Македонската поезија и проза на Саемот во Варшава

На Меѓународниот саем на книгата во Варшава, денеска ќе биде претставена современата македонска поезија и проза. На присутни ќе им се обрати амбасадорката на Македонија во Варшава Горица Атанасова-Ѓоревска, а осврт за современата македонска книжевност ќе има проф. д-р Лила Мороз-Грзелак од Полската академија на науки. На книжевната средба ќе настапат афирмираните македонски автори Блаже Миневски, Јовица Тасевски-Етернијан и Владимир Илиевски, кои ќе ги читаат своите текстови на македонски јазик, а нивните дела преведени на полски јазик ќе ги интерпретира Марко Шапкаров Орловски, преведувач и писател. Модератор на книжевната средба ќе биде Пјотр Добролецки, издавач, новинар, главен уредник на списанието "Книги" (Ksi??ki) и на списанието за литература "Остров" (Wyspa), а на настанот учествуваат и Барбара Крамар, преведувачка и експерт за односи со јавноста и со медиумите. Овој централен настан на македонското претставување на Меѓународниот саем на книгата во Варшава е во организација на Националната и ...
| | веќе видена | слични

НУБ на македонскиот штанд ќе изложи околу 300 изданија од областа на книжевноста, културата и уметноста, избрани публикации од капиталните издавачки проекти 135 тома „Македонска книжевност“ (во оригинал и на англиски јазик) и антологии на македонската книжевност преведени на шест странски јазици (руски, француски, германски, шпански, кинески и арапски). На штандот ќе биде презентирана и книгата „Пораките на свети Климент Охридски“ од претседателот Ѓорге Иванов, која НУБ „Св. Климент Охридски“ во соработка со Кабинетот на Претседателот ја објави двојазично, на македонски и на англиски јазик, по повод одбележувањето 1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски. - За доближување на новата македонска книжевност до полските читатели и издавачките куќи, специјално се подготвени и отпечатени поединечни брошури на полски јазик за 14 современи македонски автори од помладата и средната генерација: Николина Андова-Шопова, Јулијана Величковска, Владимир Илиевски, Владимир Јанковски, Вера Калин, Стефан ...
| | веќе видена | слични

Годинава понудата на издавачките куќи е навистина голема, а организаторите најавуваат намалување и до 70% на определени дела. Летото и годишните одмори се идеално време за опуштање, релаксирање и поминување квалитетно време со добра, интересна книга. Летниот саем на книга започнува утре, 23 мај, и ќе трае сè до 28 мај, во трговскиот центар на „Рамстор“. Годинава понудата на издавачките куќи е навистина голема, а организаторите најавуваат намалување и до 70% на определени дела. На саемот ќе има голем број нови наслови, промоции, подароци и попусти. Саемот е во организација на трговскиот центар во соработка со Македонската асоцијација на издавачи.
| | веќе видена | слични
3 копии

На семот ќе има попуст и до 70 проценти. Македонската асоцијација на издавачи во рамки на своите заложби за популаризација на книгата и културата на читање организира летен саем на книгата. На саемот што ќе се одржи во Рамстор ќе учествуваат 7 издавачи Антолог, Eduka Mak Publisher, Сакам книги, КСЦ Полица, Издавачки центар ТРИ, Literatura.mk и Култура. На семот ќе има попуст и до 70 проценти.
| | веќе видена | слични

Во пресрет на летото и годишните одмори, „Рамстор Мол“ во соработка со Македонската асоцијација на издавачи го најавуваат овогодинешниот саем на книга кој ќе се одржи во трговскиот центар.Добро познавајќи ги потребите и желбите на своите посетители трговскиот центар изнајде одлична забава во текот на летото за опуштање, релаксирање и поминување на квалитетно време со добра, интересна книга. Летниот саем на книга започнува утре и ќе трае се до 28 мај. Годинава понудата на издавачки куќи е навистина голема и со сигурност секој посетител на „Рамстор Мол“ ќе може да си најде книга по свој вкус. Организаторите најавуваат намалување и до 70 отсто на определени дела. Во „Рамстор Мол“ ве очекуваат голем број на нови наслови, промоции, подароци и секако попусти. Сега е одлично време да си ги набавите омилените дела и на вистински начин да уживате во летото и летните одмори.
| | веќе видена | слични

Летото и годишните одмори се идеално време за опуштање, релаксирање и поминување на квалитетно време со добра, интересна книга. Добро познавајќи ги потребите и желбите на своите посетители Рамстор Мол во соработка со Македонската асоцијација на издавачи го најавуваат овогодинешниот саем на книга кој ќе се одржи во трговскиот центар. Летниот саем на книга започнува утре (23.05) и ќе трае се до 28 мај. Годинава понудата на издавачки куќи е навистина голема и со сигурност секој посетител на Рамстор Мол ќе може да си најде книга по свој вкус. Организаторите најавуваат намалување и до 70% на определени дела. Во Рамстор Мол ве очекуваат голем број на нови наслови, промоции, подароци и секако попусти. Сега е одлично време да си ги набавите омилените дела и на вистински начин да уживате во летото и летните одмори.
| | веќе видена | слични

По четиридневната екстремна посетеност, која секојдневно наликуваше на фудбалска навивачка еуфорија, вчера попладне во 17 часот заврши Саемот на книгата во Варшава! Полските издавачи понудија над 1.000 нови книги од домашни автори, но и огромен број наслови преведени на полски јазик. Република Македонија годинава првпат се претстави на овој престижен саем на книгата во Полска, кој се одржуваше од 18 до 21 мај, во Варшава, еден од најголемите саеми во Европа на кој годинава, покрај земјата-домаќин, учествуваа издавачи од 32 држави од светот, почнувајќи од САД, преку Германија, Аргентина, Австралија, Белгија, Чиле, Чешка, Франција, Данска, Шпанија, Холандија, Индија, Јапонија Kореја, Kостарика, Литванија, Германија, Перу, Порторико, Романија, Швајцарија, Шведска, Хрватска, Турција, Украина, Велика Британија до Kина и Русија. Штанд со 300 репрезентативни изданија Kако организатор на претставувањето на македонската книжевност на овој голем саем на книгата во Полска, НУБ „Kлимент Охридски“ на македонскиот штанд ...
| | веќе видена | слични

Македонија за првпат учествуваше на еден од најголемите саеми на книгата во Европа, кој се одржуваше од 18 до 21 мај во Варшава По четиридневната екстремна посетеност која секојдневно наликуваше на фудбалска навивачка еуфорија, попладнево во 17 часот заврши Саемот на книгата во Варшава! Полските издавачи понудија над 1000 нови книги од домашни автори но и огромен број наслови преведени на полски јазик. Македонија за првпат учествуваше на еден од најголемите саеми на книгата во Европа, кој се одржуваше од 18 до 21 мај во Варшава. Во специјално уредениот простор под трибините на Националната фудбалска арена со свои штандови, саемски книжарници и промотивни активности учествуваа над 800 издавачи од земјата и странство а Германија по втор пат беше специјален гостин на Саемот. Во таа чест нобеловката Херта Милер со кратко обраќање како промотор го отвори на огромниот павилјон на германските здружени издавачи. Таа меѓу другото рече дека авторот преку „литературата секогаш стигнува до вистината на својата ...
| | веќе видена | слични

Полски издавачи се заинтересирани за делата на македонски автори . Ова е впечатокот од централниот саемски настан на македонското книжевно претставување во Полска - Македонскиот ден на книжевноста, што се одржа денеска како дел од осмиот по ред Меѓународниот саем на книгата кој се одржува во Варшава и на кој учествуваат над 800 издавачи од земјата и странство. На македонскиот штанд се изложени голем број репрезентативни публикации објавени од најреномираните издавачки куќи и институции од Република Македонија, заедно со книги од капиталните издавачки проекти 135 тома "Македонска книжевност. Со оваа книга трајно се одбележува големиот јубилеј - 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, личност со исклучително значење за македонската и за словенската култура, ученик и следбеник на Свети Кирил и Методиј, основоположник на Охридската книжевна школа, голем и неуморен поборник на словенската писменост, учител и просветител, проповедник и црковен великодостојник, творец кој со својата книжевна дејност ...
| | веќе видена | слични

Пред бројната публика, во присуство на саемски посетители, издавачи и книжевни агенти, свое обраќање имаше македонската амбасадорка во Полска, Горица Атанасова-Ѓореска, која меѓудругото истакна дека на македонскиот штанд се изложени голем број репрезентативни публикации објавени од најреномираните издавачки куќи и институции од Република Македонија, заедно со книги од капиталните издавачки проекти 135 тома „Македонска книжевност“ Во главниот промотивен салон на специјално уредениот простор под трибините на Националната фудбалска арена, каде што се одржува осмиот Саем на книгата во Варшава на кој учествуваат над 800 издавачи од земјата и странство, денес беше одржан централниот саемски настан на македонското книжевно претставување во Полска - Македонскиот ден на книжевноста. Пред бројната публика, во присуство на саемски посетители, издавачи и книжевни агенти, свое обраќање имаше македонската амбасадорка во Полска, Горица Атанасова-Ѓореска, која меѓудругото истакна дека на македонскиот штанд се изложени ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ поседува докази за притисоците кои Зоран Заев и власта ги вршеле врз пратениците на опозицијата со цел нивен глас за промена на името, изјави синоќа ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската поезија и проза на Саемот во Варшава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: