Македонски манифест: Владата врши психолошки терор врз неистомислениците

Ние од Здружението на интелектуалци Македонски манифест сме должни да ве известиме за еден претерано суров одмазднички акт на актуелната влада на Република Македонија. Имено, на 28 ноември 2017 година нејзиното судство и полицијата уапсија, приведоа и притворија 36 лица за тероризам, ставајќи ги во притвор до рокот на нивното судење кој се уште не е објавен. Станува збор за лица кои учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Нешто посериозно од нив беше повреден пратеникот Зијадин Села, но и тој по неколкудневен престој во болница беше пуштен целосно здрав. Тоа е се. Упадот во Собранието тој 27ми април беше резултат на насобраното незадоволство на народот кој пред тоа протестираше гандиевски мирно под мотото “За заедничка Македонија“, а во одбрана на нејзиниот суверенитет и мултикултурен интегритет, кој го нарушува албанскиот политички ...
| | веќе видена | слични

Ако и оваа власт продолжи да ги толерира интелектуалците само како свои апологети и пропагандисти, тогаш другите, тие малкуте „слободно лебдечки“ умови во Македонија, ќе бидат маргинализирани. Пишува Кица Колбе. Само по неколку дена престој кај моите роднини, ме ужаснува безнадежноста која владее во Македонија. „А замисли си како ни е нам? Ние ова лудило го живееме триесет години”, ми велат роднините. Тогаш во мене настапува филозофот. И почнувам да им нудам идеи на роднините како, со малку труд и ум, работите можат да тргнат во добар правец. Секако, изворот на моите идеи е германското искуство. „Остај ти, тоа е Германија. Тоа во Македонија не може”, ме разуверуваат тие. „Па нели сакате да одите во Европа? Таму не може поинаку“, им возвраќам. Тогаш се чувствувам како во Македонија да сум во некоја драма на Чехов. Па и самата, на крајот, си велам - кога неговите јунаци, аристократијата и руската „интелигенција”, верувале дека не сите нешта кои се остварливи во Западна Европа, како демократија, образование и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

(Предмет: Протестно писмо за случајот „36 терористи“, неправедно жигосани со тој поим и осудени на притвор од актуелната влада на Република Македонија) Почитувани, Ние долу потпишаните (поети, музичари, режисери, правници, универзитетски професори) од здружението на интелектуалци „Македонски манифест“ сме должни да ве известиме за еден претерано суров одмазднички акт на актуелната влада на Република Македонија. Имено, на 28 ноември 2017 година, нејзиното судство и полицијата уапсија, приведоа и притворија 36 лица за тероризам, ставајќи ги во притвор до рокот на нивното судење, кој сѐ уште не е објавен. Станува збор за лица што учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Нешто посериозно од нив беше повреден пратеникот Зијадин Села, но и тој по неколкудневен престој во болница беше пуштен целосно здрав. Тоа е сѐ. Упадот во Собранието тој ...
| | веќе видена | слични

Работите кај нас необично бргу се менуваат, а притоа без да се менува ништо. Еден од нашите парадокси, но кристално јасен. Дури ни кристалите немаат толку јасен сјај, драг читателу. Станува збор за една феноменална алхемија на нашата актуелна влада, но и пошироко на таканаречената, составена од неколку светски силници-држави, меѓународна заедница. Туку најпрвин за Владата. Во мојата неодамнешна колумна „Питагорејци и алхемичари“ јас, пред да поминам на Владата, пишував за Македонија и Македонците како алхемиски феномен, а се разбира шлагворд за тоа ми даде питагорејско-алхемиската шифра на планот на нашата влада 3-6-9. Притоа, давајќи ѝ поширок простор на темата, за Македонија како древна алхемиска ризница во Европа го цитирав и големиот К.Г. Јунг, основач на длабинската аналитичка психологија и најголем познавач на тајната на алхемијата, која Фројд потценувајќи ја сметаше за матно подрачје на психата. Имено во своето знаменито дело „Психологија и алхемија“ Јунг нè известува дека Косма ди Медичи од Фиренца, ...
| | веќе видена | слични

Статијата „Македонија вели дека треба да се приклучи кон ЕУ за да се оневозможи авторитарното владеење“ од Патрик Винтур, објавена во „Гардијан“ на 15 декември, 2017, е несмасно составен напис кој само ги повторува шаблоните и сосема погрешните аргументи на министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска. Не постои ниту навестување на обид критички да се испитаат лажните аргументи и погрешните тврдења кои госпоѓата Шекеринска и нејзината влада ги шират откако беа донесени на власт од страна на САД и ЕУ во јуни 2017. Коалициската влада на СДС, ДУИ и Алијансата на Албанците дојде на власт во јуни 2017, како резултат на двегодишна кампања за дестабилизација на земјата организирана од САД и ЕУ. Оваа кампања вклучуваше неколкугодиншно незаконско прислушување, со опсег кој би можел да се исполни само од страна на западните влади, кампања на вандализам под симпатичното име „Шарена револуција“, која вклучуваше сквернавење на спомениците во главниот град Скопје (во што учествуваа Шекеринска и ...
| | веќе видена | слични

Ставањето во притвор на 36 лица за тероризам е суров, одмазднички акт на актуелната Влада на Република Македонија, се вели во протестното писмо на Македонски манифест и група интелектуалци испратено до амбасадорите на Франција, Германија, САД, Велика Британија, Холандија, Русија, Словенија, Шведска, Хрватска и ЕУ.Писмото го пренесуваме во целост:„Овие лица учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април кога имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Нешто посериозно од нив беше повреден пратеникот Зијадин Села, но и тој по неколкудневен престој во болница беше пуштен целосно здрав.Тоа е сѐ. Упадот во Собранието тој 27-ми април беше резултат на насобраното незадоволство на народот кој пред тоа протестираше гандиевски мирно под мотото „За заедничка Македонија“, а во одбрана на нејзиниот суверенитет и мултикултурен интегритет, кој го нарушува албанскиот политички фактор со форсирањето на таканаречената ...
| | веќе видена | слични

Ќе ми биде забележано дека оваа колумна е премногу лична, но не можам поинаку. „Нова Македонија“ е нешто што го сакам и доживувам многу сентиментално. Јас и брат ми пораснавме со платата на графички работник (линотипер) во НИП. И нашиот чичко го подигна своето семејство со ист труд. Татко ми ни даде сѐ што тој во своето несреќно детство го немал; со пожртвувана работа, во многубројни непроспиени ноќи, во прекувремена работа, со олово што се таложеше во неговите вени. Иако деца, не заборававме дека нашата благосостојба е резултат на мачната работа на нашиот татко. Сега си спомнувам дека и азбуката ја научив од исечените големи букви од „НОВА МАКЕДОНИЈА“ (тогаш немавме коцки и слични играчки). Во тоа (комуњарско) време, на оние што работеа со отровни материи им даваа неделно цел пакет тетрапак-млеко, кое татко ни едвај и да го консумираше; скромен каков што беше, му беше доволно леб, сирење и маслинки за да работи цела ноќ и да продолжи во првата смена. Жртвуваше многу повеќе од здравјето: го жртвуваше ...
| | веќе видена | слични

„Македонски манифест“ упати протестно писмо до амбасадорите во Скопје, барајаќи од нив непристрасно расветлување на случајот „36 терористи“, како што го нарекуваат притворањето учесници во настаните од 27 април во Собрание, осомничени за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“. Писмото го пренесуваме во целост: „Ние долу потпишаните (поети, музичари, режисери, правници, универзитетски професори) од Здружението на интелектуалци Македонски манифест сме должни да ве известиме за еден претерано суров одмазднички акт на актуелната влада на Република Македонија. Имено, на 28 ноември 2017 година нејзиното судство и полицијата уапсија, приведоа и притворија 36 лица за тероризам, ставајќи ги во притвор до рокот на нивното судење кој се уште не е објавен. Станува збор за лица кои учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. ...
| | веќе видена | слични

Здружението на интелектуалци Македонски манифест, во кое членуваат Ефтим Клетников, Александар Русјаков, Запро Запров, Сотир Костов, Агатангел и други општествени дејци, упати отворено писмо по повод апсењета за случувањата во собрание на 27 април: „Имено, на 28 ноември 2017 година нејзиното судство и полицијата уапсија, приведоа и притворија 36 лица за тероризам, ставајќи ги во притвор до рокот на нивното судење кој се уште не е објавен. Станува збор за лица кои учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Нешто посериозно од нив беше повреден пратеникот Зијадин Села, но и тој по неколкудневен престој во болница беше пуштен целосно здрав. Тоа е се. Упадот во Собранието тој 27ми април беше резултат на насобраното незадоволство на народот кој пред тоа протестираше гандиевски мирно под мотото “За заедничка Македонија“, а во одбрана на ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за лица кои учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Нешто посериозно од нив беше повреден пратеникот Зијадин Села, но и тој по неколкудневен престој во болница беше пуштен целосно здрав. Тоа е се. Упадот во Собранието тој 27ми април беше резултат на насобраното незадоволство на народот кој пред тоа протестираше гандиевски мирно под мотото “За заедничка Македонија“, а во одбрана на нејзиниот суверенитет и мултикултурен интегритет, кој го нарушува албанскиот политички фактор со форсирањето на таканаречената “тиранска платформа“ изработена во Тирана, Албанија. Во неа наместо мултикултуралност во суверена македонска држава се заговара редефинирање на државата по повеќе основи, кои водат кон отворена агресивна федерализација, план во кој им иде на рака и политиката на актуелната влада на РМ. Мирниот народ кој протестираше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонски манифест: Владата врши психолошки терор врз неистомислениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: