Резултатите од добрите настапи се вреднуваат: Македонија со скок од 21 место на ФИФА листата

Репрезентацијата на Македонија забележа фантастичен скок со 21 место на ФИФА ранг листата по победата над Србија. Македонија со оваа победа освои 97 поени, па сега вкупно имаме 431 поени и забележавме скок од 104. на 83. позиција. Сега пред Македонија репрезентации како Северна Кореја, Тринидад и Тобаго, Ангола, Изреал, додека зад нас се Естонија, Јужна Африка, Оман… На врвот на листата нема промени. Прва е Шпанија, веднаш зад неа Германија, а скок на третата позиција бележи Аргентина. Во ТОП 10 уште се и Португалија, Италија, Англија, Холандија, Колумбија и Русија.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација забележа скок од 21 позиција на најновиот ФИФА ранкинг. Репрезентацијата извлече корист од победата над Србија во квалификациите и сега избраниците на селекторот Чеде Јаневски се наоѓаат на 83 место со 431 бод. Ова е голем напредок во однос на минатиот месец кога се наоѓавме на 104-та позиција. На врвот на ранкингот останува Шпанија, која води пред Германија и Аргентина која сега ја потисна Португалија на четвртата позиција. Поради лошите резултати, Србите се поназад за девет позиции, додека Шкотска назадуваше 14 места и сега е 70-та светска селекција. Хрватите влегоа во Топ 10 откако напредуваа едно место, а една позиција пред нив е Русија која стигна до деветтото место. (Крај)
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија напредуваше за 21 позиција на најновата ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и сега се наоѓа на 83. место, со 431 поен ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА ЗА НОЕМВРИ Ова е најдобар пласман на националниот тим уште од март минатата година, а скокот е втор најголем за А-тимот, по тој од мај-јуни 1994 година кога се помести за 29 места погоре на листата. „Црвено-жолтите“ имаат можност да го подобрат пласманот за уште 5-6 позиции, со евентуална победа над Словенија во претстојниот пријателски меч во Скопје в среда. Хрватска најдобро котира од ривалите на Македонија во квалификациската група А за пласман на Светското првенство во Бразил 2014 година, заземајќи го 10. место. Потоа следuvaат Белгија (20. позиција), Србија (42.), Велс (66.) и Шкотска (70.). Актуелниот европски и светски првак Шпанија останува на водечката позиција пред Германија и Аргентина.
| | веќе видена | слични

По падот од седум места изминатиов месец фудбалската репрезентација на Македонија направи џиновски скок на ранг-листата на ФИФА во рангирањето за ноември и повторно се врати меѓу првите 100 селекции на светот. Избраниците на Чеде Јаневски скокна цели 21 скалило и се искачија на 83-та позиција со 431 бод. За тоа секако придонесе победата над Србија во Скопје (1:0) во квалификациите за СП 2014. Од противниците на Македонија во Првата група од актуелните мундијалски квалификации, напредок забележаа уште првиот фаворит Хрватска која се врати во топ 10 и Белгија, која скокна 10 места и сега е на 20-то (881). Својот пласман го влошија репрезентациите на Србија и Велс за девет места, па "орлите" се 41. (626), а Велшаните 66. (497), додека Шкотска падна 14 места и застана на 70-та позиција (488). На врвот од листата нема промени, светскиот и европскиот шампион Шпанија е лидер пред Германија и Аргентина која ја мина Португалија. Топ 10 за ноември: 1. Шпанија 1.564 бода, 2. Германија 1.421, 3. Аргентина 1.349, 4. ...
| | веќе видена | слични

Благодарение на победата над Србија во квалификациите за СП Фудбалската репрезентација на Македонија напредуваше 21 позиција и на најновата листа на ФИФА за ноември се искачи на 83. место во конкуренција на 209 селекции опфатени со рангирањето. Најголемо влијание за скокот имаше победата над Србија од 1:0 на „Филип Втори“ во квалификациите за Светското првенство 2014 во Бразил, но и бришењето на поразот од 1:0 во Исланд во неуспешната кампања за СП 2010 во Јужна Африка. „Црвено-жолтите“ сега имаат 431 поен, 97 повеќе од октомври, со кои се вратија меѓу најдобрите сто национални тимови во светот. Можност за нов прогрес избраниците на селекторот Чедомир Јаневски ќе имаат на 14 ноември, кога во пријателски натпревар во Скопје ќе ја пречекаат Словенија, која е 49., односно 14 места послабо рангирана од претходниот поредок. Од противниците на Македонија во квалификациите за СП најдобро котира Хрватска, која се придвижи едно место погоре и сега е десетта. Белгија скокна десет позиции и сега е 20., а другите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нион, 7 ноември - Македонската фудбалска репрезентација, на најновата ФИФА ранг листа, бележи скок од 21 позиција и сега според Светската куќа на фудбалот се наоѓа на 83-то место. Големиот скок на ФИФА листата, во најголема мера се должи на квалификациската победа над Србија. Што се однесува до конкурентите на Македонија, во А групата, во квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил, највисоко котира Хрватска која е на десетото место. Од останатите репрезентации Белгија бележи скок за 10 позиции и сега се наоѓа на 20-то место, Србија по поразите од Белгија и Македонија назадуваше за девет места и се наоѓа на 42-та позиција. Селекциите од Островото, Велс и Шкотска, се позиционирани на 66-то, односно 70-то место. Следниот противник на Македонија, репрезентацијата на Словенија, со кој „црвено-жолтите“ ќе ги одмерат силите во контролен меч на 14. ноември, назадуваше за дури 14 позиции и се наоѓа на 49-то место. Што се однесува до врвот на ФИФА листата, меѓу најдобрите 10 репрезентации има неколку ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација направи сензационален скок на ФИФА ранг листата од 21 место. Моментално “четата“ на селекторот Чедомир Јаневски се наоѓа на 83-то место. Селекцијата на Македонија ваквите драстични промени на ранг листата ги направи благодарение на победата во квалификацискиот меч со Србија од 1-0 на “Филип Втори“. Наспроти од “црвено жолтите“ најголем пад има Шкотска, која од 53-то сега се најде на 70-то место. Од нашата квалификациска група најдобро пласирана е Хрватска на десеттата позиција. “Тивкиот фаворит“ Белгија е 20-та. Србија по двата порази во низа имаше пад од седум места и се смести на 42-то место додека Велс е 66-ти без посериозно падови и подеми. Мх.П.
| | веќе видена | слични

„Црвено-жолтите“ со квалификациската победа против Србија напредуваа 21 позиција на ранг-листата Македонската фудбалска репрезентација во ноемвриското сумирање на резултатите се најде меѓу петте селекции кои направија најголем напредок на рејтинг-листата на ФИФА што се подготвува секој месец. „Црвено-жолтите“ со квалификациската победа за СП 2014 против подоброрангираната Србија (1-0) пред своите навивачи направи исчекор од 21. позиција и се најде на 83. место, со 431 поени, во конкуренција на 207 селекции. Македонија по речиси двегодишна пауза се враќа на место под стотата позиција и сега е на 83. место, зад Ерменија, која назадуваше за 18 позиции. Уште еден дополнителен мотив за македонската репрезентација за победа на пријателскиот натпревар со Словенија, кој ќе одигра на 14 ноември во Скопје за на крајот од годината да заврши под стотката. Во сумирањето на резултатите Македонија е со најголем скок меѓу селекциите кои се пласирани до 100. позиција на ранг-листата. Најголемо назадување имаат ...
| | веќе видена | слични

Квалификацискиот триумф над Србија на арената „Филип Втори“ во Скопје ја врати македонската фудбалска репрезентација меѓу најдобрите 100 селекции во светот. Црвено - жолтите на новата ранг листа на ФИФА направија фантастичен скок од 21 позиција и од 104 напредуваа до одличното 83 место на ноемвриската ранг листа на ФИФА. Македонија се една од петте селекции со најголем напредок на ранг листата на ФИФА. Нашата најдобра фудбалска репрезентација со 431 бод на новата ранг листа на ФИФА заедно со селекцијата на Ерменија е на делба на одличното 83 место, што е огромен скок од цели 21 позиција за црвено - жолтите. Минималниот триумф над Србија во Скопје во квалификациите за светскиот шампионат во Бразил е клучниот фактор за значително подобрениот пласман на нашиот национален тим на новата ранг листа на најдобрите селекции во светот. Од нашите ривали во квалификациската група и понатаму најдобар рејтинг на 10 место бележи селекцијата на Хрватска, Белгија го подобри пласманот за цели десет позиции и ...
| | веќе видена | слични

Иако можевме повеќе, а пропуштивме победа и во Шкотска, сепак нашите репрезентативци забележаа одличен скок од 21 позиција на ФИФА ранг листата. Од нашата квалификациска група за Светското првенство во Бразил, Хрватска оствари скок од една позиција, па и понатаму е најдобро пласирана во нашата група, односно коцкестите го завземаат десеттото место на ФИФА ранг листата. Белгија исто така оствари скок, но за десет позиции па сега се наоѓаат на 20. место. Останатите репрезентации забележаа пад од кои најголем Шкотска (-14), па сега шкотите се наоѓаат на 70. место, Србија и Велс забележаа пад од 9 позиции и се наоѓаат на 42. односно 66. место. Најголем скок направија нашите репрезентативци, дури 21 позиција откако на домашен терен ја совладавме Србија, а веројатно уште поголем скок испуштивме откако Шкотска успеа да извлече бод, а испуштивме и поволен резултат барем на еден од двата натпревари против Хрватска. Меѓу најдобрите и понатаму на првото место е репрезентацијата на Шпанија, следуваат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 138 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 289 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 173 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 151 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Резултатите од добрите настапи се вреднуваат: Македонија со скок од 21 место на ФИФА листата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: