Пет победи за македонските кик боксери на СП

Пет македонски кик-боксери обезбедија победи на вториот ден од натпреварите на светското првенство во кик-бокс кое се одржува во Скопје. По стартните пет порази вчера, денеска за нијанса успеавме да го поправиме впечатокот како домаќини на оваа масовна спортска манифестација. Првата победа во квалификациите ја обезбеди Димитар Георгиев, кој имаше рутинска победа во дуелот со Молдавецот Сергеи (3:0) во Кик Лајт (до 74 кг.). Борче Ивановски со 2:1 беше подобар од паол Гарој од Словачка (Лајт Контакт до 74 кг.), додека третата победа беше дело на Роберт Варга, кој во Кик Лајт до 79 кг. беше подобар од Херубел Жает од Франција. Последните две победи денеска за нашата селекција ги обезбедија Ненад Манојловски, кој во Лоу Кик до 63 кг. беше подобар од Албек Душембиев од Казахстан, додека Бобан Лукач во категоријата Лоу Кик до 60 кг. на поени во долично издание го солвада Хрватот Жежељ и обезбеди место во 2. коло. Денеска елиминации дожувеаја: Адем Адеми, Оливер Трпковски, Борче Србиновски, Слободан ...
| | веќе видена | слични

Македонските кик-боксери Димитар Георгиев, Гордана Бошевска и Маја Михајловска се пласираа во финалето и се еден чекор до златен медал на Светското првенство во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Георгиев во полуфиналето со 3-0 беше подобар од Русинот Аивар Гафуров, Маја Михајловска со идентичен резултат беше поуспешна од Бугарката Дентиса Колева, а Гордана Бошевска во финалето се пласира без борба откако Французинката Селин Блин не се појави на рингот. Кик-боксерката Стефка Јанковска не успеа да го повтори успехот на своите колеги, бидејќи во својот полуфинален дуел беше поразена со 0-3 од Австријката Дорис Колер.
| | веќе видена | слични

Тројца македонски репрезентативци денеска обезбедија пласман во големите финалиња во рамките од Светското Првенство во кик-бокс што се одржува во Скопје. Станува збор за Димитар Георгиев, Гордана Бошевска и Маја Михајловска, кои славеа на своите денешни полуфинални борби и им донесоа голема радост на македонските фанови во СЦ „Борис Трајковски“. Георгиев во својата полуфинална пресметка беше подобар од Русинот Аивар Гафуров, славејќи со максимални 3-0. Македонскиот кикбоксер уште од самиот почеток доминираше во борбата, му зададе неколку удари на противникот и стигна до предност. Во финишот Гафуров се обиде да се врати во мечо, но Георгиев со одлична тактичка борба го осигура своето учество во големото финале. Маја Михајловска со идентични 3-0 славеше во своето полуфинале против Бугарката Дентиса Колева. Михајловска во сите елементи беше подобра од својата денешна ривалка и сосема заслужено се пласираше во големото финале. Голем успех оствари и Гордана Бошевска, која обезбеди пласман во финалето без борба, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобрите светски кик боксери моментно се дел од 18-тото Светско првенство во кик бокс кое се одржува во салата “Борис Трајковски“ во Скопје. За влез во финале и медал денеска се борат следниве кик – боксери: Стефка Јанковска (МКД) вс Дорис Кохер (АУС) во категорија Kick Light до 60кг Гордана Босевска (МКД) вс Целине Блин (ФРА) категорија Kick Light до 65 кг Маја Михајловска (МКД) вс Денитса Колева (БУЛ) категорија Kick Light над 70 килограми Димитар Георгиев (МКД) вс Аивар Гафуров (РУС) Kick Light до 74кг Аце Георгиевски (МКД) вс Салваторе Мессина (ИТА) Kick Light до 94 кг Борбите се одржуваат од 10 до 19 часот, а утре (29 октомври) се одржува и последниот, финален меч во спортскиот центар “Борис Трајковски“.
| | веќе видена | слични

Нови две победи на македонските репрезентативци во вчерашните претпладневни борби, на СП во кикбокс што се одржува во Скопје во СЦ „Борис Трајковски“ Стефка Јанковска и Димитар Георгиев во дисциплината на татами забележаа победи во четвртфиналните борби, а со тоа и настап на денешните полуфинални натпревари. Кристина Стојческа загуби на татами и се прости од понатамошните борби на ова СП и со тоа им се приклучи на претходно елиминираните Мики Ивановски во ринг и Ненад Јакимовски на татами. Синоќа уште четворица македонски репрезентативци требаше да настапат во четвртфиналните борби, и тоа Бобан Лукач и Ненад Манојловски во ринг и Роберт Варга и Тони Бошевски на татами.
| | веќе видена | слични

Петмина македонски репрезентативци ќе се појават во денешните полуфинални пресметки на Светското првенство во Кик бокс што се оджува во Спортскиот Центар Борис Трајковски во Скопје. Во машкиот дел во дисциплината Кик Лајт, Димитар Георгиев во категоријата до 74. кг. ќе има пресметка со Аивар Гафуров од Русија додека Аце Георгиевски во категоријата до 94. кг. ќе излезе на мегдан против Салваторе Месина од Италија.На големиот спортски настан Македонија останува во игра за златото и во женска конкуренција. Во текот на денов во полуфиналето во Кик Лајт, Стефка Јанковска во категоријата до 60.кг. ќе се бори со Дорис Колер од Австрија, Гордана Бошевска (65) за противничка ќе ја има Блин Селин од Франција додека во категоријата до 70. кг Маја Михајловска ќе се обиде да обезбеди финале преку дуелот со Колева Дениса од Бугарија, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Димитар Георгиев и Стефка Јанковска денеска ќе се борат за влез во финалето во своите категории на Светското првенство во кик-бокс кое од 25 до 29 октомври се одржува во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонија со нивниот пласман во полуфиналето веќе ги обезбеди првите свои медали на првенството, со оглед на тоа што и за двајцата веќе се осигурани бронзите а денеска ќе се борат за можноста да стигнат до сребрениот или златниот медал. Сигурен и супериорен настап имаше Димитар Георгиев , во категоријата до 74 килограми во дисциплината лоу-кик, чија победа против Полјакот Зјемнички во ниту еден момент не беше дов е дена во прашање. Полскиот натпреварувач беше инфериорен во текот на целата борба а тоа се покажа уште во првата рунда кога Герогиев ја стекна предноста во поените од судиите. Техничката супериорност тој ја покажа и во наредните две рунди кога со сигурни и чисти удари и неколку комбинации рутинирано го приведе мечот кон крај Јанковска, пак, службено ја победи ...
| | веќе видена | слични

Димитар Георгиев и Стефка Јанковска му ги донесоа првите медали на домаќинот Македонија на Светското првенство во кик-бокс што се одржува од 25 до 29 октомври во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје. Георгиев во текот на целата борба од категоријата до 74 кг во дисциплината лоу-кик беше надмоќен против Полјакот Пшемислав Зјемнички и со самиот пласман во денешното полуфинале обезбеди најмалку бронзен медал. Јанковска, пак, службено ја победи Катаржина Моџеевска од Полска, која не се појави на татамито во четврт-финалната борба во лоу-кик во категоријата до 60 килограми. Ним не успеа да им се придружи Кристина Стојчевска, која изгуби од Полјачката Дорота Гожина во лоу-кик до 55 кг. На место меѓу освојувачите на медали од македонските кик-боксери синоќа атакуваа Роберт Варга, Тони Бошевски, Бобан Лукач и Ненад Манојловски. (Р.Д.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчеравечер, во Спортскиот центар „Борис Трајковски“, официјално беше отворено Светското првенство во Кик Бокс Скопје-Македонија. Квалификациските натпревари почнаа пред два дена, а ќе се одржуваат и денеска 27-ми октомври 2011година, полуфиналето е закажано за утре, 28 октомври (петок), а на 29.10.2011 г. (сабота) со финалните борби ќе заврши Светското првенство во Кик бокс, што прв пат се одржува во нашава земја. На Светското првенство за медалите ќе се борат 1200 учесници од сите земји на Светот, а ќе се натпреваруваат во 4 категории: K-1 Rules, Low Kick, Light Contact и Kick Light. Македонија годинава е домаќин на кик боксери од: Мадагаскар, Маурициус, Норвешка, Полска, Либан, Италија, Португалија, Романија, Молдавија, Грузија, Русија, Црна Гора, Иран, Германија, кинескиот Тај Пеи, Саудиска Арабија, Мароко, Словавачка, Нов Зеланд, Хрватска, Шпанија, Србија, Сирија, Нигерија, Шведска, Таџикистан, Турција, Јордан, Бугарија, Украина и уште многу други земји од сите 5 континенти во Светот. На ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На свеченото отворање на Светското првенство во кик-бокс што прв пат се одржува во Македонија, присуствуваше и Премиерот Никола Груевски. За медалите ќе се борат 1.200 учесници од сите земји во светот. Натпреварите се во четири категории, К-1 Rules, Low Kick, Light contact и Kick light. Според организаторот, Кикбоксинг федерацијата на Македонија, на Мундијалот ќе учествуваат околу 70 земји со преку 1.000 натпреварувачи. Македонската репрезентација ќе биде составена од 25 борци кои ќе се обидат да стигнат до еден од медалите. Светското првенство во кик бокс денеска продолжува со третиот натпреварувачки ден во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашните 5 победи и пласмани на нашите кик боксери во втората рунда, денеска не очекуваат нови настапи, токму во 1/4 финалето. Покрај петтемина кои вчера обезбедија пласман во 1/4 финалето, за денеска се предвидени и првите борби на нашите дами.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 167 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 280 | | | веќе видена

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите ...
сите 217 | | | веќе видена

Заев вели на средба не дебатирале за имиња, се договориле меѓупартиските разговори да продолжат, но волја за заеднички настап на претседателски избори постои. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет победи за македонските кик боксери на СП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: