Македонската берза со раст од 56,73% во 2017 година

Според податоците на Годишниот статистички билтен објавен од страна на Македонската берза прометот остварен за 2017 година изнесува 4.738.444.919 денари или 56,73 отсто повеќе во однос на 2016 година кога изнесувал 3.023.394.172 денари. Најголемиот дел припаѓа на класичното тргување 2.907.809.921 денари, потоа блок трансакциите 1.817.744.356 денари и јавните берзански аукции 12.890.642 денари. Според податоците бројот на трансакциите изнесувал 16.045 што е за 25.7 отсто повисок од 2016 каде се рализирале 12.765 трансакции. Пазарната капитализација во 2017 година изнесуваше 136.338.756.416 денари и е повисока за 17,83 проценти во однос на 2016 година кога изнесувала 115.710.274.852 денари. Најтргувани акции на официјалниот пазар лани биле на Комерцијална банка, Алкалоид АД Скопје, НЛБ Банка АД Скопје, Стопанска банка АД Скопје, Макпетрол АД Скопје, Гранит Скопје, Македонијатурист Скопје, Охридска банка, ТТК Банка Скопје и УНИ Банка Скопје.
| | веќе видена | слични

Вкупниот промет на Македонска берза во текот на минатата година се позиционираше на 4.738.444.919 денари, што е за 56,73% повеќе во однос на 2016 година, покажува Годишниот статистички билтен на Берзата. Во структурата на прометот на Македонска берза во 2017 година, најголем удел имаше официјалниот пазар со учество од 59,92%, вредност од над 46,1 милиони евра и реализирани 15.798 трансакции. Потоа следат блок трансакциите, со удел од 38,36%, 181 реализирана трансакција и промет од 29,5 милиони евра. На трето место во структурата на вкупниот промет отпаѓа на редовниот пазар. Во овој пазарен сегмент се реализирани 247 трансакции со вкупна вредност од 1,1 милиони евра. Анализирано по месеци, во ноември беше регистрирано највисоко ниво на прометот со вредност од 755.760.994 денари или 15,95% учество во вкупниот промет. Од друга страна, најниска вредност прометот забележа следниот месец – декември со само 276.382.199 денари или 5,83% учество во вкупниот промет реализиран минатата година. Топ пет најтргувани ...
| | веќе видена | слични

Акциите на Комерцијална банка продолжуваат да бидат атрактивни хартии од вредност за инвеститорите, па така не застанува серијата на блок трансакции извршени преку Македонска берза. Овој пат преку блок трансакции се купени 6.349 акции од Комерцијална банка АД Скопје со поединечна вредност од 2.420 денари по акција. Вкупната трансакција има вредност од 15.364.580 денари што е отприлика 250 илјади евра. Овој пакет на обични акции со право на глас претставува 0,28% од основната главнина на друштвото Комерцијална банка АД Скопје.
| | веќе видена | слични

За првите три месеци работење добивката од дивиденди е речиси 23.000 евра, а најголеми вложувања овој Фонд има во акции на „Комеријална банка“, „Алкалоид“ и „Макпетрол“ Нето добивката на Фондот МБИ-10, единствен домашен приватен отворен фонд што го следи индексот МБИ-10 и вложува во тие акции, за три месеци изнесува 22.900 евра односно 1,43 милиони денари покажуваат официјалните податоци достапни на сајтот на друштвото што управува со овој фонд „КБ Публикум“. Во периодот од 30 јуни лани, за кој е изработен извештајот, Фондот МБИ-10 кој почна со работа на 1 април лани, остварена е добивка од 501.795 денари од камати на депозити и 1,41 милиони денари од дивиденди од акциите што до тогаш ги поседувал Фондот МБИ-10. Вкупните трошоци на Фондот за периодот април-јуни изнесувале 483.431 денар, а нето добивката е 1,43 милиони денари, потврдуваат достапните официјални податоци од билансот на успех на првиот домашен отворен инвестициски фонд кој вложува во акциите од индексот МБИ-10. Од достапните расходни податоци се ...
| | веќе видена | слични

Вчера, на првиот работен ден по празниците, се бележат нови движења со акциите на девет котирани друштва, но овој пат не станува збор за тргување со акции, туку со нетрговски трансфер на обични акции со право на глас. Македонска берза согласно податоците добиени од Централниот депозитар за хартии од вредност, соопшти дека вчера на 9 јануари е извршен следниот нетрговски трансфер на акции на котирани друштва: - Уготур АД Скопје – 26 обични акции; - РЖ Институт АД Скопје – 6 обични акции; - Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) АД Скопје – 776 обични акции; - РЖ Економика АД Скопје – 23 обични акции; - РЖ Интер-Трансшпед АД Скопје – 24 обични акции; - РЖ Услуги АД Скопје – 197 обични акции; - РЖ Техничка Контрола АД Скопје – 9 обични акции; - Макстил АД Скопје – 535 обични акции; - Арцелормиттал Скопје (ХРМ) АД Скопје – 465 обични акции;
| | веќе видена | слични

Пазарната цена на ТТК Банка порасна за повеќе од 7 отсто за пет трговски дена. Дали некој се охрабри и официјално да покаже дека во блиска иднина очекува добри резултати од таа банка чиј најголем акционер „Тетекс“ веќе некое време наназад е најдобриот плаќач на дивидени на македонскиот пазар на капитал? Акцијата на ТТК Банка, која се тргува на Официјалниот пазар на Македонската берза деновиве достигна највисока пазарна цена за период од една година (52 трговски седмици). Иако количествата кои беа истргувани не се огромни сепак промената на цената е значајна и оваа акција веќе некое време го бара своето место под сонцето односно станува се позабележителна во спектарот акции кои се во избор на инвеститорите. Во петок таа акција ја допре психолошката ценовна маргина од 900 денари што е раст за 60 денари (меѓу највисока и најниска цена) што претставува раст од 7,14 отсто за период од пет трговски дена што навистина е резултат каков што посакува секој инвеститор. Оваа акција затвори тргување на цена од 880 денари ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 553 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската берза со раст од 56,73% во 2017 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: