ДОБАР СТАРТ НА ОДБОЈКАРИТЕ: Македонија со максимални 3:0 против Азербејџан (ФОТО)

Заслужена победа за македонската репрезентацијата во првиот меч од Европската лига Македонија почна со максимални 3:0 во Европската лига откако денеска против Азербејџан во првото коло имаше комплетна контрола на играта и одлична игра на теренот. Предводени од капитенот Никола Ѓорѓиев одбојкарите знаеја што сакаат така што успешно тргнаа во уште еден поход за фајнл-фор во натпреварувањето. Во трите сета беше со резултатска неизвесност до првиот технички тајм-аут односно до моментот кога еден тим не освои осум поени. После ова беше полесно и Македонија имаше контрола на резултатот и постојано го зголемуваше водството. Првиот сет беше добиен со 25:19, а истиот резултат остана запишан на семафорот и после вториот сет така што во третиот требаше само формално да се доработи задачата и да биде добиен овој натпревар. Во третиот сет резултатот беше 25:20, но и тоа беше сосема доволно за триумф и одличен старт на натпреварувањето во кое утре ќе биде одигран меч со Албанија, а задутре против Шведска. Албанците ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската одбојкарска репрезентација попладнево во Тирана ја победи Шведска со максимални 3-0 во сетови на првиот ден од вториот турнир од А групата од Европската лига. „Спартанците“ го добија првиот сет со 25:16, во вториот беше 25:22, додека најнеизвесно беше во третиот сет кој заврши 32:30.По овој триумф, Македонија го обезбеди пласманот на завршниот турнир. Нашите одбојкари утре ќе играат со Азербејџан, а в недела со домаќинот Албанија, кој во попладневниот меч, исто така, со 3-0 го победија Азербејџан.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската одбојкарска репрезентација продолжи со импресивните игри и на вториот турнир во ракмките на Европката лига и попладнево со 3-0 ја совлада Шведска во Тирана. „Спартанците" одиграа доминатни два сета (25:16, 25:22), а пак во третиот по голема борба и по дури 62 поени славеа со 32:30 за четврта победа во овој нов циклус со што обезбедија билет за фајнал фор турнирот во ова натпреварување. Нормално улогата на главен играч и на оваа средба ја имаше капитенот Никола Ѓоргиев со 26 поени со што всушност ја доби битката со Фредрик Густавсон кој на другата страна реализираше 20 поени. Утре противник ни е Азербејџан, па со евентуална победа ќе ја обезбедиме првата позиција што би значело дека во полуфиналето на ф4 би играле со Данска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската одбојкарска репрезентација продолжува со одличните игри во рамките од Европската лига, откако серијата од три победи во Скопје продолжи и на првиот меч од вториот турнир во Тирана. Шведска беше совлада со максимални 3:0, победа со која „спартанците“ го обезбедија пласманот на Ф4 турнирот. Првиот сет мина во апсолутна доминација на македонските одбојкари, кои го контролираа резултатот и го освоија со 25:16. Во вториот сет, Шведска на вториот технички тајмаут замина со предност од 10:16, но потоа следеше фантастична серија на нашите репрезентативци, кои најпрвин поведоа со 20:19, а потоа и го освоија сетот со 25:22. Третиот сет беше најинтересен. По предноста на ривалот од 14:16, „црвено-жолтите“ стигнаа до израмнување на 19:19. Шведска водеше со 22:23, за потоа Македонија да го сврти резултатот во своја полза за водство од 24:23. Следуваше резултатска клацкалка, за по огромна битка Македонија да слави со 32:30, за конечни 3:0. Пласманот на Ф4 е веќе осигуран, а следуваат уште два дуели против ...
| | веќе видена | слични

Со убедлива победа над Шведска, машката одбојкарска репрезентација на Македонија го отвори вториот турнир од групата А во Европската лига 2017. Триумфот над Швеѓаните значеше и „заверка" на пласманот на завршницата во Данска на почетокот на следниот месец. Македонија - Шведска 3:0 (25:16, 25:22, 32:30) За првпат на оваа средба Македонија пведе со 9-7. Шведска се врати на 14-14, но вториот технички тајм-аут нашите момци го добија со 16-14. Противникот намали на 15-16, по што следеше серија од 9-1 на „спартанците" за крајни 25-16, и водство. Во вториот сет Швеѓаните влегоа со 0-4, и константно ја одржуваа таа разлика. Имавме сериозни проблеми со приемот, но и со комплетната организација на играта. некако премногу опуштено делуваа репрезентативците по убедливо добиениот прв сет. Но победничкиот менталитет кај „црвено-жолтите“ се јави кога беше најпотребно. Негативата од 12-18 „спартанците" со концентрирана и колективна игра, и еден голем пресврт, ја претворија воводство 20-19. Се играше поен за поен до 21-21, ...
| | веќе видена | слични

Со триумфoт од 3:0 против Шведска, продолжи успешната приказна на нашата машка одбојкарска селекција која четврти пат во низа ќе биде дел од зваршниот турнир на Европската лига. Шведска денеска беше совладана по три сета, со резултат 25-16, 25-22 и 32:30. СОова беше остварена и потребната победа која ни го гарантира првото место во групата, а со тоа и настапот на завршницата од континенталното натпреврување. На турнирот во Тирана викендов на Македонија и претстојат уште два дуели, утре со Азербејџан и в недела против Албанија.
| | веќе видена | слични

Македонските одбојкари изборија пласман на завршниот турнир во Европската лига. Македонија во првото коло, на вториот турнир кој во петокот започна во Тирана, славеше над Шведска со 3:0 (25:16, 25:22, 32:30). Со оглед на тоа дека минатата недела во Скопје одбојкарите победија на трите натпревари и со првиот триумф во Тирана тие веќе се пласираа на завршниот турнир. Македонија во изминатите две години на завршните турнир во Европската лига играше во финалето, но не успеа да го освои ова натпреварување. Одбојкарите в сабота ќе играат против Азербејџан, а в недела против домаќинот Албанија. н.ц
| | веќе видена | слични

Македонската одбојкарска репрезентација со победа над Шведска од 3-0 го започна турнирот во Албанија и уште по првиот натпревар обезбеди место на фајнл-фор турнирот од Европската лига.Македонија и по втор пат ја победи Шведска, овој пат македонските одбојкари беа перфектни и не загубија ниту еден сет.Првиот сет беше најлесен, противникот остана на само 16 освоени поени, но пружи нешто поголем отпор во наредните два. Во вториот Македонија славеше со 25-22, а најтешко беше во последниот кој го добивме на разлика со 32:30.Со оваа победа, на два меча до крајот, Македонија обезбеди учество на фајнл-фор турнирот од Европската лига кој ќе се оддржи во Украина.
| | веќе видена | слични

Македонската одбојкарска репрезентација денеска (15 часот), против Шведска ќе го отвори вториот турнир од групата А во Европската лига 2017, кој се игра во Тирана. По успешниот викенд во Скопје, победа за нашите „спартанци" значи потврда на пласманот на „фајнал-фор" турнирот, кој на 1 и 2 јули е закажан во Копенхаген, Данска. „Успешниот турнир во Скопје ни дозволува да бидеме порастоварени, но нема сомневање дека ќе го дадеме максимумот за да ги повториме резултатите од првите дуели. Шведска не е наивна репрезентација ако им дозволиме знаат да играат. Мора да бидеме концентрирани, да го дадеме најдоброто, да дојдеме до победа со која ќе го потврдиме првото место во групата А и потоа двата следни натпревари да се воигруваме за она главното, фајнал-форот во Данска. Мислиме натпревар по натпревар без калкулации и математики. Сакаме три победи во Албанија, за потоа да може да мислиме на Ф4", истакнува еден од предводниците на националниот тим, Владо Милев. ЕВРОПСКА ЛИГА 2017 ГРУПА А, 2. ТУРНИР – Тирана (АЛБ) ...
| | веќе видена | слични

Македонската одбојкарска репрезентација денеска со почеток во 15 часот на дуелот со Шведска ќе го стартува својот настап на вториот турнир од Европската лига. По трите победи во низа во Скопје, „спартанците“ денеска во Тирана со триумф над Швеѓаните ќе успеат да го визираат пласманот на фајналфор турнирот што ќе се игра во Данска. Иако и во случај на пораз шансите за Ф4 ќе останат големи (ќе биде потребна една победа во следните две средби, со Азербејџан и со Албанија), нашите репрезентативци се решени да сторат се за уште денеска да го осигураат своето место меѓу четирите најдобри селекции во ова натпреварување. „ Ние сме свесни за своите квалитети и со право очекуваме нова победа. Сепак, се ќе зависи од нас бидејќи самите сме си најголеми противници. Во ниту еден момент не треба да помислиме дека сме премногу силни, тоа би била грешка што ривалите ќе ја казнат. Напротив, мора да останеме скромни, да тренираме и да работиме напорно, само таквиот пристап ќе ни го донесе посакуваниот резултат“ – истакна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОБАР СТАРТ НА ОДБОЈКАРИТЕ: Македонија со максимални 3:0 против Азербејџан (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: