Не се предаваме – весниците сами ги продаваме

За прв пат во дваесетгодишната историја на македонската држава од осамостојувањето, жестокиот притисок на власта во петокот вечерта ги натера уредниците на најчитаните дневни весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ да излезат на улица и сами да ги достават весниците до читателите. Новинарите и уредниците на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ можно е и денешното издание сами да го дистрибуираат до своите читатели, откако власта преку запленување на возилата за дистрибуција со сила се обиде да ја прекине нивната работа и да го замолчи критичкото пишување. Дистрибуцијата оди отежнато, но уредниците велат дека нема да дозволат цензурата на овие три весника со заеднички тираж од речиси 100.000 примероци дневно да помине така лесно. Бобан Шошкиќ, управителот на фирмата „Плус продукција“ под чија капа се овие весници, вели дека во тек на денешниот ден ќе одлучи дали ќе поднесе жалба на решението на истражниот судија Туфегџиќ. Новинарите коментираат дека за прв пат во дваесетгодишната историја ...
| | веќе видена | слични

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ викендов стигнаа до своите читатели и покрај последниот удар на власта да ја спречи нивната дистрибуција. Новинарите од овие редакции и останатите вработени, со масовна поддршка од граѓаните, во петокот вечерта и во саботата со свои приватни возила ги разнесоа весниците до пунктовите за дистрибуција. Уредниците и новинарите ги продаваа весниците на раскрсниците низ Скопје. Со овој чин тие испратија порака до власта, предводена од премиерот Никола Груевски, дека ќе сторат се за весниците да стигнат до своите вистински газди, а тоа се читателите. Фирмата „Плус продукција“, која ги издава овие весници, веќе направи напори да ја нормализира дистрибуцијата, така што весникот, иако со тешкотии, навреме ќе стигнува до граѓаните. Новинарите и вработените се децидни дека, ако треба, ќе продолжат сами да го продаваат весникот на крстосниците низ земјава. Но, и покрај сите напори на вработените, останува да се види што се власта може да употреби како оружје за да ги згасне ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена на ...
сите 92 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 105 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не се предаваме – весниците сами ги продаваме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: