„Северна или „Горна“: Кое име не е прифатливо за Бугарија?


Бугарскиот претседател Румен Радев вчера изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни. – Бугарската позиција е јасна, решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Република Бугарија, рече Радев, Радев нагласи дека Бугарија не планира воведување на никакви санкции кон Македонија во однос на нејзините европски и евроатлантски интеграции во врска со преговорите за името и додаде дека тие се водат меѓу две суверени држави под покровителство на Обедините нации. Тој додаде дека овие преговори ја засегаат и Бугарија, но напомена дека верува дека ќе биде најдено решение кое е прифатливо и за Македонија и за Грција, но кое нема да засега трети страни.
| | веќе видена | слични

Тема што загрижува со години. Коренот на проблемот е грчкиот експанзионизам. Овој грчки проблем нам ни нанесува големи штети: економски, психолошки, политички. Го загрозува и сече нашиот историски континуитет и вистина. Ја заморува целата нација. Предизвикува безбедносна закана за регионот. Ако е наметнат друг вид војна, Македонија мора да се брани со сите средства за да ги сочува државата и македонскиот народ. Македонија направи отстапки (знаме, Устав, привремен договор, привремена референца ПЈРМ...) по барање од Грција за да се реши спорот, но Грција не остана на ветувањата. Во работите поставени на овој начин, отстапките треба да се сфатат како факти на окупација над Македонија. Новите најавени отстапки (преименувањето на аеродромот и автопатот), значат уште еден пораз и проширување на окупацијата. Ваквата агресија, наместо во корен да ја пресечеме со нашето одлучно НЕ, како држава, и со тоа да спречиме регионална воена загрозеност, одредени македонски структури ја прифатија и нѐ донесоа во незавидна ...
| | веќе видена | слични

Уважен господине Јункер, Македонија низ темните историски столетија секому му кажувала добредојде, и на добронамерните и на варварите што ја толчеле и ограбувале. Се надеваме сега дека вие сте од добронамерните, иако нас од Македонски манифест, а и Македонците воопшто, нѐ јаде јанѕата дека вашата посета ни носи горчливи данајски дарови завиткани во убав „цивилизациски“ ЕУ-целофан. Знаеме дека добро сте ја научиле данајската техника на општење од Грците, кои ги сметате, запоставувајќи го како небаре излишен јудео-христијанскиот логос, за извор на вашата цивилизација. Грчки изум, како што знаете, е и тројанскиот коњ, фигура, метафора, но и гола стварност за подлост и измама. Ние Македонците посебно убаво го знаеме тоа од искуство на сопствената кожа не само во однос на нашиот јужен сосед, ваш патолошки миленик што ве држи во канџите на едиповскиот комплекс, туку и од искуството со вас, со Европа, која со разни договори и присила веќе повеќе од столетие и половина нѐ распарчува и докусурува, а сега и со ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Нема најава за нова средба на претставниците на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за името. Аналитичарите во Скопје и во Солун велат дека е потребен национален консензус и подобро информирана јавност. Една заедничка средба во Скопје и одделни со партиските лидери во Атина пред речиси еден месец одржаа премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за да ги информираат политичарите во своите земји за текот на разговорите за името. Во Скопје по состанокот кој траеше пет часа, лидерите на партиите и претседателот Ѓорге Иванов изглегоа воздржани, а во Атина веднаш почнаа несогласувањата. Во интервју за Радио Слободна Европа што ќе го емитуваме во целост в недела, Димитрис Мардас, пратеник во грчкиот парламент од владејачката СИРИЗА , сепак убедува дека во неговата земја ќе се стигне до заеднички став за решението на проблемот. „ Мислам дека на крајот од овие разговори нема да постојат какви било разлики, имајќи предвид дека сложеното име беше предлог во контекст на Самитот на ...
| | веќе видена | слични

Дека по многугодишен застој, контекстот во меѓународната заедница, како и во Грција и во Македонија, е најповолен за решавање на спорот за името и дека во првата половина на 2018 година постои исклучителен „прозорец на можност“ за решение на спорот и откочување на евроатлантските интеграции на Македонија, што се претпоставуваше веќе одредено време, се потврди изминатите месеци и се потврдува секојдневно. Случувањата последните десетина дена укажуваат на детално градење услови за решение, а пред доставување на нацрт-спогодбата од Коѕијас во Скопје, ќе има кулминација на комуникацијата на највисоко ниво. Секако, тоа не значи дека сигурно ќе има решение, бидејќи развлекувањето на роковите укажува на сѐ уште важни разлики во ставовите на двете страни.Што се случи деновиве и ќе се случува наредниве? Прво, има широк спектар подготовки на јавното мнение и во Грција и во Македонија, за можно решение. Се чини, особено во Грција и тамошните медиуми, дека никогаш претходно немало повеќе информации за спорот за името. ...
| | веќе видена | слични

Со дописот на пропадна и уште една урбана легенда, претходната влада не се согалсила на Република Македонија Скопје, што беше една од главните точки во стратегијата на тогаш опозициската СДСМ. Со дописот на пропадна и уште една урбана легенда, претходната влада не се согалсила на Република Македонија Скопје, што беше една од главните точки во стратегијата на тогаш опозициската СДСМ. Денешата пуштена на Викиликс открива дека Грција барала нешто сосема друго, не Република Макеоднија со Скопје во заграда туку Реопублика Скопје со Македонија во заграда, што дава сосема друга димензија, но и потврдува дека некој лажел. Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак, ги потенцира различните ставови и изјави меѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името. Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека ...
| | веќе видена | слични

Македонија ништо не доби со преименување на аеродромот и автопатот, изјави во вечерашното интервју за 24 Вести лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во повеќе наврати претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потенцира различните ставови и изјави помеѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името. Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека за три точки е постигнат договор, а грчката страна односно Коѕијас вели дека нема никаков договор. Различни информации во јавноста кружат и околу имплементација на можното решение на проблемот односно дали за можното решение ќе има референдум или нема да има. Различни владини претставници имаат различен став по ова прашање, а и самиот Заев во повеќе различни наврати го менува својот став под однос на прашањето на спроведување на референдум. Последниот ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 24 Отворено со новинари, граѓани, студенти. Доколку дојде до взаемно прифатливо решение, тоа според Мицкоски, треба да биде ставено на референдум. За време на гостувањето во емисијата Отворено на Телевизија 24 изјави дека опозициската партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, дека ќе поддржи недостоинствено решение за спорот со името. ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија и исто така ние не дискутираме за идентитетските одредници, потенцираше партискиот лидер Христијан Мицкоски во своето гостување на телевизија 24 Вести. ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде изговор за неуспех на некого бидејќи секој оној кој што самиот, како што знаат старите да кажат “си ја закувал чорбата, треба да си ја срка“. Ниту ние ќе дозволиме да бидеме оправдување за неуспехот на некого ниту пак ќе бидеме дел од решение кое што нема да одговори на интересите на Република Македонија, рече ...
| | веќе видена | слични

Грчки политичарите изразуваат оптимизам, но нагласуваат дека нема решение за името без ерга омнес. Има нов импулс во разговорите, велат аналитичарите, но грчката јавност не е доволна информирана, па можеби затоа анкетираните граѓани се категорични дека не треба да се преговара, оти Македонија била грчка. Околу 240 километри пат од Скопје до Солун македонските граѓани често го поминуваат. Најголемиот дел од нив ги асоцира на шопинг во морскиот град или на одмор на грчките плажи. Политичарите, пак, ги асоцира на проблемот за името. Официјална Атина тврди дека името на автопатот поттикнува иредентизам и го проблематизира барањето на решение за спорот со името. Автопатот кој води до Грција во минатиот век се викаше Братство и единство, во 2008, тогашната власт на чело до Никола Груевски го преименуваше во Александар Македонски, а сегашната власт одлучи да се вика Пријателство Таблата сепак не им бодеше очи на многу грчки граѓани. И тие доаѓаат во Македонија, но најчесто блиску до границата - да ги користат ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија и исто така ние не дискутираме за идентитетските одредници, потенцираше партискиот лидер Христијан Мицкоски во своето гостување на телевизија 24 Вести. -ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде изговор за неуспех на некого бидејќи секој оној кој што самиот, како што знаат старите да кажат “си ја закувал чорбата, треба да си ја срка“. Ниту ние ќе дозволиме да бидеме оправдување за неуспехот на некого ниту пак ќе бидеме дел од решение кое што нема да одговори на интересите на Република Македонија, рече Мицкоски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ реагира дека владините претставници постојано ги менуваат своите изјави и даваат различни ставови во врска со овој процес. Тоа, според него, го прави и самиот премиер Зоран Заев. -Прво тој имаше позиција дека ќе имаме референдум, потоа дека ќе имаме одложен референдум, за повторно да ја спомне позицијата дека доколку се дојде до заеднички прифатливо решение истото би било дадено на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Над половина милион потписи се ставени на онлајн петицијата со која се бара премиерката Тереза Меј да го откаже Брегзит со повлекување на Член 50, а поради ...
сите 225 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 134 | | | веќе видена

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти ...
сите 201 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 190 | | | веќе видена

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова освои 40,6% ...
сите 73 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 164 | | | веќе видена

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се ...
сите 178 | | | веќе видена

„Интеграциите и прогресот се нераскинливо поврзани процеси.Не може да постои Македонија напредна, богата и просперитетна ако небиде интегрирана.Затоа клучната ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Северна или „Горна“: Кое име не е прифатливо за Бугарија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: