Сребрен медал за Филип Стојанов на Балканското карате првенство за деца

30.04.2018 Нов успех постигна 11-годишниот каратист Филип Стојанов од Кочани на Балканското карате првенство за деца што викендов се одржа во Белград. Во силна конкуренција во категоријата до 40 килограми тој се пласираше на второто место и го освои сребрениот медал. Како член ан КК “Партизан“ од Кочани, Стојанов на првенството ги бранеше боите на репрезентацијата на Македонија. Вели дека за настапот во Белград се подготвувал сериозно, по што дошол и успехот.
| | веќе видена | слични

Македонската карате репрезентација денеска замина за Нови Сад, кој од 10 до 13 мај ќе биде домаќин на Европското првенство. Во минатото нашите каратисти од големите натпреварувања се враќале со трофеи, а се очекува и во Србија да се најдат на подиумот и успешно да почне борбата за исполнување на нормите за настап на Олимписките игри во Токио каде за прв пат каратето ќе биде дел од програмата на најголемиот собир на најдобрите спортисти од целиот свет. На континенталниот шампионат во Нови Сад, Македонија ќе ја претставуваат 11 каратисти, а првите настапи нашите натпреварувачи ги имаат в четврток. Список на натпреварувачи на Европското првенство: 1. Фери Исиќ - ката машки 2. Пулексенија Јованоска - ката женски 3. Драгана Манговска - кумите женски -50кг. 4. Симона Заборска - кумите женски -55кг. 5. Вероника Костовска - кумите женски -61кг. 6. Ангела Мојсовска - кумите женски -68кг. 7. Емил Павлов - кумите машки -60кг. 8. Ненад Келебиќ - кумите машки -67кг. 9. Азиз Исмаил - кумите машки -75кг. 10. Берат ...
| | веќе видена | слични

Подготовките во Дојран беа мошне успешни. Сите се во добра форма и подготвени да го дадат максимумот на татамите. Со малку среќа очекувам одлични резултати, вели селекторот во борби Сашко Арсовски Македонската карате-репрезентација (борби и кати) со вкупно 16 натпреварувачи ќе настапи на претстојното Европско сениорско првенство (ЕП) во Нови Сад, Србија (10-13 мај), од кои 12 во борби и двајца во кати, предводени од селекторите Сашко Арсовски (борби) и Стојан Андриевски (кати). Од 28-ми месецов беа организирани и 10-дневни завршни подготовки во старата репрезентативна база на каратистите, хотелот „Истатов“ во Дојран, така што репрезентацијата подготвена ќе патува на ЕП, кое ќе биде најмасовно досега, со учество на 532 натпреварувачи од 52 држави. – Подготовките во Дојран беа мошне успешни. Ме радува тоа што никој не се жали на повреда, сите се во добра форма и подготвени да го дадат максимумот на татамите. Со малку среќа очекувам одлични резултати во Нови Сад – истакна селекторот Арсовски на вчерашниот прием ...
| | веќе видена | слични

Македонските каратисти подготвено го очекуваат настапот на Европското првенство што ќе се одржи во Нови Сад, а на кое сигурно ќе се атакува на медал. Македонија ќе биде една од 52-те земји кои ќе учествуваат на 53-тото Европско карате првенство за сениори, кое од 10 до 13 мај ќе се одржува во Нови Сад. Имајќи ја во предвид традицијата, пред се одличните настапи минатите години на кои нашите каратисти освојуваа и медали, така и овојпат од нив се очекува повторно да атакуваат на медал. „Македонија во изминатава деценија е редовен освојувач на медали, што е единствен случај во сите наши спортови, а особено е важно што минатата година се закитивме и со сребрен и бронзен медал, на првото европско првенство откако каратето стана олимписки спорт. Моите очекувања за настапот во Нови Сад се оправдани ако кажам дека ќе се вратат со освоена медала, ако се знае дека Емил Павлов, досега освои 2 европски медали од кои еден златен 2014 и бронзен во 2016 година, Берат Јакупи освои две медали, сребрен во 2017 и бронзен во ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација го освои третото место на Балканското првенство во брзо примање и предавање на морзеови знаци, кое изминативе неколку дена се одржа во Бугарија. – Во Банско се одржаа 11. Европско и 6. Балканско првенство. Македонија ја претставувавме тројца натпреварувачи од Кавадарци, од радио клубот „Искра”, информираше денеска за МИА кавадарчанецот Миле Трајков, претседател на клубот. По две бронзени медали освоиле Дарко Трајков во сениорска конкуренција на двете првенства и Младен Марковски во категорија ветерани. Миле Трајков освоил три медали, од кои еден сребрен и два бронзени. Во дисциплината РУФЗ – брзо примање на радиоаматерски знаци, Миле Трајков го освоил првото место на Балканот. Учествувале околу 130 натпреварувачи од Македонија, Бугарија, Русија, Белорусија, Унгарија, Романија, Швајцарија, Србија и други земји.
| | веќе видена | слични

Нашите најдобри каратисти ќе бидат дел од континенталното првенство што ќе се одрижи во Нови Сад. Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски истакна дека нашата држава е редовен освојувач на медали, што е единствен случај во сите наши спортови, а особено е важно што минатата година Македонија се закити со сребрен и бронзен медал, на првото европско првенство откако каратето стана олимписки спорт. "Македонија во изминатава деценија е редовен освојувач на медали, што е единствен случај во сите наши спортови, а особено е важно што минатата година се закитивме и со сребрен и бронзен медал, на првото европско првенство откако каратето стана олимписки спорт. Моите очекувања за настапот во Нови Сад се оправдани ако кажам дека ќе се вратат со освоена медал, ако се знае дека Емил Павлов, досега освои 2 европски медали од кои еден златен 2014 и бронзен во 2016 година, Берат Јакупи освои две медали, сребрен во 2017 и бронзен во 2013 година, Жарко Арсовски беше бронзен на светското првенство 2010 година ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт е повторно местото од каде македонската карате репрезентација заминува на 53. Европски шампионат во Нови Сад, Србија, на кој шампионат учество ќе земат 532 натпреварувачи од 52 земји, што претставува рекорден број држави на континентални шампионати. На прес-конференцијата организирана во просториите на АМС, свое излагање имаа директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и стручниот штаб на македонската карате репрезентација, предводена од Стојан Андриевски и Сашко Арсовски. Директорот Каевски истакна дека нашата држава е редовен осојувач на медали, што е единствен случај во сите наши спортови, а особено е важно што минатата година Македонија се закити со сребрен и бронзен медал, на првото европско првенство откако каратето стана олимписки спорт. – Македонија во изминатава деценија е редовен освојувач на медали, што е единствен случај во сите наши спортови, а особено е важно што минатата година се закитивме и со сребрен и бронзен медал, на првото европско првенство ...
| | веќе видена | слични

Македонските таеквондисти повторно се закитија со медали постигнувајќи врвни резултати на Европското првенство во Талин, Естонија. Тие од таму се вратија со два бронзени медали. Во една голема конкуренција од 1200 натпреварувачи од 33 земји од Европа, нашите таеквондисти се изборија за медал кој иако е бронзен свети како злато, вели претседаделот на македонската репрезентација Маријанчо Лазарески, поранешниот светски вицешампион. „ После долги години повторно успеавме да се качиме на Европскиот пиедестал, со што го кренавме и рејтингот на нашата држава во Европската ИТФ. Исто така можеме да се пофалиме дека имаше репрезентации на држави кои настапија со многу поголеми екипи и не успеаа да земат медал“ , вели Лазаревски Нашата држава ја претставуваа двајца натпреварувачи, Ацо Јосифоски црн појас IV дан, поранешен светски шампион и Филип Јосифски, црн појас II дан. „ Против сите противници нашите таеквондисти покажа одлични борби. Со Русија и Велс имавме нерешени резултати, а загубивме во продолжение од мала ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 2. мај 2018 (ИНПРЕС) – Македонската Таеквондо ИТФ репрезентација, предводена од престедателот Марјанчо Лазаревски, се врати со два бронзени медали од Европското Таеквондо ИТФ првенство што се одржа во Талин, Естонија. Учество зедоа 33 земји од Европа, со околу 1200 учесници. Нашата земја ја претставуваа Ацо Јосифоски и Филип Јосифоски. Конкуренцијата беше огромна, но тоа за нашите натпреварувачи беше мотив плус, вели претседателот Марјанчо Лазаревски. – После долги години повторно успеавме да се качиме на Европскиот пиедестал, со што го кренавме и рејтингот на нашата држава во Европската ИТФ, исто така можеме да се пофалиме дека имаше репрезентации на држави кои настапија со многу поголеми екипи и не успеаа да земат медал. Ацо Јосифоски црн појас IV дан, поранешен светски шампион се наптреваруваше во ветерани во две дисциплини форми за црн појас IV дан и борби -73 кг. И во двете дисциплини се закити со бронзени медали. Филип Јосифски, црн појас II дан се наптреваруваше во сениори во три дисциплини ...
| | веќе видена | слични

Македонската теквондо ИТФ репрезентација освои две одличја на Европското теквондо ИТФ првенство кое се одржа од 23 до 30 април во Талин, Естонија. На континенталниот собир учествуваа 1 200 натпреварувачи од 33 земји, а квалитетот беше поголем од очекуваното. Бронзените одличја за македонската ИТФ селекција ги донесе Ацо Јосифоски. Тој се натпреваруваше во ветерани во дисциплините форми за црн појас IV дан и борби до 73 килограми. Филип Јосифоски кој беше втор преставник на Македонија на Европското првенство во Талин се натпреваруваше во три категории и акумулираше огромно искуство. Во форми за црн јас II дан и специјални техники застана во првата рунда, а во борби до 64 килограми и покрај тешките противници успеа да помине првата рунда. - Задоволството е големо, бидејќи по пауза од неколку години успеавме да освоиме медал на Европското првенство. Далеку побројни и поквалитетни селекции немаа можност да се закитат со медал, затоа бронзените одличја вредат злато. - рече тренерот и претседателот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 428 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Манчестер Сити не успеа да го победи Тотенхем во премиерлигашката пресметка откако голот на Габриел Жезус беше поништен поради правилото кое беше воведено во ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сребрен медал за Филип Стојанов на Балканското карате првенство за деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: