Семинар на тема: Иницијативите и напорите на земјите од Западен Балкан и Турција за здравјето и заштитата на потрошувачите”

Четврток, 20 февруари 2014 година, Брисел Делегација на Комисијата за здравство на Собранието на Република Македонија, во состав од пратениците Станка Анастасова, Миле Пачемски и Беким Ќоку, присуствува на парламентарен семинар, кој се одржува во Брисел, Белгија. Семинарот е во организација на Европскиот парламент на тема: „Иницијативите и напорите на земјите од Западен Балкан и Турција за здравјето и заштитата на потрошувачите”. Воведно излагање за улогата и позицијата на Европскиот парламент во законодавството за здравството и заштитата на потрошувачите, како и нивна имплементација, даде г-ѓа Рената Сомер, пратеник во Европскиот парламент и член на Комитетот за јавно здравје и безбедност на храната. Покрај другите учесници на семинарот, со свои дискусии учествуваа и пратениците Станка Анастасова и Миле Пачемски. Во својата дискусија, пратеникот Станка Анастасова ја нагласи улогата на здравството во контекст на европската иднина на регионот, заштитата на квалитетот на храната, како и надзорот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Делегација на Комисијата за здравство на Собранието на Република Македонија, во чиј состав се пратениците Станка Анастасова, Миле Пачемски и Беким Ќоку, учествува на парламентарен семинар, „Иницијативите и напорите на земјите од Западен Балкан и од Турција за здравјето и за заштитата на потрошувачите”, што се одржува во Брисел. Воведно излагање за улогата и за позицијата на Европскиот парламент во законодавството за здравјето и за заштитата на потрошувачите, како и за нивната имплементација, имаше Рената Сомер, европратеник и член на Комитетот за јавно здравје и безбедност на храна. Како што соопшти собраниската прес-служба, во својата дискусија, пратеничката Станка Анастасова ја нагласи улогата на здравството во контекст на европската иднина на регионот, заштитата на квалитетот на храната, како и надзорот и превенцијата на епидемиите, со посебен осврт кон ГМО-храната.
| | веќе видена | слични

Воведно излагање  за улогата и позицијата на Европскиот парламент во законодавството за здравството и заштитата на потрошувачите, како и нивна имплементација, имаше Рената Сомер, европратеник и член на Комитетот за јавно здравје и безбедност на храната. Како што соопшти собраниската прес-служба, во својата дискусија, пратеничката Станка Анастасова ја нагласи улогата на здравството во контекст на европската иднина на регионот, заштитата на квалитетот на храната, како и надзорот и превенцијата на епидемиите, со посебен осврт кон ГМ-храната. Пратеникот Миле Пачемски ги истакна приоритетните цели во здравствената дејност на Република Македонија, како и регулацијата на заштитата на потрошувачите преку интегриран систем за безбедност на храна.
| | веќе видена | слични

Собраниска делегација од областа на здравството, во чиј состав се Станка Анастасова, Миле Пачемски и Беким Ќоку, денеска во Брисел, учествуваа на парламентарен семинар, „Иницијативите и напорите на земјите од Западен Балкан и Турција за здравјето и заштитата на потрошувачите“, Европратеничката и член на Комитетот за јавно здравје и безбедност на храната, Рената Сомер имаше излагање за улогата и позицијата на ЕП во законодавството за здравството и заштитата на потрошувачите. Како што соопшти собраниската прес-служба, во својата дискусија, пратеничката Станка Анастасова ја нагласи улогата на здравството во контекст на европската иднина на регионот, заштитата на квалитетот на храната, како и надзорот и превенцијата на епидемиите, со посебен осврт кон ГМ-храната. Пратеникот Миле Пачемски ги истакна приоритетните цели во здравствената дејност на Република Македонија, како и регулацијата на заштитата на потрошувачите преку интегриран систем за безбедност на храна.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 90 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 87 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 280 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Семинар на тема: Иницијативите и напорите на земјите од Западен Балкан и Турција за здравјето и заштитата на потрошувачите”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: