Полицијата протерала чешки волонтер кој им помагал на бегалците, се сомничи дека е шпион или радикален исламист!?

Рихард Соуцек, доброволец од Чешка помина два ипол месеца во Македонија, работејќи 18 часа дневно, инвестирајќи свои пари за да им помогне на бегалците. Македонската полиција неможејќи да разбере дека неговите мотиви се чисто хуманитарни, го сомничела дека е чешки шпион или радикален исламист, објави на Фејсбук Милиана Ленак. Како што пишува на својот Фејсбук профил Ленак, немајќи докази за тоа, на 5 септември полицијата го протерала од Македонија со образложение дека немал волонтерска карта за идентификација, што значело дека неговиот влез во бегалскиот камп е нелегален. „Неговиот влез таму, тој ден, како и другите денови претходно, бил дозволен од полицијата со неговиот пасош. Тој е испратен со полиција до грчката граница и забранет му е влез во Македонија во следните пет години. Еве како Македонија му се заблагодари на човекот, кој самоиницијативно, направи многу повеќе за да им помогне на бегалците отколку самата земја“, пишува Ленак. Од МВР велат дека повеќе информации за овој случај ќе соопштат подоцна.
| | веќе видена | слични

Полицијата не можеше се разбере дека неговите цели беа чисто хуманитарни, се посомнева дека станува збор за чешки шпион или радикален исламист. Не најде докази за било кој од овие тези. На 5.09 го протераа од Македонија, под изговор дека немал документи за да докаже дека е волонтер, поради што неговото присуство во кампот за бегалци било илегално. Тој ден, како и сите денови претходно, влезот во кампот му беше допуштен само со пасош. Во придружба на полициски автомобили го однесоа до грчката граница, и му забранија да влезе во Македонија наредните 5 години. На ваков начин Македонија му се заблагодари на човекот, кој за бегалците направи повеќе од целата држава. – напиша на фeјсбук волонтерката Милиана Ленак -волонтекра во бегалскиот камп кај Гевгелија.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 357 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 226 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 264 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 76 | | | веќе видена

Пред да избега за Будимпешта, бившиот премиер Никола Груевски ги испразнил своите банкарски сметки во Македонија, подигајќи ги сите 200.000 евра што ги имал на ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата протерала чешки волонтер кој им помагал на бегалците, се сомничи дека е шпион или радикален исламист!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: