Опозицијата одлучи: Прво барањата, па на избори

Оваа енергична одлука ја донесоа СДСМ, НСДП, Либералната партија, Нова алтернатива и другите партии на опозицискиот фронт на вчерашната средба на Бихаќка, која до затворањето на весникот се уште траеше. Идните парламентарни избори, покрај предвремени, мора да бидат фер, слободни и демократски. Доколку премиерот Никола Груевски одлучи да оди на избори без да ги прифати барањата на опозицијата, меѓу кои главно барање е деблокирање на сметките на А1 и на весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“, како и рамномерна распределба на парите за јавни кампањи кон сите национални медиуми, опозицискиот фронт на чело со СДСМ нема да учествува на изборите. Оваа енергична одлука ја донесоа СДСМ, НСДП, Либералната партија, Нова алтернатива и другите партии на опозицискиот фронт на вчерашната средба на Бихаќка, која до затворањето на весникот се уште траеше. - Нашите барања се логички, разумни и нужни за одржување демократски избори. Ако власта ги одбие, значи дека не сака нормализирање на состојбата и дека не ја ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Опозицијата предводена од СДСМ во вторникот (1-ви март) објави дека ќе ги бојкотира предвремените избори ако владата ги свика без да ги исполни нивните барања. Претставникот на СДСМ, Ѓорѓи Оровчанец, рече дека опозицијата ќе се врати во парламентот откако ќе бидат исполнети нивните барања. Опозицијата сè уште верува дека предвремените избори се единствениот начин да се излезе од актуелната ситуација. Сепак, таа постави неколку услови за одржување предвремени избори, од кои најважниот е одмрзнување на банкарските сметки на А1 телевизија. (Макфакс, Алсат М, Канал 5, Сител - 01/03/11)
| | веќе видена | слични

Бојкотот на евентуалните предвремени избори од страна на опозицијата ќе предизвика фатални последици за Македонија. Домашни аналитичари оценуваат дека таквите избори ќе бидат недемократски и ќе предизвикаат критики од меѓународната заедница. Според аналитичарот, Артан Садику, дискутабилна е и можноста за организирање на предвремените избори бидејќи помалите опозициони партии и партиите на Албанците ќе сметаат дека се само алатка во рацете на Груевски за тој да ги добие изборите. „Настојувањето на премиерот Груевски за брзи предвремени избори може да има поразителни последици за Македонија, но од друга страна се става под знак прашање и одржувањето на предвремените парламентарни избори. Бидејќи во моментот кога опозицијата конечно ќе соопшти дека нема да учествува на изборите, другите опозициони партии и албанските партии, можат да се почувствуваат како средство преку кое сегашниот премиер ќе аргументира дека изборите биле демократски и оти неговата победа ќе биде легитимна. Оваа позиција во која можат да ...
| | веќе видена | слични

Нема да излеземе на избори ако не се прифатат нашите барања, објави опозицискиот блок, придружувајќи му се на СДСМ. Во исто време, Институтот за политички истражувања ги објави резултатите според кои две третини од граѓаните не го оправдуваат бојкотот на Собранието од опозициските партии Опозицискиот блок, составен од 13 партии и предводен од лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, најави дека ќе ги бојкотира предвремените избори планирани за мај, доколку премиерот и претседател на владејачката партија Никола Груевски не ги исполни барањата што пред еден месец му ги испорача Црвенковски. - Само предвремени, фер и демократски избори се решение за кризата што ја создаде Груевски, а за тоа барањата што ги постави опозицијата мора да бидат остварени. Партиите од опозицискиот блок се единствени во ставот по прашањето за изборите. Нема да излеземе на избори ако не се прифатат нашите барања - објави вчера од името на опозицискиот блок Ѓорѓи Оровчанец, претседател на Нова алтернатива. Опозицискиот блок се придружи на ...
| | веќе видена | слични

Бојкот на предвремените парламентарни избори ако Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ги распишат без да бидат исполнети барањата на опозицијата . Ваква одлука вчера едногласно донеле лидерите на 14 партии што се дел од опозицискиот фронт, предводен од СДСМ и Бранко Црвенковски. На состанокот, покрај парламентарните НСДП, ЛП и НА, присуствуваа и лидерите на помалите политички субјекти како што се Сојузот на Титови леви сили, Прогресивната партија, Партијата за национално движење на Турците... - Ако Груевски реши да организира режирани избори без да ги исполни условите и барањата на опозицијата, ние имаме единствен став дека таквите избори целосно ќе ги бојкотираме. Нашиот став е цврст и јасен, на такви избори опозицискиот фронт нема да учествува - изјави по средбата претседателот на Нова алтернатива, Ѓорѓи Оровчанец. Опозициските лидери заклучиле дека само предвремени фер и демократски избори се решение за севкупната криза која, како што велат, ја предизвикал Никола Груевски. Оровчанец повтори дека барањата на ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на партиите од опозицискиот фронт предводен од СДСМ вчера застанаа зад барањата на социјалдемократите, кои нивниот лидер Бранко Црвенковски претходно ги постави како услов за враќање во парламентот и за учество на предвремени парламентарни избори. Заедничкиот заклучок од средбата на опозицијата, која се одржа на Бихаќка, е дека не се враќаат во парламентот додека не се исполнат условите, а тие се деблокирање на сметките на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, по што на лидерска средба би се договарале измените во Изборниот законик, формирањето на собраниска комисија за прочистување на избирачките списоци, како и донесувањето закон за рамномерна распределба на владините пари во сите медиуми. - Условите за враќање во Собранието што ги постави СДСМ, стануваат услови, чиешто исполнување го бара целиот опозициски фронт. Се дотогаш остануваме надвор од парламентот. Во случај премиерот Груевски да распише предвремени избори без исполнување на овие барања, опозицискиот фронт ќе го ...
| | веќе видена | слични

Партиите од опозицскиот фронт, предводен од СДСМ - НСДП, ЛП, Нова алтернатива..., застануваат зад барањата на лидерот на социјалдемократите, Бранко Црвенковски, за одржување регуларни избори. „Опозицијата нема да се врати во парламентот без да се исполнат условите за фер и демократски избори. Во случај премиерот Никола Груевски да распише предвремени избори без исполнување на барањата на опозицијата, тогаш опозицискиот фронт ќе ги бојкотира“, соопшти пратеникот Ѓорги Оровчанец од Нова алтернатива по вчерашната средба на лидерите на опозициските партии во седиштето на СДСМ. Социјалдемократите неодамна побараа исполнување на пет услови за одржување предвремени избори – деблокирање на сметките на А1 телевизија, „Време“, „Шпиц“ и „**** е ре“, рамномерна распределба на владините пари за медиумски кампањи, измени на Изборниот закон, формирање собраниска комисија за прочистување на Избирачкиот список, како и уставни измени со кои би се отстранил министерот за правда Михајло Маневски од Судскиот совет. „Барањата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

14 партии, дел на опозицискиот фронт, по вчерашните консултации во седиштето на СДСМ излегоа со заеднички став дека ќе ги бојкотираат предвремените избори доколку не се исполнат нивните барања. Претседателот на НСДП пред само 2 дена имаше друг став... Заклучокот од состанокот, на кој покрај помалите политички субјекти присуствуваа и НСДП на Петковски и ЛП на Андов ја соопшти Ѓорѓи Оровчанец од Нова алтернатива: - Ако Груевски реши да организира режирани избори без да ги исполни условите и барањата на опозицијата, ние имаме единствен став дека таквите избори целосно ќе ги бојкотираме. Нашиот став е цврст и јасен, на такви избори опозицискиот фронт нема да учествува. Петковски во интервју за Утрински весник пак изјави дека со бојкот на изборите ќе се наштети на државата и дека не посакува такво нешто да се случи: - Зад нас имаме 20 години парламентарна демократија и се надевам повеќе искуство и повисока политичка култура за да не и' наштетиме на сопствената држава, независно кој е во право во овој момент. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар. Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на ...
сите 717 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 177 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опозицијата одлучи: Прво барањата, па на избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: