Груевски запленува возила, новинарите на „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ на раце ги носат весниците до читателите

На повеќето раскрсници, трафики и продавници каде што се продаваат весници „Шпиц“, „Време“ и Коха е ре“ ќе стојат уредниците и новинарите кои на секој читател поединечно ќе му ја презентираат состојбата во која работат. ПН. Правниот тим на весниците посочува дека невозможно е одлука која е издадена пред три месеци со знак „веднаш“, да се извршува по три месеци. Тие се зачудени и поради фактот што ова решение било цел на истражна постапка, која, пак, заврши пред неколку дена, па поради тоа и нема ниту правна, ниту каква било друга основа тоа да се изврши по поднесувањето на обвинителниот акт. Последната скандалозна одлука на судот да ги заплени возилата кои ги дистрибуираат весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ предизвика револт кај вработените по што новинарите одлучија весниците во кои работат заедно со колпортерите и продавачите лично да им ги доставуваат на секој читател. Притоа тие на своите верни читатели ќе им ги пренесат состојбите во кои со месеци работат откако власта на чело со премиерот ...
| | веќе видена | слични

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ викендов стигнаа до своите читатели и покрај последниот удар на власта да ја спречи нивната дистрибуција. Новинарите од овие редакции и останатите вработени, со масовна поддршка од граѓаните, во петокот вечерта и во саботата со свои приватни возила ги разнесоа весниците до пунктовите за дистрибуција. Уредниците и новинарите ги продаваа весниците на раскрсниците низ Скопје. Со овој чин тие испратија порака до власта, предводена од премиерот Никола Груевски, дека ќе сторат се за весниците да стигнат до своите вистински газди, а тоа се читателите. Фирмата „Плус продукција“, која ги издава овие весници, веќе направи напори да ја нормализира дистрибуцијата, така што весникот, иако со тешкотии, навреме ќе стигнува до граѓаните. Новинарите и вработените се децидни дека, ако треба, ќе продолжат сами да го продаваат весникот на крстосниците низ земјава. Но, и покрај сите напори на вработените, останува да се види што се власта може да употреби како оружје за да ги згасне ...
| | веќе видена | слични

За прв пат во дваесетгодишната историја на македонската држава од осамостојувањето, жестокиот притисок на власта во петокот вечерта ги натера уредниците на најчитаните дневни весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ да излезат на улица и сами да ги достават весниците до читателите. Новинарите и уредниците на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ можно е и денешното издание сами да го дистрибуираат до своите читатели, откако власта преку запленување на возилата за дистрибуција со сила се обиде да ја прекине нивната работа и да го замолчи критичкото пишување. Дистрибуцијата оди отежнато, но уредниците велат дека нема да дозволат цензурата на овие три весника со заеднички тираж од речиси 100.000 примероци дневно да помине така лесно. Бобан Шошкиќ, управителот на фирмата „Плус продукција“ под чија капа се овие весници, вели дека во тек на денешниот ден ќе одлучи дали ќе поднесе жалба на решението на истражниот судија Туфегџиќ. Новинарите коментираат дека за прв пат во дваесетгодишната историја ...
| | веќе видена | слични

Системот на дистрибуција на весниците на Велија Рамковски не е загрозен. Може да се дистрибуираат преку МПМ како и ВЕЧЕР, но и не може затоа што и таму со години должат пари По судска наредба полицијата во петокот заплени пет патнички возила на кланот на Велија Рамковски. Според информации на Вечер кланот на Рамковски, обвинет во случајот Пајажина, поседува возен парк од околу педесет возила. Веќе два месеци постои налог за запленување на 16 возила, но привременото одземање се изигрува со постојано менување на нивната сопственост и префрлање од фирма на фирма. Министерката за внатрешни работи, Гордна Јанкуловска, завчера најави дека кога ќе бидат создадени услови, привремено ќе бидат одземени и другите возила, кои се бараат по налог веќе два месеци. - Досега беа создадени услови за реализација на судската наредба за привремено одземање на пет патнички возила. Кога ќе бидат пронајдени другите, веднаш ќе бидат одземени, рече Јанкулоска. Од заплените пет возила, четири комбиња се водат на фирмата "Плус ...
| | веќе видена | слични

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“ нема да потклекнат под притисокот на власта. Новинарите го подготвија утрешниот број, вечерва весниците ќе бидат пренесени до читателите иако без запленетите пет возила се отежнува дистрибуцијата. „Менаџментот на „Плус продукција“ направи реорганизација, така што се надеваме дека вечер без проблеми ќе дистрибуираме весникот до своите читатели, но како што рековме во петокот, кога ние лично одевме по улици и го продававме, ако треба секоја ноќ ќе го правиме тоа, зошто нема да дозволиме со вакви политички игри да го спречат весникот „Време“, „Шпиц“ и Коха е Ре“, да стигнат таму каде што треба, а тоа се всушност граѓаните, “, вели Коле Чашуле, главен и договорен уредник на „Време“. Петочната заплена ги шокираше вработените во весниците. Стравуваат за својата судбина, а обидот на власта да го запре печатењето на весниците во кои работат со години, го толкуваат како потег за замолчување. „Спремни сме да продолжиме со издавање на весникот. Ако ни ги доземат сите возила, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Наместо да владее правото и во функција да е правната држава, за жал гледаме политички реваншизам, со скандалозни судски пресуди и обвинувања, затоа на овие ...
сите 200 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 212 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 177 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски запленува возила, новинарите на „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ на раце ги носат весниците до читателите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: