ПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ НА СЕНИОРКИТЕ: Задоцнија четири девојки, но вечерва се комплетираат (ФОТО)

На првиот тренинг на женската ракометна репрезентација селекторот Симе Симовски имаше 18 ракометарки и четири оправдано отсутни Сениорската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција почна со подготовките за баражот против Шведска за пласман на Мундијалот во декември. Селекторот Симе Симовски на денешниот прв тренинг во салата во СЦ „Јане Сандански“ имаше 18 ракометарки од вкупно 22, колку што се наоѓаат на списокот. Оправдано отсутни беа четири ракометарки кои настапуваат надвор од Македонија, а сите треба да бидат на вечерниот тренинг. Доцнат Мирјета Бајрамоска (Крим, Словенија), Елена Георгиевска (Фехервар, Унгарија), Зорица Десподовска (МКС Пјотрковија, Полска) и Елена Ливриниќ
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонската фудбалска репрезентација вечерва со почеток во 19 часот и 45 минути на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје ќе одигра контролен натпревар со Турција. „Црвено-жолтите“ против Турција досега имаат одиграно седум натпревари со биланс од една победа, едно реми и пет порази. Во 1994 и 1995 година Македонија двапати загуби на контролни пресметки со 0:2 и 1:2. Во квалификацискиот циклус за СП 2002 година на „Градски“ беше 1:2, а на гостински терен 3:3. Во квалификацискиот циклус за пласман на ЕП 2004 во Португалија, македонскиот национален тим повторно беше во група со Турција и двапати загуби. Во Скопје 1:2, а во Истанбул со 3:2. Единствената победа Македонија ја забележа во 2006 година на пријателски меч во Германија со резултат 1:0.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Црвено-жолтите“ против Турција досега имаат одиграно седум натпревари со биланс од една победа, едно реми и пет порази. Во 1994 и 1995 година Македонија двапати загуби на контролни пресметки со 0:2 и 1:2. Во квалификацискиот циклус за СП 2002 година на „Градски“ беше 1:2, а на гостински терен 3:3. Во квалификацискиот циклус за пласман на ЕП 2004 во Португалија, македонскиот национален тим повторно беше во група со Турција и двапати загуби. Во Скопје 1:2, а во Истанбул со 3:2. Единствената победа Македонија ја забележа во 2006 година на пријателски меч во Германија со резултат 1:0. 
| | веќе видена | слични
4 копии

Селекторот на фудбалската репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски и напаѓачот Илија Несторовски на вчерашната прес-конференција ги кажаа своите очекувања за пријателскиот натпреварот со Турција закажан за денес во 19:45 часот на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. „Репрезентацијата на Турција располага со квалитет и мислам дека ќе имаме можност на вистински начин да направиме една контрола. Очекувам од моите фудбалери да бидат на нивото, исто како и на претходните натпревари. Сакаме да ја задржиме истата игра и да продолжиме со позитивните резултати. Фудбалот се игра за победи, сеедно дали е пријателски натпревар. Ни треба и поддршка, се надевам дека на трибините ќе има навивачи бидејќи ни се потребни“, изјави Ангеловски. Здравствениот билтен на Македонија е добар, сите фудбалери се на располагање и подготвени да го дадат максимумот на утрешната пресметка. Илија Несторовски посакува победничката серија на македонската репрезентација да продолжи и против 25. светска селекција на ФИФА листата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски во пресрет на утрешниот пријателски натпревар со Турција, заедно со напаѓачот Илија Несторовски одржа прес конференција, на која повтори дека Македонија против реномираниот противник ќе игра на победа. „Турција е репрезентација која располага со голем број на квалитетни фудбалери, ние имаме можност на вистински начин да направиме контрола на нашите можности. Реков и го објавував списокот дека очекувам од моите фудбалери да го повторат нивото од претходните натпревари, да ја задржиме играта и нивото и против еден ваков противник. Секако дека сакаме позитивен резултат. Повторувам за мене секој натпревар е значаен, нели фудбалот се игра за победа. Ние ќе влеземе со максимален респект кон противникот и со цел да победиме“, рече на прес конференцијата селекторот Ангеловски. Слично како и селекторот размислува и најдобриот стрелец на Палермо сезонава Илија Несторовски. „Ние максимално се подготвуваме за овој натпревар. Иако е пријателски за нас е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција е репрезентација која располага со голем број квалитетни фудбалери, па затоа ќе имаме можност на вистински начин да направиме добра контрола пред дуелот против Шпанија. Очекувам од моите фудбалери да бидат на нивото кое го имаа во претходните натпревари. Мораме да го задржиме темпото кое го имаме во последните неколку натпревари доколку сакаме позитивен резултат. За мене нема пријателски натпревари, секој натпревар одиме на победа, па така ќе биде и овој пат, изјави селекторот на „црвено - жотлите“ Фудбалската репрезентација на Македонија утре од 19:45 часот на националната арена „Филип Втори“ ќе одигра пријателски натпревар со селекцијата на Турција, како подготовка пред главниот натпревар кој следува наредната недела, квалификацискиот дуел против Шпанија. Селекторот на „црвено - жолтите“, Игор Ангеловски, најави дека неговите избраници ќе го дадат својот максимум за нова победа со која ќе го одржат победничкиот ритам на Македонија. Турција е репрезентација која располага со голем број квалитетни ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација ги одработи неколкудневните заеднички подготовки пред денешниот (19:45 ч) контролен натпревар со Турција на „Телеком-арената“ во Скопје. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски-Мрме, меѓу кои недостасуваат членовите на младинската селекција, која се подготвува за историскиот настап на ЕП 2027 во Полска од 16 до 30 јуни, ги очекуваат два тешки натпревара, контролниот со Турција и на 11 јуни кавлификацискиот во групата за СП 2018 со Шпанија. Македонија во март имаше две победи, една квалификациска со Лихтенштајн (3-0) и една пријателска со Белорусија (3-0), со кои си го подобри малку катастрофалниот рејтинг на ФИФА-листата, но за да продолжи да напредува и да се приближи барем до позициите на кои го помина најголемиот период од појавувањето на меѓународната сцена, неопходно ќе биде на овие два натпревара да се избори за позитивни резултати. Тоа го знаат селекторот Ангеловски и неговите избраници. Најискусниот, капитенот и прв стрелец во државниот дрес Горан Пандев, со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По неколкудневниот собир македонската репрезентација веќе финишира со техничко-тактичката подготовка за утрешниот пријателски натпревар со Турција кој од 19:45 часот не очекува на националната арена во Скопје. „Одработивме навистина квалитетни подготвителни денови и покрај тоа што не бевме комплетни. Верувам дека играчите се добро подготвени за уште една квалитетно издание. По претходните две победи, желбата е да се продолжи во ист ритам и да се стигне до позитивен резултат, и покрај тоа што против себе сега имаме репрезентација како што е Турција“ – истакна на денешната прес-конференција, Ангеловски. „Не е тајна дека секогаш ни е потребна поддршката од трибините. Навивачите мора да бидат нашиот 12-ти играч. Во овој квалификациски циклус имавме навистина квалитетни натпревари, но немавме среќа да освоиме повеќе бодови против Израел, Албанија и Италија. Сега сите во репрезентацијата сама да дојдеме до позитивен резултат против Турција, и затоа ги повикувам сите навивачи да дојдат на нашиот најголем стадион и ...
| | веќе видена | слични

Македонската сениорска репрезентација во наредните неколку денови ќе одигра два квалитетни натпревари со Турција и Шпанија. Нормално сега фокусот е ставен на првиот предизвик, пријателскиот дуел со Турците кој е на програмата утре од 19:45 на националната арена „Филип Втори“ во Скопје, меч на кој нашите играчи се подготвени да го дадат максимумот и да пробаат да го изненадат фаворитот. – Репрезентацијата на Турција располага со квалитет и мислам дека ќе имаме можност на вистински начин да направиме една контрола. Очекувам од моите фудбалери да бидат на нивото, исто како и на претходните натпревари. Сакаме да ја задржиме истата игра и да продолжиме со позитивните резултати. Фудбалот се игра за победи, сеедно дали е пријателски натпревар. Ни треба и поддршка, се надевам дека на трибините ќе има навивачи бидејќи ни се потребни, -истакна селекторот Игор Ангеловски. На идентичен начин размислува и напаѓачот на италијански Палермо, Илија Несторовски. – Секој натпревар ни е важен, навистина добро се подготвуваме. ...
| | веќе видена | слични

Илија Несторовски посакува победничпката серија на македонската репрезентација да продолжи, чекаме хет-трик на пријателскиот дуел со Турција, што според напаѓачот на Палермо би била одлична најава за квалификацискиот меч со Шпанија на 11. јуни. Дуелот со одличната селекција на Турција, која е 25-рангирана светска селекција во фудбал ќе се игра утре од 19,45 часот на „Филип Втори“ арената во Скопје. „Максимално се подготвуваме и секој меч ни е важен. Сакаме хет-трик во победи. Се надевам дека со триумф против Турција на вистински начин ќе го најавиме мечот со Шпанија“, изјави Несторовски. Од него се очекуваат голови и против Турција и со Шпанија, две селекции кои имаат одличен рејтинг. Селекторот Игор Ангеловски ќе треба да подготви победничка тактика за успех против двата гиганти на светскиот фудбал. „Очекувам добра контрола и да бидеме на нивото од претходните натпревари. За мене нема пријателски натпревари и на секој меч мора да одиме на позитивен резултат. Верувам во овие фудбалери и задоволен сум од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ НА СЕНИОРКИТЕ: Задоцнија четири девојки, но вечерва се комплетираат (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: