Легендарниот маестро Ашкенази пресреќен што дошол во земја каде што распознава кирилски букви


Kое е значењето на презимето Трпчески? - Трпение. Навистина?! Прекрасно!!! Ваков дијалог водат двајца уметници, едниот жива легенда, другиот со тенденција да стане како него. Секако, на обајцата им се обраќате со маестро. Светскиот музичар, пијанист и диригент, Русинот Владимир Ашкенази (79), ќе го предводи концертот на кој солистички ќе настапи Симон Трпчески, со кој утревечер во 19 часот свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската филхармонија. По 73 години живуркање во секакви простории и неадекватни услови, оркестарот конечно ќе се удоми во наменски објект. Трпчески со еден збор убаво го опиша Ашкенази. Ако нешто од него зрачи повеќе од талентот, тоа е човештината. Мил, пријатен, конкретен во одговорите, од овој човек не многу висок по раст зрачи огромна харизма. - Морам да кажам дека сум многу инспириран да бидам тука. Kако Русин сум среќен што доаѓам во словенска земја. Распознавам дел од буквите! Не се сите исти, но повеќето од нив ги препознавам - раскажуваше тој весело. Таткото ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во новата концертна сала на Македонската филхармонија на 1 јуни, со почеток во 20 часот, ќе се одржи симфониски концерт под наслов „Видеоигра“, на кој ќе биде изведена музиката од најпознатите видеоигри во светот. На репертоарот ќе бидат композициите од видеоигрите „Final Fantasy“, „The Legend of Zelda“, „Super Mario“, „Angry Birds“, „Grand Theft Auto“, „Battlefield“, „Pokemon“, „Tetris“, „World of Warcraft“… Концертот ќе се одржи под диригентската палка на маестро Тимоти Редмонд од Велика Британија, еден од најистакнатите диригенти во Европа. Со „Видеоигра“ за првпат во Македонија ќе се изведува музика од најпопуларната форма на забава во светот, аранжирана за голем симфониски оркестар.
| | веќе видена | слични

Један Д-мол ме развали, неки би то тугом назвали,није то, него туга за Д-мол...простете што не ја преведувам, ќе изгуби од убоста на оригиналот, но деновиве интензивно се потсетувам на стиховите на легендарната Д-мол од Балашевич. Секој почитувач на добрата музика, рок, класика, поп, ќе ја препознае мојата симболика на испишаните стихови, но воедно од тука ќе пламне и мојот бес и лутина, бидејќи негодувам, да навистина страшно негодувам, кога на културата и уметноста им се става партиски предзнак. Сиве овие години не научивме дека нешто што е убаво и вредно само по себе, нешто што има посебна есенција и естетика, нешто што е непроценливо и неспоредливо, не смее да се извалка со политички призвук. Великанот, бардот на македонското класично композиторство, Трајко Прокопиев е признат и познат по својот врвен опус, а деновиве уште повеќе актуелен по изведбата на неговиот балет Лабин и Дојрана во новата зграда на македонската филхармонија. Во истата таа зграда и светски познатиот, а наш, пијанист маестро ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Прв пат по распадот на Југославија во неделата се случи културен блесок во една од нејзините поранешни земји. Во Скопје беше отворена нова концертна сала каде што, по 73 години од своето постоење и злопатење на несоодветни места свој модерен и луксузен дом доби Македонската филхармонија...", се вели во написот во Вечерњи.хр "Во светската дворана и домашниот оркестар свиреше навистина светски, а Скопје сега има каде да ги пречека врвните музичари и оркестри од светот на музиката, сосема поразличен од оној од кој на една мала земја и доаѓаат само закани и проблеми. Сите балкански филхармонии во неделата им завидуваа на своите македонски колеги. Меѓу нив и Загрепската филхармонија, која се уште е само станар во салата Лисински" пишува за новата сала во Скопје Вечерњи.хр. На отворањето на новата сала на Македонската филхармонија на која беше изведен ексклузивен концерт на Македонската филхармонија, нашиот светски познат пијанист Симон Трпчески и еден од најбараните диригенти на денешницата Владимир Ашкенази, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија официјално беше отворен новиот објект на Филхармонијата. Слушнете како звучи „Љубена“ од Тоше Проески, изведена од Симон Трпчевски на отварањето на Македонската филхармонија:
| | веќе видена | слични

Оркестарот на Македонската филхармонија, кој во изминативе неколку години го подигна нивото на звучност и знаеше добро да звучи и во акустично нехуманата концертна сала во Домот на АРМ, конечно доби соодветен концертен простор, кој изискува дополнителна еволуција и подобрување на изведувачките перформанси од секој член во ансамблот. Акустиката во новата сала дефинитивно бара поинаков пристап во изведбата на делата, индивидуално и колективно преиспитување на интегралната звучност. Во новата сала акустиката е фрагилна и отворена, се слуша сѐ, не се губи ниту еден сегмент од изведбата, секое замачкување и несигурност во оркестарот не можат да останат незабележани... Музичарите од оркестарот на Македонската филхармонија звучеа мошне компактно на првиот концерт во новата сала - чувме прецизна и емотивна изведба, имаше одличен избор на дела, фантастичен диригент зад пултот и беспрекорна пијанистичка интерпретација. Рускиот диригент Владимир Ашкенази фантастично го водеше оркестарот на Македонската филхармонија во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Објектот на Македонската филхармонија, кој во неделата се отвори со првиот свечен концерт, нема да биде готов уште најмалку половина година, велат вработените. Според нив, комплетирана била изведбата само на деловите кои се гледале на синоќешното свечено отворање, во останатите делови сѐ уште се работи па затоа и не можел да се направи технички прием на објектот. „Реално, не може да се направи технички прием затоа што конструкцијата не е уште завршена. Сега за сега се завршени само влезните скали, ходникот до главна сала и главната сала, чисто за да се појават Груевски и екипата и да кажат дека они го направиле. Инаку, објектот нема да биде во целост готов во наредните 7-8 месеци“, објаснуваат за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од Филхармонијата кои сакаат да останат анонимни бидејќи не се овластени да даваат информации за јавност. Тие што се овластени да зборуваат, упорно ги игнорираат нашите прашања зошто објектот беше пуштен во употреба без технички прием. Дури, на денот на отварањето не беше впишан ни во ...
| | веќе видена | слични

Со првиот свечен концерт во новата концертна сала синоќа диригираше славниот маестро Владимир Ашкенази од Русија, а како солист настапи македонскиот пијанист со светска кариера Симон Трпчески (Фото: СДК.МК)Објектот на Македонската филхармонија, кој во неделата се отвори со првиот свечен концерт, нема да биде готов уште најмалку половина година, велат вработените. Според нив, комплетирана била изведбата само на деловите кои се гледале на синоќешното свечено отворање, во останатите делови сѐ уште се работи па затоа и не можел да се направи технички прием на објектот.„Реално, не може да се направи технички прием затоа што конструкцијата не е уште завршена. Сега за сега се завршени само влезните скали, ходникот до главна сала и главната сала, чисто за да се појават Груевски и екипата и да кажат дека они го направиле. Инаку, објектот нема да биде во целост готов во наредните 7-8 месеци“, објаснуваат за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од Филхармонијата кои сакаат да останат анонимни бидејќи не се овластени да даваат ...
| | веќе видена | слични

Најстарата институција од областа на музичко-сценската дејност во нашата земја, Македонската Филхармонија, по 73 години од своето постоење доби нов современ објект, изграден по сите светски стандарди. Грандиозната градба беше отворена со гала концерт на оркестарот на Филхармонијата, предводен од еден од најпознатите и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Во првиот дел свој солистички настап имаше нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчевски, со изведба на дела од Трајко Прокопиев и Сергеј Прокофјев. Под водство на маестро Ашкенази, Македонската Филхармонија се претстави со дело од Петар Илич Чајковски. Благодарение на овој објект, во иднина, во Македонија музиката ќе се создава и ќе се восприема во истиот амбиент како и во концертните сали ширум Европа и светот, посочи министерката за култура Елизабета Канческа Милевска. Новиот објект на Македонската филхармонија се протега на површина од 12.400 метри квадратни и располага со две сали. Големата сала е со капацитет ...
| | веќе видена | слични

Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари По 73 години и илјадници настапи, Македонската филхармонија завчеравечер првпат одржа концерт во новиот дом. Велелепната концертна сала со модерен изглед свечено ја отворија претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев и министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска, кои ја пресекоа лентата и влегоа во новиот објект. Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата, по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари. На крајот, големиот харизматичен пијанист и диригент ~ се обрати на публиката: - Благодарен сум и инспириран што дојдов во Македонија. Се надевам дека ќе имам можност пак да дојдам и да ја изведеме и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одолговлекувањето на разговорите за брегзит ќе има политичка и економска „цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави ...
сите 227 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легендарниот маестро Ашкенази пресреќен што дошол во земја каде што распознава кирилски букви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: