Time ја обзнани листата: Македонски кувар повлијателен од Ѓоковиќ, Обама и Меркел

5 копии

Македонскиот кувар Рене Реџепи е повлијателна личност од Обама, Меркел и Ѓоковиќ, покажала листата на 100 највлијателни луѓе во светот која ја објави американскиот неделник ‘Time’. Триесетгодишниот Реџепи кој е на 11 место на листата е син на македонски албанец и данкиња. Неговиот ресторан “Noma” во Данска во текот на 2010 и 2011 година британското списание Ресторан магазин го прогласи за најдобар ресторан во светот. Во погоре споменатиот избор за Реџепи гласале повеќе од 800 кувари, новинари и експерти за храна ширум светот, а неговиот ресторан е окарактеризиран како место на врвни гастрономски специјалитети. РЕџепи во кујната користи само скандинавски производи. Според листата на ‘Time’, Новак Џоковиќ се наоѓа на 14 место, америкаскиот претседател Обама на 65 а германската канцеларка Меркел на 83 место.
| | веќе видена | слични

Македонски готвач повлијателен од Обама и Меркел Готвачот Реџеп Реџепи(30), кој по потекло е од Македонија, е повлијателен од Обама и Меркел, покажа листата од 100 највлијателни личности на светот која ја објави американскиот неделник Time. Според весникот Time, реџепи се наоѓа на 11-то место, претседател Барак Обама е на 61-то, а германската канцеларка Ангела Меркел на 83-то место. Реџепи, чиј што татко е македонски Албанец , а мајка му е од Данска, има ресторан во Данска, кој во текот на 2010 и 2011 година, беше прогласен за најдобар ресторан на светот од страна на ревијата Restaurant Magazine . За Реџепи гласаа 800 готвачи, новинари и експерти за храна. Реџепи користи само скандинавски производи.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за внатрешни работи во дневниот билтен со детали за синоќешната тешка сообраќајна незгода којашто се случи на автопатот Демир Капија-Неготино. ...
сите 71 | | | веќе видена

Во средата , Бирото за јавна безбедност - Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со полициски службеници од сојузната ...
сите 293 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 614 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 593 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, најостро го осудува ваквото однесување. -Обвинителството нема да ги коментира ...
сите 11 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 89 | | | веќе видена

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 486 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Time ја обзнани листата: Македонски кувар повлијателен од Ѓоковиќ, Обама и Меркел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: