Претстојната сезона се очекуваат повеќе странски туристи во Македонија

4 копии

Според најавите на странските тур-оператори, конкретно според најавите на „ТУИ-Холандија“ заклучно со минатиот месец има зголемување од 32 проценти на вкупните букинзи за лето 2017. „ТУИ-Холандија“ оваа година ќе воведе уште еден чартер лет до Охрид, така што ќе имаме пет лета неделно. Ова го нагласи директорка на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија Лела Крстевска на Скопски саем. Крстевска истакна дека исплатата на субвенциите за поддршка на трузмот е почната и е во процес, а наредните денови треба да се извршат плаќањата. Прашана што сакаат најмногу да видат странците во Македонија, Крстевска рече дека тоа зависи од целните групи. – Странците сакаат да го видат она што претежно не можат да го видат во своите земји. Посетата по музеите во Скопје е евидентна од страна на арапските тиристи. Руските туристи кои доаѓаат, а очекуваме годинава се повеќе да пристигнуваат, сакаат да ги видат обележјата од христијанството, односно споменици на културата и културно наследство од тој ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Македонската Агенција за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) ја претстави туристичката понуда на Македонија пред 73 изложувачи и гости на првиот меѓународен саем за туризам што се одржа викендов во Тирана.На панел-дискусијата што се одржала во рамките на саемот „Регионална соработка во туризмот во контекст на меѓународната година за одржлив туризам и развој: Предизвици и долгорочен поглед“, директорката на АППТ, Лела Крстевска, ја истакнала суштината на меѓународната соработка во регионот и нејзината важност во име на одржливиот туризам.- Крстевска стави акцент на тоа дека оваа година земјите од Балканот, Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, заедно ќе се претстават на саемот за туризам во Јапонија, како една дестинација за азиските земји, со што се потврдува важноста на регионалната соработка - се вели во соопштението.Според АППТ, интересот за природата и културата на Македонија на саемот во Тирана бил огромен, особено од помладата публика. Штандот го посетиле амбасадорот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На панел дискусијата што се одржала во рамки на саемот „Регионална соработка во туризмот во контекст  на меѓународната година за одржлив туризам и развој: Предизвици и долгорочен поглед“ директорката на АППТ Лела Крстевска  ја истакнала суштината на меѓународната соработка во регионот и нејзината важност во име на одржливиот туризам. - Крстевска стави акцент на тоа дека оваа година земјите од Балканот: Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора и Босна и  Херцеговина заедно ќе се престават на саемот за туризам во Јапонија, како една дестинација за азиските земји, со што се потврдува важноста на регионалната соработка, се вели во соопштението. Според АППТ, интересот за природата и културата на Македонија на саемот во Тирана бил огромен, особено од помладата публика. Штандот го посетиле  амбасадрот на Македонија во Албанија Стојан Карајанов, албанскиот министер за економски развој, туризам, трговија и претприемништво  Милва Економи и Ардит Чолаку, директор на албанската Агенција за туризам. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Тур-операторот „ТУИ-Холандија“ оваа година ќе воведе уште еден чартер лет до Охрид, така што ќе има пет лета неделно, најави директорката на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, Лела Крстевска на отворањето на Саемот за туризам на Скопски саем. Според најавите на странските тур – оператори, заклучно со минатиот месец има зголемување од 32 проценти на вкупните резервации за лето 2017 година. Крстевска истакна дека исплатата на субвенциите за поддршка на трузмот е почната и е во процес, а наредните денови треба да се извршат плаќањата. – Странците сакаат да го видат тоа што претежно не можат да го видат во своите земји. Руските туристи кои доаѓаат, а очекуваме годинава се повеќе да пристигнуваат, сакаат да ги видат обележјата од христијанството, односно споменици на културата и културно наследство од тој период. Младите најмногу се заинтересирани за авантуристичкиот туризам, рече Крстевска. извор: ОхридПрес
| | веќе видена | слични
2 копии

Седмиот Меѓународен саем за туризам „Скопје травел маркет 2017“ денеска беше отворен на Скопски саем. На саемот учествуваат туристички агенции и тур-оператори, хотели од Македонија, општините, компании за производство на хотелска опрема, а посетителите ќе може да се информираат за понуди и можности за патувања. И оваа година покровител е Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, а партнер Стопанската комора за туризам. Традиционално, Република Турција ќе учествува со свој штанд, а странски изложувачи ќе бидат и општините Тиват, Бујановац и Врање. Саемот го отвори директорка на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија Лела Крстевска, која истакна дека тој е дополнување на алтаките за промоција на сите чинители на туристичката фела во Македонија и пошироко. - Туризмот нуди низа бенефити, од економски до социјални, а за тоа е свесна Владата која оваа економска гранка ја гледа како приоритетен економски сектор и презема бројни активности за нејзино ...
| | веќе видена | слични

На седмото по ред издание на интернационалниот саем за туризам во Скопје – Скопје травел маркет (6-8 април), Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) на Република Македонија ја претстави туристичката понуда на Македонија пред домашните и странските гости. АППТ како покровител на саемот за туризам во Скопје, на својот штанд ги промовира домашните убавини со посебен акцент на манастирскиот туризам, локалитети и настани во Република Македонија, туристичкиот потенцијал на регионите во земјава, како и новите планински велосипедски патеки. Интернационалните саеми за туризам се можност за квалитетно претставување на туристичката понуда, но и можност за остварување на нови контакти, релации и ширење на бизнисите, a меѓународниот саем за туризам во Скопје е дополнување на алатките за промоција на сите чинители од туристичката индустрија од Македонија и пошироко. „Имајќи го предвид енормно брзиот раст на индустријата, овој тип на промоција овозможува интензивни деловни контакти кои се моќен сегмент и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Годинава главна атракција на саемот е штандот на Советништвото за Култура при Амбасадата на Република Турција во Македонија, каде покрај туристичките понуди поситителите можат да се запознаат во уникатниот уметник од Турција, Феридун Пекеш. Скопје травел маркет 2017 е најдобрата дестинација за сите оние кои сакаат да патуваат и да прошетаат низ интересни дестинации низ светот. Токму затоа пред самиот старт на летната сезона туристичките агенции од земјава и странство на едно место нудат атрактивни понуди за сечиј џеб. Годинава главна атракција на саемот е штандот на Советништвото за Култура при Амбасадата на Република Турција во Македонија, каде покрај туристичките понуди поситителите можат да се запознаат во уникатниот уметник од Турција, Феридун Пекеш. Уметникот на штандот пред посетителите изработува најразлични фигури и облици од стакло, кои што уникатно ги украсува. Како што посочи Пекеш во неговата работа користи ориентални елементи, кои датираат од периодот на Отоманската империја. -Се работи за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 337 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претстојната сезона се очекуваат повеќе странски туристи во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: