Само една третина од компаниите користат електронски потпис

2 копии

Македонските компании минимално употребуваат електронски потпис  во секојдневното работење, иако тие системи ја олеснуваат работата и гарантираат за безбедноста на нивната документација, покажува истражувањето за придобивките од примената на проектот е-Влада, спроведено од Фондацијата „Метаморфозис“. Истражувањето утврдило дека само 37% од анкетираните компании користат дигитални сертификати, додека голем процент изјавиле оти не го познаваат таквото решение.  Користењето на овие системи е релативно загрижувачко, што укажува на потребата од активности за подобрување на состојбите. За разлика од големите компании кај кои има висока свест и познавање, состојбата е поинаква кај малите и средните и на нивните капацитети треба да се работи во иднина, вели Филип Стојановски од „Метаморфозис“.Според Вања Мирковски од проектот е-Влада, иако дигиталните сертификати значат олеснување на работата, заштеда на време и пари, и пред се поголема безбедност, компаниите ги користат само доколку мораат.  Не се голем трошок ...
| | веќе видена | слични

Македонските компании многу слабо користат електронски потпис (дигитален сертификат) во секојдневното работење, иако тие системи ја олеснуваат работата и гарантираат за безбедноста на нивната документација, покажува истражувањето за придобивките од примената на проектот е-Влада, спроведено од Фондацијата Метаморфозис. Истражувањето утврдило дека само 37 проценти од анкетираните компании користат дигитални сертификати, додека голем процент изјавиле оти не го познаваат таквото решение. - Користењето на овие системи е релативно загрижувачко, што укажува на потребата од активности за подобрување на состојбите. За разлика од големите компании кај кои има висока свест и познавање, состојбата е поинаква кај малите и средните и на нивните капацитети треба да се работи во иднина - вели Филип Стојановски од Метаморфозис. Од стартот на употребата на дигиталните сертификати во 2006 година, досега овластените издавачи КИБС и Македонски телеком издале над 2.000 такви системи.Министерот за информатичко општество, Иво ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само една третина од компаниите користат електронски потпис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: