Соучек: Бев протеран од Македонија под нејасни околности

Чешкиот волонтер Ричард Соучек, кој два месеци соработувал со невладината „Легис“ и им помагал на бегалците на грчко-македонската граница, потврди дека бил протеран од Македонија и се уште не се јасни причините за тоа, објави А1.он. „Не сум сигурен кои се причините за моето протерување. На 4 септември, покрај легитимацијата од невладината „Легис“ и од полицијата што го чува кампот ми беше побаран и посебен документ, иако претходно доволно беше да го покажам својот пасош и легитимацијата од „Легис“ со кои соработував. Полицијата се до тој ден, со овие документи му пушташе во кампот, што значи дека не сум влегувал нелегално“, вели Соучек за А1он .
| | веќе видена | слични

Полицијата не можеше се разбере дека неговите цели беа чисто хуманитарни, се посомнева дека станува збор за чешки шпион или радикален исламист. Не најде докази за било кој од овие тези. На 5.09 го протераа од Македонија, под изговор дека немал документи за да докаже дека е волонтер, поради што неговото присуство во кампот за бегалци било илегално. Тој ден, како и сите денови претходно, влезот во кампот му беше допуштен само со пасош. Во придружба на полициски автомобили го однесоа до грчката граница, и му забранија да влезе во Македонија наредните 5 години. На ваков начин Македонија му се заблагодари на човекот, кој за бегалците направи повеќе од целата држава. – напиша на фeјсбук волонтерката Милиана Ленак -волонтекра во бегалскиот камп кај Гевгелија.
| | веќе видена | слични

Ричард Соучек е чешки волонтер кој изминативе два и пол месеци ги помина во Македонија помагајќи има на бегалците кои транзитираат во државата. Вчера негови колеги на социјалните мрежи информираа дека тој бил протеран од Македонија на 5 септември, под изговор дека немал дозвола за волонтирање. „Тој помина два и пол месеци во Македонија, работејќи секојдневно по 18 часа на ден, вложувајќи сопствени пари за да им помогне на волонтерите. Македонската полиција бидејќи не можеше да сфати дека неговите цели се целосно хумани, се сомневаа дека е или чешки шпион, или радикален исламист. Со оглед на тоа дека не најде докази за ниту едно од двете, на 5 септември тие го протераа од Македонија, со изговор дека немал волонтерска дозвола, што значи дека нелегално влегувал во кампот за бегалци. Неговиот влез дотогаш беше дозволен од страна на полициските службеници со неговиот пасош. Полицијата го пренесе до грчката граница и му беше забранет влез во наредните пет години. Вака Македонија му се заблагодари на човек кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 154 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 48 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соучек: Бев протеран од Македонија под нејасни околности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: