазарот во време кога велиме дека имаме отворен пазар и слободно движење на стоката. Сепак, гарантираме дека ќе се обидеме да направиме бизнисмените да не прават пропусти. Напротив, да направиме да ги земаат и да ги класифицираат своите продукти“, изјави Мендерес Кучи – претседател на комора на северозападна Македонија. Според косовскиот амбасадор во земјава, Скендер Дурмиши Македонија има голем потенцијал и квалитетни производи кои можат да ги заменат српските. „Мислам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 119 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Увоз на Косово преку Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: