Протесно писмо од „Македонски манифест“: Ќе излезе ли некој од глувчовата дупка?


3 копии

За време на двегодишната политичка криза Република Македонија се соочи со низа политички удари кои имаат цел погубно да влијаат врз опстанокот на македонската државност и идентитет, пишува „Македонски манифест“ во отвореното писмо до јавноста, пренесува Дневник. – Носењето одлуки без даден легитимитет од народот од страна на политичките лидери, комплетното уништување на безбедносните структури на државата, вмешаноста, диктатите и уцените на странските мешетари, создавањето на противуставниот пржински договор и специјално јавно обвинителство, но и огромната поделеност меѓу граѓаните, отворија можност за лесно и агресивно дејствување на оние чија цел е погребување на Република Македонија и нејзиниот вековен идентитет – се вели во писмото. А овие удари, како што се додава, доаѓаат од секаде. – Секојдневните агресивни настапи на грчкиот претседател Павлопулос, во кои јавно истакнува дека Македонија е грчка, изјавата на српскиот министер за надворешни работи, Дачиќ, дека Република Србија згрешила што ја признала ...
| | веќе видена | слични

Носењето одлуки без даден легитимитет од народот од страна на политичките лидери и огромната поделеност меѓу граѓаните, отворија можност за лесно и агресивно дејствување на оние чија цел е погребување на Република Македонија. Политичките удари со кои се соочи нашата земја за време на двегодишната политичка криза, имаат за цел погубно да влијаат врз опстанокот на македонската државност и идентитет, се вели во отвореното писмо на здружението “Македонски манифест”. Секојдневните агресивни настапи на грчкиот претседател Павлопулос, во кои јавно истакнува дека Македонија е грчка, изјавата на српскиот министер за надворешни работи, Дачиќ, дека Република Србија згрешила што ја признала Македонија под уставно име, потпишувањето на сеалбанската платформа во странска држава под диктат на албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот шеф на ЦИА..., сето ова изгледа како организиран напад на глутница хиени што начекале рането животно. Последниот удар доаѓа со резолуцијата на Европскиот парламент, во која се тврди дека во ...
| | веќе видена | слични

Националнo освестување и обединување, некој ни краде државата и се обидува да ни го избрише идентитетот а ние се занимаваме со албанската платформа. Членовите на Македонскиот Манифест со протестно писмо, да излезат челниците на партиите, на институци Националнo освестување и обединување, некој ни краде државата и се обидува да ни го избрише идентитетот а ние се занимаваме со албанската платформа. Членовите на Македонскиот Манифест со протестно писмо, да излезат челниците на партиите, на институциите од своите глувчови дупки,просто е страшно како се оглушени на обидите за погребување на Македонија, зад себе да ги остават партиските прангии и да се борат за вековниот идентитет. Премногу важност и се дава на албансаката декларација, која според Ефтим Клетников е едно големо памфлетско ѓубриште, таа е против уставна и несмееме да дозволиме дел од тие барања да се спроведат а ниту да помислиме да се менува грбот или химната. За жал многу големо внимание во јавноста и ...
| | веќе видена | слични

Граѓанското здружение Македонски манифест испрати отворено писмо до македонската јавност под наслов „Ќе излезе ли некој од глувчешката дупка?“, во кое се навраќа на некои актуелни прашања.„За време на двегодишната политичка криза, Република Македонија се соочи со низа политички удари што имаат за цел погубно да влијаат по опстанокот на македонската државност и идентитет. Носењето одлуки без даден легитимитет од народот од страна на политичките лидери, комплетното уништување на безбедносните структури на државата, вмешаноста, диктатите и уцените на странските мешетари, создавањето на противуставниот пржински договор и специјалното јавно обвинителство, но и огромната поделеност меѓу граѓаните, отворија можност за лесно и агресивно дејствување на оние чија цел е погребување на Република Македонија и нејзиниот вековен идентитет. А овие удари доаѓаат од секаде.Секојдневните агресивни настапи на грчкиот претседател Павлопулос, во кои јавно истакнува дека Македонија е грчка, изјавата на српскиот министер за ...
| | веќе видена | слични

– Носењето одлуки без даден легитимитет од народот од страна на политичките лидери, комплетното уништување на безбедносните структури на државата, вмешаноста, диктатите и уцените на странските мешетари, создавањето на противуставниот пржински договор и специјално јавно обвинителство, но и огромната поделеност меѓу граѓаните, отворија можност за лесно и агресивно дејствување на оние чија цел е погребување на Република Македонија и нејзиниот вековен идентитет – се вели во писмото. А овие удари, како што се додава, доаѓаат од секаде. – Секојдневните агресивни настапи на грчкиот претседател Павлопулос, во кои јавно истакнува дека Македонија е грчка, изјавата на српскиот министер за надворешни работи, Дачиќ, дека Република Србија згрешила што ја признала Македонија под уставно име, потпишувањето на сеалбанската платформа во странска држава под диктат на албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот шеф на ЦИА…, сето ова изгледа како организиран напад на глутница хиени што начекале рането животно. Последниот удар ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протесно писмо од „Македонски манифест“: Ќе излезе ли некој од глувчовата дупка?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: