Македонскиот пазар на слатки производи вреди 93 милиони долари

ВЕСТИ » 29 април, 2013 » Гурман™ Македонскиот пазар на колачи и слатки производи вреди 93 милиони долари. Годишно се произведуваат 33.000 тони слатки производи, од кои 22.000 тони се наменети за извоз. Според Стопанската комора на Македонија, по либерaлизација на пазарите во овој сектор, производството е зголемено за 250%. Македонските компании сè поуспешно ги извезуваат своите производи, а во исто време македонските производи им станаа конкуренција на странските производи на нашиот пазар. Сето ова придонесува до подобрување на трговскиот волумен и нашата соработка со странство. Македонската кондиторска индустрија има 65 фабрики кои се претежно мали и средни, а овозможуваат заработувачка, посредно или непосредно, на преку 100.000 луѓе.
| | веќе видена | слични

Позитивните тенденции во македонската економија кои најпрво ги почувствува индустриското производство, се рефлектираа и врз пораст на извозот. Растот на извозот е добар показател дека економијата се движи по нагорна линија. Тоа е само почеток, бидејќи според економистите како резултат на порастот на странските инвестиции има простор да веруваме дека во наредниот период може да очекуваме уште подобри резултати. Најголем двигател на македонскиот извоз се токму странските инвестиции, односно поконкретно "Џонсон Мети" и "Џонсон Контролс" во ТИРЗ "Бунарџик". И двете компани планираат до крајот на 2014 година да го зголемат извозот на своите производи за 50 отсто. Тоа значи дека до 2014 година, само компаниите што оперираат во ТИРЗ 1 ќе придонесат за зголемување на македонскиот извоз за 50 отсто. Фабриките на "Џонсон Мети" и "Џонсон Контролс" во ТИРЗ "Бунарџик", минатата година учествуваа со над 20 отсто во вкупниот извоз, и имаат извезено готови производи на европскиот пазар во вредност од околу 800 милиони ...
| | веќе видена | слични

Колкав ли е профитот кој го остваруваат странските компании што работат во економските зони? Тоа се чува како деловна тајна, како од самите фирми така и од надлежните институции. Владата постојано повторува дека заработувачката на една компанија е помалку важна од фактот дека станува збор за странска инвестиција која отвора нови работни места и забележителни извозни резултати, а и кај другите го подигнува рејтингот на Македонија како добра бизнис-дестинација. „Староседелците“ во зоната „Бунарџик“, „Џонсон контролс“ и „Џонсон Мети“ поради реализираниот извоз минатата година, го подобрија и нивото на индустриското производство. Ланската вредност на нивните извезени производи на европскиот пазар изнесувала околу 800 милиони долари. Ова деновиве го потенцираа од Владата, додавајќи дека поради тој факт, по цели 20 години се смени структурата на извозот на македонската економија. Односно, наместо да извезуваме само полупроизводи од челичната и од текстилната индустрија, сега се пласираат и готови производи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонскиот пазар на слатки производи вреди 93 милиони долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: