Полицијата протерала чешки волонтер кој им помагал на бегалците, се сомничи дека е шпион или радикален исламист!?

Рихард Соуцек, доброволец од Чешка помина два ипол месеца во Македонија, работејќи 18 часа дневно, инвестирајќи свои пари за да им помогне на бегалците. Македонската полиција неможејќи да разбере дека неговите мотиви се чисто хуманитарни, го сомничела дека е чешки шпион или радикален исламист, објави на Фејсбук Милиана Ленак. Како што пишува на својот Фејсбук профил Ленак, немајќи докази за тоа, на 5 септември полицијата го протерала од Македонија со образложение дека немал волонтерска карта за идентификација, што значело дека неговиот влез во бегалскиот камп е нелегален. „Неговиот влез таму, тој ден, како и другите денови претходно, бил дозволен од полицијата со неговиот пасош. Тој е испратен со полиција до грчката граница и забранет му е влез во Македонија во следните пет години. Еве како Македонија му се заблагодари на човекот, кој самоиницијативно, направи многу повеќе за да им помогне на бегалците отколку самата земја“, пишува Ленак. Од МВР велат дека повеќе информации за овој случај ќе соопштат подоцна.
| | веќе видена | слични

Полицијата не можеше се разбере дека неговите цели беа чисто хуманитарни, се посомнева дека станува збор за чешки шпион или радикален исламист. Не најде докази за било кој од овие тези. На 5.09 го протераа од Македонија, под изговор дека немал документи за да докаже дека е волонтер, поради што неговото присуство во кампот за бегалци било илегално. Тој ден, како и сите денови претходно, влезот во кампот му беше допуштен само со пасош. Во придружба на полициски автомобили го однесоа до грчката граница, и му забранија да влезе во Македонија наредните 5 години. На ваков начин Македонија му се заблагодари на човекот, кој за бегалците направи повеќе од целата држава. – напиша на фeјсбук волонтерката Милиана Ленак -волонтекра во бегалскиот камп кај Гевгелија.
| | веќе видена | слични

Останато

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 130 | | | веќе видена

Монашкиот постриг го изврши надлежниот Архипастир неговото Високо преосвештенство митрополитот Дебарско-Кичевски господин Тимотеј, во присуство на голем број ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата протерала чешки волонтер кој им помагал на бегалците, се сомничи дека е шпион или радикален исламист!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: